Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Adriana ce a trecut timpul 30 de saptamani oho bravo sa fiti sanatoase si sa va vedeti la termen ,da si eu zic la fel ca cerclajul e o idee buna si mai sigur

amalia tsakoniati
8+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

maine fac si eu 24 de s. se pare ca timpul trece, desi mie mi se pare ca trece cu incetinitorul.

intr-adevarul sindromul acesta TTT nu e in legatura doar cu greutatea. mie mi-au masurat lichidul amniotic si fluxul de lichid din cordonul copilelor si sangele din inimioare. si de-aia mi-au zis ca asta ar parea ca e. vom vedea la re-evaluare.

ma bucur sa aud cum progresati. sper sa fie totul bine pentru toata lumea.

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Mamicile care alapteaza am si eu o intrebare, cand alaptati puneti fiecare bebe la un san apoi la urmatorul alaptat ii puneti invers? la alaptat banuiesc ca nu papa aman2 aceiasi cantitate si trebuiesc alternati.sper ca ati inteles ce vreau eu sa zic


UM 18.04.2012, DPN 23.01.2013 33+ Alessia Elena + Giulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, ce mai faceti?
Noi am fost azi la eco, bbs sunt ok, au peste 2100 gr fiecare cu toate ca maine facem 34 s, nu mai avem mult chiar daca nu e usor. Bbs sunt tot mai activi, sunt amandoi in pelviana, fata mai mult, si fratele mai putin, fiind in partea de sus.
Burtici, voi ce faceti? Sper ca sunteti bine, ce greutati au bbs vostri? ca nu pot sa compar cu fetele cu sarcina singulara, care la 34 s au si 2400 gr... Mereu am fost in linie cu ele dar data asta m-a demoralizat vestea cand am auzit ca nu mai e comparabile greutatea bbs mei cu cele de la sarcina singulara, ma incurajeaza faptul ca sumt bine copilasii si doctorul foarte optimist si multumit.
Va pup si o seara linistita mamicilor, bebeilor si burticilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diancic2002

Buna fetelor, ce mai faceti?
Noi am fost azi la eco, bbs sunt ok, au peste 2100 gr fiecare cu toate ca maine facem 34 s, nu mai avem mult chiar daca nu e usor. Bbs sunt tot mai activi, sunt amandoi in pelviana, fata mai mult, si fratele mai putin, fiind in partea de sus.
Burtici, voi ce faceti? Sper ca sunteti bine, ce greutati au bbs vostri? ca nu pot sa compar cu fetele cu sarcina singulara, care la 34 s au si 2400 gr... Mereu am fost in linie cu ele dar data asta m-a demoralizat vestea cand am auzit ca nu mai e comparabile greutatea bbs mei cu cele de la sarcina singulara, ma incurajeaza faptul ca sumt bine copilasii si doctorul foarte optimist si multumit.
Va pup si o seara linistita mamicilor, bebeilor si burticilor




Pai mie mi se pare o greutate buna tinand cont ca sunt doi, nu ai de ce sa te demoralizezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Buna sa va fie seara cum va sunt inimile, mamici si burtici!

Revin dupa cam o saptamana :P A meritat deplasarea noastra la munte, cu toata oboseala de dupa! Aaaaah ce tanjeam dupa aer curat si povesti cu prieteni buni pe care nu ii mai vazusem de ceva timp! M-am plimbat asa tzantzosha pe Republicii :))))

Fac rapid o trecere si revin cu povesti:

@Mirela - Felicitari maxime :D ca sa ma exprim in asa hal! Cu incredere si energie, ca prima luna mi s-a parut mai solicitanta ca noutati :) Apoi capeti incredere dupa ce ii cunosti pe boboci si ei pe tine.

@Lidia - ai mei cam au un san preferat :P Dragos goleste pe cel mai plin (ca am unul mai dolofan), iar micutza inghite mai mult aer si as ineca-o mai ales cand e doldora de laptic. Dar macar o data la cateva zile inversez, ca oferta se face la cerere, stim bine. Pe de alta parte, cum Mara are reflux (acum ceva mai rar, slava Cerului!!), o mai pun la sanul la care abia a terminat Dragos de supt. Asta cand au trecut mai multe ore de la masa anterioara si o vad ca e flamangioasa si ar trage ca pompa municipala. O las pana se potoleste, cateva guri din sanul mai gol. Apoi o schimb la celalalt.

@Diana
- inca am pancardele ridicate cu "hai bebiciiiii!" Incetuc asa, sa mearga totul bine chiar cu asa emotii.

