Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

si mancati fetelor. Beti apa si mancati...lasati greutatea pt dupa ce intarcati. Eu ma uit cu tristete la cantar cand imi arata 3 kg in plus fata de cele 8 care ramasesera dar asta este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, asa este. La mine se cunoaste imediat daca nu am mancat sau daca am avut treaba si nu m-am odihnit, scade cantitatea de lapte instantaneu.
Cu greutatea mi-am propus sa nu ma stresez pana nu ii intarc, pt mine e chiar once in a lifetime, am obtinut f greu lactatia si nu vreau sa imi bat joc.
Pe cantar refuz sa ma urc, peste bust oricum nu imi vine nimik si nici blugii nu mi i-am probat, nu este o prioritate momentan intoarcerea la forma initiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Ohooo, cat ati scriss! Parca nu am mai intrat de saptamani :D Iar subiectele sunt fix pe ce voiam sa va mai intreb si eeeeu! Chiar azi vorbeam cu sotul personal ca vreau sa va intreb cate mese si mai ales cum va dorm ziua bobocii :P Le iau pe rand:

@Brigit - multumesc de urare, de 1000 de ori gandul bun inapoi! Sa va gasesc cu vesti bune mereu si cu o printesa ceva mai mancacioasaaa! Da, azi am fost si noi la pediatru si raportam: 4700 micutza - a luat doar 300g intr-o luna!!! deci tot pe acelasi fagash. O fi ceva in dezvoltarea lor? Hmmm... Pediatra ne-a zis ca posibil sa absoarba putinul pe care il mananca si de asta sa iasa mai rar afara decat Dragos. mara mananca mai putin, desi mai multe mese. Trage o data chinuit la san apoi plange ca din gura de sarpe ca nu mai vrea. Eu am vazut ca daca o las 10 min in pace fara sa tot incerc sa o mai mufez, apoi mai trage putin. Da, la feel, zici ca e un facut! Zambeste cu toti ochii la mine, dar plange rau daca o mai pun la san. Trage cu tzocuri, da mai usor afara si scoate mult mai greu aerul la raguri. Da, e un chin. Pediatra a zis sa incercam sa ii dam inca o masa in plus ziua. Inca mai are reflux silentios (atentie, chiar daca nu da afara efectiv, ii vine inapoi laptele cu acid si o ustura pe gatishor, de asta si refuza sa mai manance si o las sa se linisteasca cu suzeta, saliva vad ca ii calmeaza gatul).
Dragos a luat peste 500g, are 5700 :) deci tot pe-aproape, Brigit. Da, vad ca se mareste diferenta intre ei. Si la dezvoltare se cunoaste, Dragos gangureste mult si bine, se uita mai mult in jur, sa mai mult treaz.

@Alex si Anne - amandoua ati avut niste experiente la care mi se face pielea maciuca si daca ma mai uit si la Brigit imi vine sa sun la televiziunile astea uite numa asa sa mearga undercover. Ma consider norocoasa, nu ne-am mai mutat la casa, ne-a costat nasterea la privat, dar eu dupa 8 zile de spitalizare cu bobocii am plecat intrand pe la infirmirere si asistente sa le multumesc de sfaturi si info. Nu toate au fost asa, cu unele tot te lupti, dar au fost vreo 5 la Sanador pe care o sa le tin minte si o sa le multumesc cat om trai! Am fost o mare norocoasa sa fiu in grija lor si sa pot merge acolo si va admir pe voi pentru ca ati supravietuit efectiv si sunteti niste mamici iubitoare si normale la cap dupa asa experiente!!!!!!! Tot respectul pentru voi, fara alte cuvinte.

@Tonia - noi am dat cativa bani in plus pentru cateva lucruri de la care nu as face rabat: pompa electrica simpla este una din ele (noi avem de la medela, recomandare din spital) care mi-a facut viata infinit mai usoara.

@Adriana - da, woombies-urile sunt scumpe. Ne-am gandit de 2 ori inainte sa le luam. Dar isi merita banii, m-am convins. Pacat ca am asteptat atat pana sa le iau. Mai sunt mult mai ieftine de la mothercare, cred ca in jur de 50 Ron? De la Brigit stiu de ele, a pus un link la un moment dat. Diferenta: acestea din urma se dau parte peste parte. La noi micutza are o circulatie cam nasoala, transpira imediat la gat si cap de e leoarca si cu parutul cret de ud ce e, iar mainile si picioarele sunt de gheata. Woombiesul e perfect pentru ea din punctul asta de vedere. Cel de la Mothercare insa cred ca e mai larg la coapse. Vezi dupa eco de sold daca merge infasatul de la mijloc in jos. Woombies-urile pe de alta parte au fermoar in sens dublu si ii poti lasa cred picioarele afara. Vezi tu ce ti-e mai bun. Noi 4 luni i-am infasat traditional, dar in ultimele 2 luni - doar mainile. In orice caz, dorm mult mai bine. Brigit nu i-a infasat deloc si iata ca tot dorm bobocutii ei frumosi o noapte intreaga :D

