Eu vreau sa schimb ROMANIA

Eu vreau sa schimb ROMANIA | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Am vazut topicul cu Schimbarea Lumii insa inainte de a schimba lumea, eu zic ca e loc si o schimbare a ROMANIEI.

Si poate ca si asa e prea mult spus. Poate mai bine ar fi sa incep cu mine ...O schimbare care tine de fiecare din noi. Si din pacate, aceasta ideea se tapeaza periodic... in jurul zilei de 1 Decembrie cand ne umflam in pene, numaram geniile si inventiile, survolam muntii din elicopter, o mai privim pe Nadia la barna, se cauta eroi si "patrioti" fotogenici si sarbatorim cu fasole si tuica. In urma, ramane o lista idilica cu puncte de actiune care se dau uitarii dupa 2 decembrie ...
Sa schimbi lumea e utopic, dar sa schimbi putin cate ceva din jurul tau e mai la indemana.
Dar cum poti schimba ceva din jur atunci cand tot ce faci e legat de ceilalti oameni ? Poti sa cureti trotuarul din fata casei daca vecinul nu are nici un gand si astepta primaria, cum poti sa nu dai spaga la doctor cand toti cei din jurul tau fac asta, cum poti sa nu parchezi pe trotuar cand politia nu amendeaza pe nimeni si toate masinile zac pe trotuar, cum poti sa ceri factura de la popa cand alti zece ii pupa mana cu patima si nu se gandesc la facturi ci la pacatele lor, cum poti sa te revolti de fumul din restaurant cand toti de acolo fumeaza desi troneaza peste tot Fumatul interzis, cum poti sa alegi un politician sincer cand toti fac politica pentru interesul lor personal ... si lista continua ...??

Dar pana la urma, nu e un declaratie bombastica - sunt sigura ca fiecare din noi isi doreste o schimbare a ROMANIEI. Tara e binecuvantata cu o natura de vis, cu oameni destepti ... si totusi fiecare (sau nu?) isi doreste o altfel de ROMANIE. Ce fel de ROMANIE pana la urma?

Va invit la o dezbatere realisto-idealisto-patetico-concreta.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

la topicul 'eu vreau sa schimb lumea' la mom repsectiv discutasem in termenii acestia:


De ce o astfel de campanie sociala de constientizare?


- fiecare dintre noi trebuie sa se implice pentru a face lumea in care traim mai buna iar castigatorii suntem noi si copiii nostri

- lumea noastra este locul in care cresc copiii nostri

- ne pasa de viitorul nostru si al copiilor nostri

- viitorul depinde de prezent - noi parintii suntem cei pe care copiii ii imita si urmeaza

- puterea exemplului oferit de noi este esentiala in procesul de intelegere si asumare a unei atitudini

- a experimenta o atitudine este cel mai bun argument ce poate sustine o teorie

putem face un update:
lumea fiecaruia dintre noi = un cumul de lumi = Romania


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

ba chiar stabilisem ca obiectiv..greu masurabil e adevarat

Faptele bune* influenteaza comunitatea din care facem parte. Prin puterea exemplului ne invatam copiii ca schimbarea lumii din jur depjnde si de ei, ca gesturile lor sunt importante atat pentru cei care le fac cat si pentru cei care au nevoie de un sprijin.

* = fapta buna poate fi reprezentata de orice gest simplu: de la o mana intinsa cui are nevoie la atitudinea corecta, umana fata de cei cu care intram in contact si implicarea in viata comunitatii
Si cel mai important: ne implicam proprii copii in toate aceste actiuni, explicandu-le, pe intelesul lor care sunt resorturile si beneficiile fiecarei ‘FAPTE BUNE’..oricat de mica ar fi aceasta





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Imi place subiectul foarte mult, deoarece eu chiar imi iubesc tara (sper sa nu sune patriotard, ci doar... patriotic) si cred sincer in sansa ei de a deveni asa cum ne-o dorim cu totii. Da, cred ca schimbarea vine din lucrurile marunte, pe care le putem imbunatati fiecare din noi, in lumea mica din jurul nostru. Asadar, concret, iata ce fac eu in acest sens:

1. locuiesc la bloc, ceea ce implica uneori compromisuri ori concesii. Limitez cat mai mult lucrurile care i-ar putea deranja pe vecini: nu scutur pe geam lucruri pline de par (am catel) sau firmituri, nu fac galagie la ore nepotrivite (inclusiv dat cu aspiratorul), nu merg cu tocuri prin casa etc.
2. salut si raspund la salut, tin usa deschisa celor care intra sau ies si le multumesc celor care fac acelasi lucru pentru mine.
3. nu arunc niciodata nimic pe jos.
4. strang INTOTDEAUNA mizeria facuta de catel (am in toate buzunarele pungute si servetele), indiferent de locul unde face (iarba, zapada, trotuar etc.).
5. respect regulile de circulatie, atat ca sofer, cat si ca pieton.
6. platesc toate darile la timp, chiar daca nu ma dau banii afara din casa (sunt cadru didactic, deci bugetar).

