Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Maraki eu cand am facut cont de pay pal am asteptat sa vad in extrasul de cont cu care eram inscrisa la ei 2 plati de cativa centi fiecare si sumele a trebuit sa le trec in cont ca sa se activeze. Practic a doua zi totul era rezolvat.

Xio am mai auzit experiente de genul asta cu Sparkasse. Aveam prieteni de aici care in vizita in alt oras nici nu puteau vedea cat au in cont. Noi suntem La Deutsche Bank si eu practic rezolv totul online. Am fost si mutati cativa ani de zile, si in afara de a anunta banca ca am alta adresa pt corespondenta nu a fost nevoie de nimic.
Referitor la asigurari, nu cred ca scapi ieftin. Toti prietenii nostri au inceput cu sume uriase si noi la fel. Orice hartii am adus din Romania nu au fost bune. Unica consolare e ca am facut in ultimele luni ale anului si la 1 ianuarie cand se face resocoteala am trecut la categorie mai buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

da, pe mine nu ma prea incalzeste lucrul asta, ca ar insemna sa imi cumpar masina in decembrie si nu se poate

multumesc pt raspunsuri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am gasit pe google ceva info despre cum e cu masinile in De , asigurarea, circularea cu nr straine:
http://consilierjuridicgermanoroman.com/2011/08/05/inscrierea-unei-masini-in-germania/

Si aici un loc unde va puteti calcula cam cat ar costa asigurarea:
https://www.check24.de/versicherungen/kfz-versicherung/kfz-versicherung-vergleich/






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am fost azi lenea intruchipata. E prima duminica in ultimele 2 luni cand nu am Handwerker in casa asa ca azi am stat numai in pijama. Seriful e pe coclauri asa ca azi am dormit pana la 10 in timp ce plozii se uitau la desene (stiu, sunt o mama rea si denaturata ...si super obosita)...am gatit si masa de seara tot in pijama (bleah, acum miros toata a peste).

O seara frumoasa doamnelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Despre 'reteta' polonezilor am vorbit cu ceva timp in urma cand s-a deschis subiectul despre inmatricularea masinii in DE: In Olanda, polonezii, fenteaza politia olandeza prin a merge o data la 3 luni in Polonia pt a pune o stampila nu stiu pe ce anume. Deci, banuiesc ca treaba asta ar merge si cu Romania.

Cand ne-am transferat masinile aici din Olanda a trebuit sa ducem dovezile (politele) de asigurare olandeze pt a dovedi numarul anilor fara accident. Cand am sosit aici aveam 11 ani de condus fara accident dar mi-au luat in considerare mai putin, nu mai stiu exact. In fiecare an se micsoreaza procentul dar in schimb se scumpeste asigurarea conform 'inflatiei' anuale...asa ca cam acolo ramanem in acelasi an. Sotul a condus in Olanda numai masina de servici, deci el avea 0 ani de platit asigurare in Olanda....cu toate ca avea mai multi ani de condus decat mine. Asa ca am pus amandoua masini pe numele meu. Avem si noi asigurare la ADAS, fara care nici nu imi pot imagina sa traiesc.

Xio, intreaba-l te rog pe colegul tau ce stampila se poate lua din Romania pt a 'fenta' politia?

Si noi vrme sa ne mutam de la Sparkasse pt ca nu colaboreaza filialele intre ele. Eu pot sa imi verific soldul pe automatul din perete. Ce nu imi place la Sparkasse este ca 'TAN' ul prin telefon pt banca prin internet nu este gratis. Au avut metoda TAN-urilor pe hartie dar au schimbat-o prin telefonie si au cerut bani pt fiecare TAN: Noi refuzam sa platim pt asta pt ca serviciul asta e gratis la toate bancile din Olanda. Vrem sa ne mutam la Comertzbank pt ca acolo inca mai au sistemul de TAN pt hartie fara sa platim nimic. Deocamdata folosim banca olandeza pt sistemul de plata on-line.

Am fost si noi ieri si alaltaieri la Martinzug. A fost frumos, foc mare de tabara, muzica si copii multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

servus fetele

si aici detalii despre micutii abandonati :
http://www.casa-romanilor.ch/ajuta-bebelusii-abandonati-stire

re.la asigurarea pt masina, in Elvetia se plateste la fel, daca nu ai avut accident platesti cel mai mic procent...dar ei te iau in functie de nationalitate...asa ca un roman plateste aproape dublu decat un elvetian..eu am cel mai mic procent, dar avand inca nationalitate romana, suma tot e mare...

la noi ploua si e inorat, parca vine noaptea deja...urasc vremea asta...ma deprima....si ni s-a defectat si centrala, incalzeste ca nebuna si nu face apa calda...asa ca dimineata a tb sa incalzesc apa, pt a face dus....o sa vina nenea de la service sa o repare azi...fara caldura pot sta, dar fara apa calda nu...

o saptamana frumoasa !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

, l-am citit am notat, am trimis, am raspuns!