Va pupcenkoviesc cu mare drag! Mamici, multumesc in avans pentru raspuns la cum anume va dorm pruncii ziua. La noi Mara doarme mult iar Dragos cate 15-20 de min max,de vreo 2-3 ori apoi iar e activ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Gabitza - multzu' de recomandari! Am revazut pozele cu voi, sunteti o familie tare frumoasa, iar carliontzata mica e simpatica foooc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

fetelor voi le dati vitamine? Eu le dau vit D3 si pediatra mi-a spus sa le dau fier 4 pic/zi. Eu le dau doar 2 pic/zi pt ca se constipa der la fier. ?Voi le dati ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Eu, ca si utilizator al SwaddleMe (merci, Brigit) spun ca sunt foarte bune. Nu strang copii la sold, si pot fi lasate cat de jos vrei (cu cond sa prinzi mainile) adica nu trebuie prinse pana in gat (eu le las umerii afara). Pot dormi cracanati in ele. Sunt bune in varianta de vara, ca sa nu le fie prea cald.
Copii dorm mult mai bine in ele pt ca nu se mai sperie de maini. Ai mei sunt bagati seara dupa baita/masa, si asa ragaie si mai bine (altfel nu stau drepti si se contorsioneaza si nu reusesc sa i fac sa ragaie decta mai greu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

http://bocanila.ro/index.php?id_product=24&controller=product

Fetelor o fi bun acest model? ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Pare sa copieze destul de fidel modelul Mothercare.
Nu stiu ce sa spun altceva ... Dc. nu ar fi fost greu cu deplasatul, ti-as fi aratat unul din astea Mothercare. (unul de altfel pot sa il si dau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu acum le-am cautat si pe cele de la Mothercare; ai dreptate, le copiaza .... Oare la magazinele din Buc Mothercare s-or gasi?
Pacat de distanta, ca veneam sa le vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ioana, deci pe fetele noastre o sa le inscriem la Next top model ;)
No, eu m-am gandit sa incep cu ea mai devreme cu cerealele, dar apoi zic in sinea mea: ma chinui sa indop copila si poate imi tranteste in adolescenta ca am transformat-o intr-o obeza. hmmm. ma mai gandesc ce sa fac zilele astea
Si eu ma tot gandesc sa nu fie refluxul ala ascuns, mai ales ca ocazional cand am mai luat-o eu la o tura de gimnastica mi-a mai scuipat ceva apa.

Ioana, eu din Sanador am niste amintiri groaznice. Am stat 3 zile internata inainte sa nasc, m-au controlat la internare ca vezi doamne nu ma puteau primi doar in baza trimiterii dr mele, dupa control am inceput sa pird bucati din dop. Eu le ziceam ca am contractii si ei imi puneau CTG pe burta, nu se inregistra nimik desi eu simteam ca musc din pereti de durere. Pe masa nu m-a mai vazut nimeni , niciun dr de garda nimik, pana nu a venit dr mea de acasa, doar stat cu gynipral in vena. Cand le ziceam ca eu pierd dop imi replicau senini ca au mai fost femei care au pierdut dopul si au stat si o luna dupa aia. Ca sa fie treaba treaba tot ei mi-au indus si travaliul, administrandu-mi o microclisma ca vezi doamne de constipata ma durea burta. Daca nu era barbate-miu pe faza cred ca nasteam la ei in wc, asta dupa ce mi se rupea colul ca eu aveam cerclaj. Nici acum nu vreau sa imi amintesc cum am ajuns la polizu in urgenta fara sa cunosc pe nimeni acolo si cum tipau aia la mine ca nu au nici o sansa copii...noroc ca baiatul meu a fost destept si s-a intors si el transversal, ca aia de dementi voiau sa ma nasca natural, situatie in care chiar nu aveau nici o sansa, la cat de mici erau nu ar fi rezistat travaliului.
Deci eu recomand spital particular doar pt situatii clare, fara complicatii.

Anne, eu le dau Fier Haussman (6 respectiv 5 picaturi) , Vigantol si Polyvital. Toate prescrise de neonato , noi mergem lunar la control.

Ady, da, dispozitivul ala copiaza destul de bine swaddle me de la Mothercare. Eu am luat setul de pe ebay dar ei deja erau mari si nu au mai acceptat ideea de a sta cu manutele infasate. Mai erau si in ditai puseul de crestere, se trezeau la 2 ore juma sa pape. Deci sa ai sa le pui din primele saptamani sa se invete cu el.

Mergi la inceput