Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

bine ai venit, violetai! sarcina usoara! ce fel de sarcina este?

catalina, arati super! eu pana acum (25s si 4 zile am luat 9kg). problema e ca mi se pare ca sunt mai slaba la fata si la picioare, deci cred ca am luat cam putin. voi cum ati luat in greutate? si daca ati luat mai mult, ce ati facut? ca eu mananc de 4 ori pe zi destul de consistent si de 2 sapt nu am pus aproape nimic. iau si suplimente...

25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Buna Catalinaexl,

Ma bucur ca sunteti cu totii bine si ati ajuns acasa.
Sunteti foarte frumosi. Va doresc multa sanatate si noroc celor mici!
Referitor la intrebarea ta cu urdorile - care erau solide la noi, nu lichide si de culoare galbuie - am patit-o si eu cu gemenii mei
cat aveau vreo 2 sau 3 luni.
Mie medicul neonatolog mi-a dat unguente oftalmice intai parca Kanamicina si apoi Tobrex nu mai stiu sigur. Ce imi amintesc e ca primul unguent nu a rezolvat problema, tot apareau urdorile si dupa vreo 7 zile de tratament mi-a spus sa-l schimb. Si cu al doilea s-a rezolvat.
Sfatul meu e sa te duci iar la medicul oftalmolog sa-ti schimbe antibioticul ca nu e bine sa i-l mai dai (10 zile ajunge) si sa-ti dea altul eventual sub forma de unguent, nu picaturi. Cu unguentul te cam chinui ca trebuie sa tragi de pleoapa inferioara ca sa-l pui bine. Eu nu prea reuseam din prima.
Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Dianaradoi nu iti face griji in privinta kilogramelor cita vreme fetitele cresc . Eu la 32 de saptamini am luat doar 7 kg....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.
bine au venit noile gravidute. va doresc o sarcina usoara si bebeil sanatosi.

Eu aveam 21 kg la 38 sapt si inca mai am 8 kg de dat jos. Nu am sanse sa reusesc sa le dau jos prea curand pt ca mananc mult.

Ioana, Brigit, observati ca a venit catalina in tzara. Vedeti cum faceti sa nu o invitati la intalnirea noastra ca ne va eclipsa. Atat ea cu cele 55 de kg ale ei cat si cu bbii ei superfrumosi .

Mamici, voi ati cumparat jucarii in dublu exemplar sau diferite? Am o dilema daca sa cumpar jucarii identice pt ca se vor certa pe ele, sau sa le cumpar diferite ca sa nu se plictiseasca prea repede de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, ce faceti?
Catalina sunt dragalasi tare picii tai, sa fie sanatosi! Si tu ti-ai revenit rpd la formele initiale
Anne, de impodobit bradul speram sa nu fie cazul, mai ales ca am programat ceza pe 27 dec, sunt super incantata, atunci facem exact 37 s., am inceput sa numaram invers, amr 9 zile :)
Joi mergem si la consult, sa vedem bbs, in rest...ieri mi-a fost un pic rau de am slabit 1 kg peste noapte, cred ca o indigestie or smth, ca am avut si diaree dar azi suntem mult mai bine, vedem cum va fi seara, caci serile sunt cele mai grele...
Burtici voi ce faceti? Cum mai sunteti?
Da mamicile cu picii ce fac?
Va pup pe toate si aveti grija de voi si copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetele azi am fost si noi la medic avem cu 5 zile mai mult amandoi sunt la fel de mari pe 27 neducem sa facem nucala cred ca ii zice in romana si dupa sarbatori imediat facem cerclajul
Azi a fost prima data cand am fost mai bine fara greturi si palpitati

amalia tsakoniati
10+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Buna fetelor.
Bun venit Violeta si Lai ,sarcina usoara si la termen.
Adriana si Diana ce putin ati luat in greutate ,eu am luat 23-24 kg pana acuma, la 35 saptamani,dar am retinut foarte mula apa,se vad pe piele numai pete albe,important e sa creasca bebeii.
Diancic chear ai programat ceza? ai zis ca doctorul vrea sa stati mai mult,orcum 27 dec e o zi sfanta si mi-ar place si mie sa nasc atunci.
Maine mergem la dr sa vedem cum suntem si cat au mai crescut bebei.
Noi suntem bine,fara dureri sau contractii ,multumim lui DD ca am ajuns cu bine pana aici,am avut o sarcina usoara si acuma mai avem forte putin
Azi am terminat treaba prin casa,peste cateva zile facem bradul si il asteptam pe mos craciun.
Va pup,o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

diancic, ai mare grija cu simptomele astea sa nu fie semne de nastere...asa a zis si Alex inainte sa nasca. a avut greturi, parca era stricata la stomac. sa fii foarte atenta...totusi esti la termen acum.

si eu am fost azi la eco si lucrurile stationeaza. sindromul TTT, ma refer. pe 29 dec am alta eco, voi face injectii cu dexa (din pacate la problemele mele nu am cum sa le evit) si vedem in ianuarie.

tonia, eu sunt foarte stresata ca sunt asa slaba. adica stau pe perfuzii cu vitamine din 2 in 2 zile, mananc o data la 3 ore, iau tone de vitamine. m-am ingrasat 1 kg fata de sapt trecuta si sunt f. incantata. dar tot putin e...

Amalia, gandeste pozitiv...greturile vor trece, intr-un final...eu am vomitat 2 luni in fiecare zi :)

bafta multa, fetelor!

p.s. de alexchiran, tot nu mai stim nimic. ii dau pm, poate are alert la mail.

25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diancic waw deja ati programat cezariana! Incredibil ce repede trece timpul.... Sa va ajute Dzeu sa decurga totul perfect si sa veniti toti 3 sanatosi acasa
Dianaradoi ma bucur ca totul inca e in grafic, sa o tineti tot asa inca citeva saptamini, da? Felicitari pentru acel 1 kg, la inca multe iti doresc
Tonia si eu merg maine la control si la analize Sa vii cu vesti bune
Noi avem 32 sapt si 2 z si stau cu frica in fiecare zi; de vreo citeva zile am unele dureri ciudate in partea de jos a abdomenului; sper sa nu fie ceva grav si sa mai rezistam cel putin 4 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tonia, am avut diaree vreo 2 zile (acum sunt bine si a trecut) si am sunat doctorul, care a si programat cezariana imediat, sunt tare fericita ca nu mai pot sa fac nimic oricum, si la 37 s, cred ca e ok, mai confirmam si la urmatorul consult, dar cred ca asta ramane data. Am vb si cu un consultant rm sa semnam contractul, sper sa ajungem cu bine ca mergem joi si iar s-a anuntat cod galben de viscol si etc...
Diana, ma bucur mult ca a mai stationat ttt, Doamne ajuta sa ramana asa cat mai mult posibil. Eu am luat pana acum 20 kg, la 35 s si 5 zile, vedem cate vom avea la iesirea din maternitate.

Mergi la inceput