Au venit azi, mai ca trebuia sa trimiti un pachet, eu credeam ca ajunge un plic de 55 centi. Sa-mi zici te rog cum pot sa ma revansez, ca nu-mi place sa raman datoare.
Cred ca cineva si-a bagat nasul in plic, ca nu-l lipisei cumva complet, si era rupta o bucata, te pomenesti ca a mai si furat cineva abtibilduri.

Unele mi le-ai trimis insa dublu (162) sau chiar triplu (53, 161), deci daca mai are cineva nevoie de ele trimit cu placere mai departe, pe langa ce scrisesem mai inainte ca am si eu dublu.

Ce-mi mai lipseste: 10, 13, 32, 36, 40, 54, 58, 76, 94, 103, 106, 108, 113, 114, 131, 148, 150, 164. Nu mai are cineva cumva?

Si ce am constatat azi bucuroasa e ca numele animalelor sunt scrise cu litere mari (Mona inca nu stie literele mici), asa ca poate o conving sa exerseze putin cititul, acum ca avem asa multe abtibilduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

cu sparkasse am avut si eu la inceput surprize, pana m-am lamurit, fiecare kreis are filiala lui si nu poti face operatiuni decat in zona respectiva. cand ne-am mutat am dechis cont la filiala unde stam si am facut transferul, nu a fost complicat deloc, apoi am operat cu tan-uri pe hartie pana cand ne-au sfatuit sa trecem pe aparatul ala de genereaza tan-uri, a costat 10 euro si de vreo 2 ani numai cu el platasc online, fara probleme, doar platile peste limita zilnica le faceam la ghiseu pana de curand cand m-a invatat functionara cum sa fac si asta de acasa. si nu imi ia nici un comision, egal unde as trimite, adica si international.
asig. la masina a fost la inceput cam 100 pe luna, cea obligatorie, nu stiu la cat a ajuns ca platim cumulat cu cea casco si am hartiile acasa (iar eu sunt la vapor , asta e singura chestie care n-o pot face la dublu, actele, apropos si generator de tan-uri am luat la dublu )
cristina sa stapanasti sanatoasa bucataria! si cum asa, plita prin inductie se opreste singura? ca eu am experiente in a incendia bucataria , mi-ar fi de ajutor! sa n-o fac adica
o seara frumoasa


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

cristina sa stapanasti sanatoasa bucataria! si cum asa, plita prin inductie se opreste singura? ca eu am experiente in a incendia bucataria , mi-ar fi de ajutor! sa n-o fac adica



Yeap. Plita se opreste singura daca nu e oala pe ea. Daca lichidul din oala da peste...nu se arde nimic pt ca plita nu se incinge cat sa arda (functioneaza pe principiul undelor magnetice). Singurul neajuns e ca iti trebuie oale speciale insa eu am primit un set de oale Fissler de la Küchen Aktuell cand am cumparat bucataria.

Un bai tot are insa bucataria mea: imi e mila sa gatesc de frica ca stric ceva...si cand fac ceva in bucatarie stau aoi un ceas sa lustruiesc mobila si cuptoarele ( stiu..m-am diljt acum la batranete).

Azi am boscorodit de mama focului la serviciu (in romaneste) si la un moment dat, un colg m-a jntrebat daca "un kakat" inseamna ceva rau ca par furioasa atunci cand spun cuvantul asta. I-am explicat ca e ceva de mancare pt oamenii prosti ca mine. S-a prins el ca il iau in balon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

cristina sa stapanasti sanatoasa bucataria! si cum asa, plita prin inductie se opreste singura? ca eu am experiente in a incendia bucataria , mi-ar fi de ajutor! sa n-o fac adica



Yeap. Plita se opreste singura daca nu e oala pe ea. Daca lichidul din oala da peste...nu se arde nimic pt ca plita nu se incinge cat sa arda (functioneaza pe principiul undelor magnetice). Singurul neajuns e ca iti trebuie oale speciale insa eu am primit un set de oale Fissler de la Küchen Aktuell cand am cumparat bucataria.

Un bai tot are insa bucataria mea: imi e mila sa gatesc de frica ca stric ceva...si cand fac ceva in bucatarie stau aoi un ceas sa lustruiesc mobila si cuptoarele ( stiu..m-am diljt acum la batranete).

Azi am boscorodit de mama focului la serviciu (in romaneste) si la un moment dat, un colg m-a jntrebat daca "un kakat" inseamna ceva rau ca par furioasa atunci cand spun cuvantul asta. I-am explicat ca e ceva de mancare pt oamenii prosti ca mine. S-a prins el ca il iau in balon...

Mergi la inceput