Ca veni vorba de eterna dezbatere legata de medici si mita: de curand am fost internata in spital. Nimeni - nici medicul, nici asistentele - nu mi-a cerut nimic. Eu aveam emotii, caci imi repugna ideea de mita in sine, asadar nu stiam cum sa procedez si ma asteptam la ce e mai rau. Ce am facut? Am multumit cu zambetul pe buze pentru tot, toata lumea s-a purtat normal si politicos. La externare, am cumparat o cutie de bomboane si o punga de cafea, pe care le-am dus in cabinetul unde am vazut ca stateau medicii si asistentele. Le-am pus pe masa si am spus ca le multumesc pentru felul in care si-au facut datoria. Mi s-a parut ca gestul meu i-a impresionat si mi-au multumit la randul lor. Eu consider ca a fost un mod civilizat de a inter-relationa, in conditiile in care auzim mereu povesti de groaza despre romani si naravurile lor.

M-am lungit cu raspunsul, dar vreau sa adaug faptul ca aplicarea principiului "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" poate face minuni. Pana in prezent, mie mi s-a raspuns cu aceeasi moneda in 99% din cazuri, ceea ce - zic eu - e de bine. Cred ca ar trebui sa avem astaptari realiste: Romania nu va deveni raiul pe pamant de azi pe maine, dar... care tara a reusit performanta asta? In fond, o atmosfera civilizata in jurul nostru - acasa, la serviciu, in cartier, la magazin etc. - e un desiderat realizabil si mai mult decat multumitor.

PS: Recitindu-mi raspunsul, imi dau seama ca am scris lucruri banale, de nivelul legendarilor "sapte ani de acasa", nicidecum actiuni "atomice", asa ca sansa de aplicabilitate a acestora si - implicit - de indreptare a multor tare creste semnificativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

de asemenea, aveam o lista de 'fapte bune'..care sa schimbe Romania

Ce poti face TU, concret: ?
As pune acum sub forma de intrebare (sunt intrebari retorice, la care e suficient sa-si raspunda fiecare) cateva ex:


Suni la 112 cand vezi oameni cu copii cersind in strada ?

Iei atitudine (scrii numarul masinii, ii bati obrazul omului,..etc) cand vezi pe cineva ca arunca gunoi din masina?

suni la 112 daca vezi pe cineva aruncand gunoi in strada ?

cedezi locul unui batran in autobuz sau metrou ?

reclami daca vezi caini pe strada?

spui femeilor gravide sau femeilor cu copii care stau in picioare ca au locuri rezervate in metrou si autobuz ?

ajuti la caratul sacoselor cand vezi pe cineva ca duce o sacosa grea ?

daca vezi un copil singur cauti parintii lui si ii oferi protectie pana dai de ei?

alegi/reusesti sa nu te certi cu nimeni la servici sau oriunde ?

reclami orice comportament antisocial ?

donezi pentru un copil care are nevoie sau pt un caz social ?

dai informatii corecte tuturor celor care au nevoie de ajutor?

ajuti daca cineva a cazut sau a avut un accident ?


etc..lista acesta simpla poate continua



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:



imi amintesc si de img asta...

eu vreau sa schimb Romania



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

si da, asta cred ca asta e esenta mesajului cu care aceasta comunitate poate fi parte dintr'o campanie nationala

'educatia pe care o oferim copiilor nostri prin puterea exemplului'





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Bine spus Alina, pana la urma, in ce tara ne dorim sa creasca copiii? Aici sau afara? Si cum ii educam pe ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Uite eu am donat sange,mare pas pentru mine tinand cont ca imi era f frica.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Anca mare dreptate ce ai..
si mie mi-a fost frica, si da

iata un alt exemplu de trecut pe o lista de 'schimbari' de 'fapte bune' iesirea din zona de confort, depasirea propriilor limite

multi membri ai acestei comunitati (din Bucuresti si din tara) au facut.. raspunzand apelului campaniei 'Doneaza Viata'




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

cine sa schimbe Romania daca atata lume buna pleaca in strainatate?
cred ca mai degraba intra in categoria faptelor bune ce am citit pana acum



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput