Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

buna, aalina!

merci din suflet pt info. eu o sa fac doar 2 doze, una la 12 ore. eu maine o sa am 27s si 3 zile insa speram din tot sufletul sa ajungem pana la 32-34 sapt. nu stiu nimic sigur, insa, asa ca medicii au zis sa facem totusi injectiile cu dexa, chiar daca efectul acestora dureaza doar 7 zile. din practica, inteleg ca bebelusii prematuri (chiar dupa cele 7 zile de la dexa) au avut plamanii mai bine dezvoltati si mai putine probleme legate de prematuritate.

multumesc si pt sfaturile legate de sectia de neonatologie de la filantropia. m-am hotarat sa nu ma mai gandesc atat de mult la probleme. poate nu o sa fie nevoie de atatea interventii...pe mine ma urmareste dr. haiduc ca obstetrician si dr. veduta ca ecografist.

va pup pe toate.

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Dianaradoi eu am facut dexa in doza unica pe 19 dec; nu am avut nici o reactie adversa asa ca nu iti fa griji; e f bine sa le faci tinand cont de situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

La multi ani fetelor si tot ce va doriti, cel mai mult bebeluisi sanatosi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Diana, si eu am facuy injectiile (doua la interval de 24 ore). Am nascut la 34 saptamani si copiii au respirat singuri. O sa ajungi si tu la mai multe saptamani si nu o sa aveti probleme, vei vedea. Despre Filantropia nu stiu insa despre Polizu am auzit numai de bine.
Mamici, fuseram plecati doar noi doi insa nu am putut sta fara ei si ne-am intors mai devreme. Imediat ne-au facut nervii franjuri si am regretat oleaca ca nu am mai stat. Insa am vazut ca nu au urlat dupa noi si au stat cu mamaile f bine merci. Deci sunt eu prea crizata de cred ca se traumatizeaza copchii daca plecam.
Va uram numai lucruri bune pt la anul!
PS Daca auziti de bona inimoasa care sa-mi ajute mama 6 ore pe zi, dati-mi de stire.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

cucu-bau,

hai ca v-am surprins! a iesit vechitura la taclale!
fete burtoase sau mame (h)eroine la dublu/triplu, m-am intors la munca si e horror sa faci si casa, si masa, si work, si mamicie, si sterge funduri, si baga activitati, si lipeste/decupeaza/pune magneti/puzzeleste/construieste/picteaza/asociaza/coloreaza etc. copiii sunt niste minuni: au aproape 1 m si 14 kg, vbesc de imi pun parul pe bigudiuri, se parasc/bat/pupa/cearta, pe scurt suntem fericiti.

mi-e dor de DC si de vremurile cand o tineam langa si stiam tot ce misca-n gemenie, raul, ramul.
sper ca sunteti toate bine.
adde, nu am inteles complet ecuatia in care te afli, adica nu am inteles decat ca familia ta nu te sustine, dar tu fii barbata si ia o icoana si roaga-te sa fie bb bine. asculta aci la o gaina batrana: sanatatea e cea mai importanta. ce are garsoniera? e foarte buna, bine ca e. o sa ai tu cu ce sa faci papa la bebe. chill out! punem pariu ca o sa-l gasesti si pe fat frumos? la noi la odisee si in clubul nostru de pe FB e o fata cu 2 baieti, ambii barbati au parasit-o gravida fiind, dar ea ii creste frumos pe amnadoi. sunt atat de frumosi si de uniti! ceea ce faci tu pastrand copilul este cea mai frumoasa dovada de iubire pt el si pt Dzeu. iar parintii/fratele tau isi vor da seama de asta intr-o zi. tu esti o luptatoare si Dzeu nu te-a adus pana aici ca sa te lase fix acu!