@Diancic
- de ce demoralizata, dear? Greutatile sunt bune si nici macar nu conteaza gramele chiar atat de mult. Sa fie ei sanatosi u plamanashii buni si recupereaza ei daca va fi cazul ;) Mara mea a avut 1900g si e o falcoasaaa acuuum :D Iar Brigit e cea mai in masura sa iti spuna ca nu e asa motiv de ingrijorare. Molipseste-te fara probleme de la medicul tau si sa te auzim cu vesti bune in continuare :)

@Adriana - trece repede intr-adevar timpul! Aaacush te citim de mamica! Multa odihna, col beton pana e cazul si dezvoltare armonioasa pentru boboci pana la intalnire!!!

@Anne - buna postarea ta! Am recitit-o cu drag :) Dupa faza cu colacii, abia astept sa ii mai pun in cada, asteptam doar momentul potrivit. Azi am facut Infarix-ul si asteptam sa vedem daca fac febra sau nu. Cum s-au nascut cu o luna mai devreme, vacinul l-am faut la 3 luni (si o zi :D dar cine mai numara? ...inafara de mine of cource :)))) Voi cum mai sunteti cu colicii? Noi ultimele 2 nopti am avut un varf la Dragos. Colici sau puseu, habar nu am. Dar pentru prima oara a plans de la 16h la 3 dimineata :/ Nu l-am putut consola nici cu plimbat, nici pe burtica, nici leganat. Se oprea putin, iar la 5 minute o lua la urlat din nou. Ne-au auzit 3 cariere, cred ca vecinii mai aveau putin si sunau la protectia copilului, ca ziceai ca il tortureaza careva. In seara asta el doarme neintors, sper sa fi trecut momentul.

@Brigit - avem 5 kg Dragos si 4400 Mara :D Data trecuta incurcasem "coincidenta de greutate". Inca nu se intoarce niciunul de pe-o parte pe alta, dar raman vigilenta ca nu se stie cand incep :) Ce noutati se mai aud la voi? Eu una zilele astea am fost epuizata efectiv, m-am gandit la tine. Am inceput sa tin evidenta medicamentelor mele pe hartie, sa nu le salt nici eu.

Va pupcenkovicesc cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Amalia - ma bucur de vesti, emotionant! M-ai facut sa-mi aduc aminte de vizitele mele de inceput la medic :P Pupici si sanatate multa! Despre cerclaj, nu stiu sa iti zic eu, nu am avut. Las mamicile si burticile care au trecut prin asta sa iti raspunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna mamici si gravidute.
noi nu am avut net. V-am citit dar nu va puteam raspunde. Adde ti-am trimis cateva carti.

eu am facut cerclaj la aproape 28de sapt si nu a fost o idee buna dar ce sa faci daca te increzi orbeste in dr. Ar fi trebuit sa il fac la 12-13 sapt dar atunci aveam col de 4 cm.

noi suntem bolnaviori acum. cel mic este ragusit rau. Am fost la un pediatru din buzau care mi-a dat augmentin "pt ca asa trebuie. tuseste si are un pic de rosu in gat". Nu stiu ce diagnostic este asta "un pic de rosu in gat". Nu i-am dat nimic ci am fost la pediatra lor din bucuresti de la regina maria cre este impotriva antibioticelor. A zis ca nu are rosu in gat ci doar multe secretii. Acum facem aerosol, avem picaturi pt nas si tantum verde pt gat si deja ne-am revenit un pic cu apetitul.

ioana, pe noi nu ne.ai luat in vacata. vvezi cum esti? :)) ccum s-au comportat cei mici? de revelion unde ii duceti?

revin. s a trezit gusterul mar4r

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

adriana te apropii de momentul mult asteptat. Ai emotii? Ai pregatit tot?
gravidute, credeti-ma cand va spun ca la 2-3 sapt de la nastere nu va veti mai aminti de sarcina. De burta f mare, de contractii, de dureri de absolut nimic. Eu ma chinui sa-mi amintesc cum simteam contractiile sau baietii cand se miscau si nu imi aduc aminte. Va provoc sa ne spuneti dupa 2 sapt. daca va amintiti cea. Si operatia este in ceata. Deci eu sunt pregatita pt un alt rand de gemeni :))

am uitat cui voiam sa mai raspund :( Mai traget-ma de maneca

pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

anne`marysanatate la puiuti, medicul meu a zis ca facem cerclajul la 13 saptamani ,el de 6 luni se ocupa cu studiul sarcinilor gemelare si cu cerclajul porecla lui este DOCTORUL DE GEMENI SI TRIPLETI sa speram ca totul va fi bine si ca DD va filanga noi
Va pupicesc pe toate

amalia tsakoniati
9+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput