Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Fetelor inpodobim bradul va fi cel mai fericit craciun din viata mea de pana acum dupa 12 ani de inchpuiri si vise sunt gravida si cu gemeni ce poate fi mai frumos?sigur craciunul de anul vitor cand vom avea cele mai frumoase cadouri de pus in bradut ascltam colindele lui Hrusca desi sotul nu intelege nimic ii place avem cele mai frumoase colinde din lume
http://www.youtube.com/watch?v=uV5nOKXS5zQ

amalia tsakoniati
9+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Seara buna dragelor,
V-am zis cu cita placere astept sa va citesc?
Ioana sa va fie de bine iesirea la munte, cred ca v-a prins tare bine Joi ne-a venit patutul de la Kinderkraft, abia astept sa il monteze sotul Saptamina ce vine comand si salteluta, usor, usor parca ajung si eu la final cu toate; ca parca simteam ca nu le mai termin....
Anne citind postarea ta am realizat ca nu am gasit pediatru, asa ca trecem pe lista "to do" pt saptamina viitoare Asa ca daca aveti vreo sugestie o primesc cu drag . Sper sa se faca repede bine piticu si fara antibiotic . Sa sti ca acum 20 min i-am zis sotului ca sigur dupa ce nasc imi va fi dor de burtica. S-a uitat dragul de el cam chioras la mine, nu ii venea sa creada ca dupa atitea dureri, nopti nedormite , as mai repeta experienta
Maine facem 31 de saptamini, as zice ca au trecut aceste saptamini asa de repede ca uneori simt ca nu m-am bucurat asa de mult de sarcina mea, trebuia sa fi facut mai multe.... in fine ma asteapta o viata plina de fericire Eu sper sa rezistam cel putin pina pe 15 ianuarie, desi burtica creste vazand cu ochii, durerile si disconfortul se inmultesc. Pe 19 dec cand ma duc la control iar i-as zice doctoritei sa facem injectile cu dexa, asa macar preventiv. Voi ce ziceti, sa le fac sau nu?
Bagajul de spital inca nu l-am facut, cu cumparaturile suntem pe final, mai am doar acea camasa si acel sutien de alaptat
Saptamina ce vine spalam hainutele, le calcam si incepem sa lucram la bagajel. De Craciun imi doresc sa fiu gata cu toate
Dianaradoi ce vesti mai ai, sunteti bine?
Dianacic felicitari pe vestile bune


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Good morning!

Ce trece timpul, vad ca Ady deja se gandeste la intalnire, Amalia pregateste cerclajul!
Noi am inceput sa ne jucam cu zornaitoarele, pedalam toata ziua de parca avem motoras la piciorute si ne place in cada la inot.

Ioana ai mei sunt necantariti de duminica trecuta, cand aveau 5.2xx si 4.3xx ( nu mai retin terminatiile si mi-e lene sa ma duc dupa agenda). Azi avem iar proba cantarului insa sa vedem daca reusim, vin niste prieteni in vizita si parca vad ca nu reusim sa facem ritualul complet la imbaiere. Oricum de cand au inceput sa devina mai activi nu mai mananca asa mult, isi distrag atentia unul altuia, si cred ca se depune mai putin daca tot dau toata ziua din piciorutze.

Anne, sanatate maxima pt bb mic. Noi avem o pediatea care e medic homeopat, au bbii si abonament la medicover dar nu i-am dus niciodata, ca momentan suntem si sub observatia medicului neonato care i-a avut in grija la polizu si deja e prea mult, poate mai incolo sa folosim si abonamentul. Stii vorba aia, medicul cel mai bun e cel incare ai incredere.

Ce perioada frumoasa incepe, cu colinde si bradut. Cand faceti bradul? Cum procedati cu cumparaturile de craciun? Eu caut mai mult online, caci nu ma pot deplasa mai deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:


brigit, e normal sa nu mai ia asa mult in greutate. Eu stiam ca pana la 3 luni au o crestere fulminanta si apoi se domolesc. Uite un tabel orientativ:

1.luna 120 - 200 g/sapt.
2.luna 170 - 210 g/sapt.
3.luna 150- 180 g/sapt.
4.luna 130 - 160 g/sapt.
5.luna 110 - 140 g/sapt.
6.luna 100 - 130 g/sapt.
7.luna 90 - 130 g/sapt.
8.luna 90- 120 g/sapt.
9./10.luna 70 - 110 g/sapt.
11./12.luna 60 - 90 g/sapt.

Ady, am emotii pt tine. Ce zici, nasti pe 24 ianuarie de ziua mea?

brigit, te descurci singura cu ei acum ca sunt activi? Ma gandesc daca e nevoie sa caut bona ca sa ma ajute cu entertainment-ul lor . Balanta sau alte mamici, m-as descurca singura? Sau mai depinde si de temperamentul lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetele!
Voi ati avut palpitatii?eu de cateva zile le am foarte dese tensiune nu am de la ce poate fi? luni il sun pe medic sa vedem ce si cum...
Brighitemami fericita
Ady v ati facut fetite mari mai aveti putin



amalia tsakoniati
9+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

amalia, eu am palpitatii zilnic. de fapt imi oscileaza pulsul, ma trezesc din somn cu pulsul 130 - 140, ma trec toate caldurile si de cateva ori era sa lesin.

cica am tahicardie sinusala cu tulburari de ritm. m-am dus la cardiolog si mi-a dat tratament. m-am consultat si cu ginecologul si pana la urma mi-a zis sa-l iau pentru ca era sa lesin de 3 ori nu-mi revin decat foarte greu si cu perfuzii.

eu, ce sa va mai zic ca fac...mai jos, va prezint rezumatul:

1. contractiile s-au potolit deocamdata. mai am doar cateva pe zi (la aceleasi ori, dar sigur se misca bebelusele...);

2. am repetat ecografiile, am fost si la re-evaluare si situatia sta cam asa: rinichiul a aparut dar e foarte jos in pelvis, plamanul nu e clar insa plamanul stang este supradimensionat si sunt sanse foarte mari sa preia functia plamanului drept care nu exista; inimioara fetitei fara plaman e in partea dreapta complet, dar e o inima normala; sindromul TTT este in continuare insa deocamdata stationeaza ceea ce inseamna ca pot fi sanse sa trecem de 28 de s fara interventie.

3. eu ma simt groaznic. am analizele varza si de 4 zile fac perfuzii cu vitamine, glucoza si electroliti. am fost si foarte stresata si nu prea am mancat asa ca acum cand cresc copilasii, eu sunt daramata. abia ma tarasc prin casa si mai am si tahicardia asta pe cap. si colac peste pupaza, mi-am dozat vitamina D din corp (nu stiu daca a facut vreuna dintre voi asta) si se pare ca am deficit foarte sever de vit D. aproape ca nu mai am deloc. in strainatate in cazurile astea se dau doze destul de mari insa la noi nimeni nu se baga. se pare ca asta ar fi cauza celorlalte deficiente ale mele inclusiv a tahicardiei.

eu va pup pe toate. ma bucur ca sunteti bine si cu bebici si cu burtici. sper sa fie bine si la mine. oricum un lucru bun cu bebelusele e ca situatia nu s-a mai inrautatit, cel putin.

24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Dianaiti doresc sanatate multa tie si la micutele tale

amalia tsakoniati
9+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

buna fetelor. Multumim tuturor de urari..nu enumar sa nu omit, dar va multumesc tuturor. Am ajuns si noi acasa si suntem in perioada de acomodare. Am iesit cu baiatul cu 2450 gr si fata cu 2330 gr din spital. La incubator au stat numai pt caldurica, dar au crescut binisor.
Intr-adevar nu e usor insa e foarte frumos dupa ce ma trec transpiratiile ca depun efort sa ma descurc cu ei singura si ei imi afiseaza cate un zambet uit de tot.
Lapte nu prea am..cateva picaturi si ei se enerveaza teribil ca n-au ce trage, dar ma mai chinui cu granule si ceaiuri poate poate.
As vrea sa intreb pe cele care au dat lapte praf exclusiv cat ar trebui sa manance ei la varsta asta. Pe cutia de lapte fac cum scrie dar mananca la 3-4 ore (pediatra a zis sa-i trezesc sa pape) cate 50-60 ori 90 ml depinde. Cum e bine? Se face calculul acela cu 150 ml per kg corp?
Si cu colicii voi ati dat picaturi de 3 ori pe zi doza scrisa pe cutiile astea? sau daca sunt asa micuti sa mai astept...ca crampe si dureri avem

In rest eu ma recuperez cat de cat si ma acomodez cu noua viata impreuna cu sotul. O sa mai vin cu intrebari.
Salutari tuturor...succes si rabdare mamicilor si mult pozitivism gravidutelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

monica multa sanatate tie si trupei. Legat de LAPTAT eu te-as sfatui sa mai incerci si sa nu te dai batuta. Tine-te de ceaiuri pt lactatie si tine bbi la san cat te tin urechile. Dar daca te depasestte atunci nu insista. Eu am fost in prag de depresie din cauza alaptarii si m-am linistit cand am acceptat ca nu ii ot alapta. Dar nu te lasa usor. Aleaa cateva picaturi sunt f bune pt ei. Gandeste-te ca ei nu au sistem imunitar si laptele tau ii ajuta.

Ai mei au mancat in prima luna 30 respectiv 60 ml lp. Iti dai seama cat consuma daca adorm dupa ce au mancat. Daca nu adorm inseamna ca nu sunt satui. Asta se aplica acum cand nu fac toata ziua decat sa doarma si sa manance. In cuand vor fi dim ce in ce mai activi pe timpul zilei.


pt colicii eu am foloosit de toate asa cum scrie pe prospect. vezi ce functioneaza. Ce functioneaza la unu` nu e obligatoriu sa mearga si la altu`. incearca

scuze adca nu am fost prea coerenta dar am un kinder in brate cu chef de joaca. revin cu completari cand adoarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Buna fetelor,ce mai faceti?
Bine ai venit acasa monica,sa fiti sanatosi.
adriana si eu am vrut sa fac injectile cu dexa pentru ca mi se scurtase putin colul dar nu le-am mai facut si uite ca am 34 s si sper sa nu le mai fac,daca nu ai probleme eu zic sa nu le faci ca au efect doar 7 zile.
Eu am fost suparata ca un bebe a ramas in urma cu 300 de grame,la 33 de saptamani unul avea 2050 g si celalalt 1755 g,dar ma-m obisnuit cu ideia important sa fie sanatosi,acma sunt foarte suparata pentru ca mi-a crescut tensiunea ,am 140 cu 90,cat de grav este?ce sa fac?
Gravidutele mari unde sunteti mai dati si voi un semn de viata[diancic,lidia ,teli] hai sa ne incurajem ca mai avem un pic.
VA PUP

Mergi la inceput