fetelor, as mai scrie, dar cad pe tastatura de somn.
va pup maxim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna dimi!
Gata si cucerclaj ul totul ok un pic ametita inca si mici scurgeri rozali in rest totul ok
toata gasca vesela


amalia tsakoniati
12+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

gata si cu dexametazona mea. am facut de fapt 3 doze la 12 ore. cele care azi facut la 24 de ore, cred ca ati facut betametazona, dar nu se prea gaseste. am fost si monitorizata in spital, dar nu am avut reactii adverse. chiar m-am simtit f. bine. plina de energie (inteleg acum de ce baga unii steroizi in ei :) ).

am facut si eco. sindromul a stagnat de-a binelea acum. colul lung, inchis si matele au 990 g una si 943 g cealalta. deci sunt grasunici. nu mi-au facut toate masuratorile, deci nu stiu daca sunt mult in urma, dar conform graficelor de pe net, ar fi ok. asta era la 27s si 2z. nu stiu cat au avut ai vostri/ale voastre in perioada asta.

acum, inteleg ca am facut tot ce tinea de mine (injectii, monitorizare etc.) mai ramane sa trag cat pot pana la 32-34s. vom vedea...urmatoarea eco serioasa e pe 10 ian.

adi, tu cand facusei corticosteroizii? cu mult inainte de 34s? sau in limita celor 7 zile cand au efectul maxim?

va pup si la multi ani! sa aveti un an perfect.

diana

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diana eu am facut-o pe la vreo 32 de sapt si 3 zile. Am facut o doza unica, o injectie si gata, asa a decis dr mea in acel moment. Efectul maxim este dupa 7 zile de la injectare, asa ca acum sa stai cumintica si va fi totul perfect. Ai niste fetite luptatoare si puternice , nici nu ai zice ca aveti acel sindrom pt ca au greutati f apropiate. Intre ale mele exista deja o dif de 500 gr desi e fiecare cu placenta si cu jucariile ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello gemenime!

Sper ca mosul a venit la voi cu cadouri multe si frumoase!
Noi suntem bine, pedalam toata ziua, zdranganim jucariile, zambim si din pacate inca ne mai chinuie colicii.

Amalia, ma bucur ca a decurs totul ok la cerclaj, Doamne ajuta in continuare.
Diana, eu am facut betametazona, am facut rost de ea sub denumirea de diprophos. Singurul neajuns a fost ca m-am umflat f rau de la ea. In rest numai de bine, copiii, desi nascuti extrem de prematur au respirat si au evoluat f ok.
Ady, hai ca sunteti mari de acum, nu e o pb cu 500de grame. Oricum nici prea mari nu va asteptati sa fie, chiar daca ajungeti la 38. La gemeni de la un punct incolo totul se reduce la spatiu si la folosirea resurselor.
Tonia, Diana, tinem pumnii pt marea intalnire.
Adi, ma bucur ca ne-ai scris, cred ca e f grea reintoarcerea la munca.
Mona, deci invatare de minte pt data viitoare, sa va invingeti dorul si sa va vedeti de concediu.

Dragelor, a fost un an greu dar bun, cu ajutorul lui Dumnezeu azi suntem impreuna cu cele mai importante persoane din viata noastra: fetita si baietelul nostru. Va multumim ca ne-ati fost alaturi in ceasurile de cumpana, ca v-ati rugat pt noi, ca ati sperat alaturi de noi.

Va dorim un an nou plin de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit ai dreptate, anul 2012 desi nu a fost usor, a adus cele doua minuni in viata ta; doi copilasi puternici si frumosi de care te vei bucura o viata intreaga
Si da, stiu ca ai dreptate cu greutatile bebeilor, incerc sa nu ma stresez prea tare si sa am incredere ca totul va fi perfect
Aceleasi urari de bine si pt Ioana,Anne,Monas,Balanta si tuturor mamicilor curajoase de aici
Adipapazi ma bucur ca ne-ai mai scris; cred sincer ca ritmul vietii cu doi copilasi e o adevarata aventura. Bravo mamico eroina
Dianele,Amalia, Tonia

Mergi la inceput