Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Tonia Doamne ajuta!sa vina cand este mai bine pt bb telefoanele ignorale

amalia tsakoniati
13+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

tonia stiu si eu cum e cu telefoanele si sa vezi ce frumos o sa fie dupa ce nasti cand oameni cu care nu ai mai vorbit de ani de zile, brusc sunt interesati de tine :))

diana, cum sa vii doar juma de ora? Pai noi o punem de un gratar, de o betie de o ... (continuati pe linia punctata).

burta mea a fost curata pana pe la 32-33 de sapt cand ama vut o explozie de vergeturi. la final nu am mai gasit un petic de piele nedungat :(. Dar asta sa fie ultima problema.

felcitari pt greutatile bune. Adriana, tu nasti de ziua mea, da? Sa nu te prind ca nasti mai devreme de 24 ianuarie :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anne inca 3 saptamini?? Cred ca bat recordul cu 37s5z Eu suport orice, ele sa fie bine oricum ultimele saptamini de sarcina sunt crunte .....
Nasoala faza cu telefoanele.... Cum ai petrecut sarbatorile? Au fost cuminti baietei tai?
Tonia bravo pt vestile bune! Esti norocoasa cu asa o sarcina, insa eu din start la o sarcina gemelara as lua in calcul cerclajul fara nici o indoiala; eu fara cerclaj eram "mancata"
Amalia tu ce vesti mai ai? Multumesc pt gandurile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Adryana suntem ok dupa cerclaj dormim ceva mai bine am ajuns la 5 ore pe noapte ca pana acum dormeam 2-3 ore greturile sau mai rarit pe 8 mergem la control la cate saptamani incepe medicul sa iti zica cat cantaresc?noi am intrat in trim 2

amalia tsakoniati
13+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu am facut cerclaj la 28 de sapt cand aveam col de 3 cm. La 12 saptamani aveam col de 4,2 cm si dr a hotarat sa mai asteptam cu cerclajul. La fiecare control, colul era lung si inchis si dr iar ma amana pana am ajuns la 28 de sapt. Dupa ce mi-a scos firul colul era inchis beton si mi-a spus ca mai rezistam o sptamana. Dar am nascut la 38 de sapt si 2 zile (adriana, vezi sa bati recordul asta :))) dar ce mic nu cred ca ar mai fi luat in greutate.

MI-am adus aminte acum. Zicea cineva ca diferenta intre bbi este de 500 de grame. Ai mei au avut 200g diferenta intre ei pe toata perioada sarcinii iar la nastere a fost o diferenta de 500g. Dupa o luna diferenta s-a marit la 1 kg pt ca cel mare a pus 1.5 kg in prima luna . Deci nu conteaza cat se estimeaza la eco, sau diferenta la nastere pt ca ei iau/vor lua in greutate in ritmul lor.

Adi, baietii au fost cuminti. Am fost la Cta la sora mea si 3 zile au fost cuminti. In ziua plecarii insa, cel mare, s-a pus pe tipat/urlat si cu greu l-am linistit. Acasa a mai avut un astfel de episod. Am concluzionat ca a facut asa de la oboseala, agitatie, locuri si persoane noi. Acum e cumintel .... cere mancare asa ca ma retrag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Diana, uite ca ai ajuns si la 28 s, felicitari!!! Ma bucur mult pt voi, la mai multe
Adriana, felicitari pt greutatile super, eu pana la 36 s n-am avut nici o vergetura, dar dupa au inceput sa apara, cu toate ca ma hidratez in fiecare seara si dimineata, dar vorba lui Anne, sa fie asta ultima grija
Tonia, felicitari !!! Si pe mine ma streseaza telefoanele, ca si eu am zis ca nasc mai devreme, la fel ca tine, fara cerclaj, col de 4 cm sapt trecuta, ma deplasez cat pot, azi mi-am facut pedichiura la salon (ca eu nu pot sa ma aplec), pt ca maine e marele eveniment, cu toate ca toate sunt bune dar doctorul a zis sa nu stam prea mult ca sa nu dam in nush-ce minunatii. Apropo, azi serbam 38 s :), ar treb sa termin bagajul ca maine dimin plecam spre capitala, dar eu am o problema majora: oare ma primeste machiata in sala de operatii :)))), macar asa un machiaj discret :p, oare sa-mi iau trusa de machiaj cu mine...? Cred ca incerc sa ma deconectez involuntar (sau nu) de la emotiile de maine...in fine, revin cand voi putea cu detalii
Va pup si aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

diancic2002 nastere usoara si intalnire placuta cu puiuti tai Dumnezeu si SF Fecioara sa iti stea alaturi

amalia tsakoniati
13+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Amalia parca pe la 15 sapt au inceput sa imi spuna greutatile, pe la vreo 100 gr
Diancic maine ai cezariana? Eu zic sa lasi machiajul in timpul operatiei e f important sa se vada exact culoarea pielii, la fel e bine sa nu ai oja pe unghiile de la maini. Asa stiu eu
Anne intre fetele mele e deja estimata o diferenta de 500 gr; cine stie pina la nastere ce va ma fi. Asa ca iau fiecare saptamina ca atare, nu fac planuri, totul e in functie de evolutia lor
Si eu am facut cerclajul pe un col f bun, a fost facut preventiv si a fost o decizie inteleapta. Stii f bine ca un cerclaj facut la 13-16 sapt pe un col bun are mult mai putine riscuri ca unul facut de nevoie sau la 20-25 de saptamini. Bine ca exemple de sarcini duse la termen fara cerclaj sunt si printre noi, doar ca eu daca as lua-o de la capat de 100 de ori, tot la fel as proceda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

mie nu mi-au facut cerclaj. toti medicii la care am fost mi-au zis ca e contraindicat pentru ca uterul se va comporta ca un balon sub presiune si exista riscul sa pocneasca. ca astea ar fi ultimele studii. in fine, acum la 28s mi-au zis ca e lung si inchis.

28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

diancic, multa bafta! Doamne ajuta! am niste emotii pentru voi...dar sigur va fi bine.

si eu m-as duce machiata putin. sa ma simt si eu bine. poate putin la ochi. dar, sincera sa fiu, in ultimele luni nu prea m-am mai machiat pt ca am fost foarte anemica si am vrut sa se vada culoarea naturala.

treaba cu unghiile de la maini o stiam si eu. ca nu e bine sa ai oja. deci...

anyway, Doamne ajuta!

28 +

Mergi la inceput