Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Buna fetelor. Multumim de urari. Tonia am nascut la 37 s, am luat gynipralde la 34 la 37 s , perfuzie o sapt apoi tablete acasa. Cezariana era programata pe luni Dar fiind multe zile libere si joi la echo a spus medicul ca nu mai au loc si deja incepusera contractiile Putin dureroase ...a decis sa fie joi operatia. Prietena ya a nascut la gine1? Aici sunt e u.Oricum e incurajator pt mine sa stiu ca s.a externat asa, am.speranta ca plecam in curand acasa cae destul de incnfortabil emorional pt tori 3. Cu incredere in dumnezeu mergem inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Felicitari Monica, sa fie sanatosi copilasii si sa aiba parte numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

felicitari monica, sa-ti traisca prichindeii, eu am plecat cu fetele acasa la 1500 si 2400, deci depinde de politica spitalului, am nascut la Municipal in Buc

diana, incearca sa fii pozitiva si linistita si totul va fi bine si urmareste chestia asta, du-te la eco de 2 sapt sau cand te cheama ei

eu cred ca si fetele mele au avut o chestie din asta, altfel nu-mi explic de ce una a avut 2.5 kg si cealalta numai 1.5; dar nu mi-a zis nimic doctorul (primul cred ca era cam prost), apoi am schimbat medicum cu 2 sapt inainte sa nasc, ala m-a urmarit, a vazut ca cea mica nu mai ia in greutate si a deci sa le scoata, dar a asteptat pana la 36s, ca el a zis ca macar cea mare sa fie bine; au fost f bine amandoua, am facyt 3 doze de dexa si au respirat singure, n-au avut nici o probl si am plecat cu ele acasa la o sapt de la nastere.
cea mica s-a nascut cu o infectie, i-au facut antibiotic o sapt, poate si de asta a ramas mai mica, cine stie, nu conteza, sunt f bine acum

in rest felicitari Andreelor si Andreilor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

joi am o alta ecografie. de fapt, chiar 2. una e pentru re-evaluare la dr care mi-a urmarit sarcina (si se va uita doar la rinichi, la plamani si pt treaba cu sindromul TTT). si cealalta e la Regina Maria pt o a doua opinie pentru ca nu mai vreau sa ma bazez pe o singura opinie.

azi am fost la medicul de la regina maria care imi urmareste sarcina (eu merg in paralel cu regina maria si filantropia) si mi-a facut masuratori doar la capsor. deocamdata sunt doar 6 zile intre ele, ceea ce nu mi se pare dramatic. plus ca fata de saptamana trecuta, cea mica a luat in greutate.

nu stiu cum sa ma calmez mai mult. sincer, sunt cam speriata si in primul rand din cauza doctorilor. multumesc mult pentru sprijin.

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

incearca totusi sa te calmezi diana, mai mergi pt 1-2 pareri, dar deocamdata nu cred ca e cazul sa te alermezi asa tare, daca zici ca sunt numai 6 zile intre ele si cea mica ia in greutate
eu am abut de la 6 sapt 3 zile intre ele, care a crescut la 2-3 saptamani pe la 6+ luni, la 34s m-au internat la Polizu ca cia era colul deschis de 4cm, aiureli, cred ca m-a pacalit doctorul ca sa ma interneze. in fine, nu m-am inteles cu el si peste 1 sapt m-am externat pe semnatura, atunci la eco cea mica era cam cu 2-3 sapt in urma, avea la eco cam 1,7 kg
m-am mutat la Municipal, acolo mi-a estimat-o initial la cam 1.6 kg; am mai stat 2 sapt si nu mai lua in greutate, doctorita de la eco, Kein, mi-a zis ca mai mult de 1.5-1.6 nu are, si era cu 2-3 sapt in urma, au asteptat fix pana in ziua in care a facut 36s si le-au scos, practic am stat 3 sapt in spital degeaba, ca cea mica nu a mai luat in greutate, mai bine le scoteau de la inceput; nu mi-au mentionat de sindromul asta cu tarsnfuzor, dar ceva de genul asta treb sa fi fost de nu a mai luat ea deloc in greutate.
oricum fetitele au fost sanatoase, sut convinsa ca ar fi fost si dc le scoteam mai devreme. atata timp cat intre ele diferenta e mica si spui ca cea mica ia in greutate, zic ca nu e cazul sa te agiti; du-te la eco si vezi ce e cu riniciul si plamanii si urmareste sarcina, altceva nu prea ai ce sa faci.
sper sa fie bine totul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Monica, sa va traiasca piticii si sa va umple vietile de bucurie!!! Tie iti doresc recuperare maxima si mult laptic. Daca piticii se nasc cu greutati peste 2 kg nu se pune pb sa ajunga la o greutate anume. De asemenea nu e obligatoriu sa faca icter, daca si tu esti ok dupa ceza si ei iau in greutate va dau drumul acasa repede. Oricum, tb sa ii mute din incubator in patut. Ai aflat de ce ii tineau in incubator?

Ana, dar piticele tale au fost in aceeasi placenta? Ca stiu ca sindromul asta de transfuzor transfuzat apare in cazul sarcinilor monoamniotice. Eu cred ca mai degraba la voi a fost o pb de trombofilie si de fluxuri, pitica cea mica nu s-a mai hranit ok. La TT geamanul cel mare e mai mare decat varsta gestationala, si oricum nu e doar pb de greutate, apar unele complicatii, ori daca voua v-au dat drumul cu piticile acasa asa repede fetele nu au avut nimik. Chiar asa, cum v-au lasat sa plecati? La polizu nici nu se punea pb de asa ceva, doar pe semnatura. Eu nu am vrut sa plec cu ei acasa mai devreme, avand o greutate fff mica la nastere am vrut sa ma asigur ca totul e ok, noi cand am iesit pitika nu avea 2kg, ci 1.800, desi politica spitalului asa prevedea. Insa amandoi erau ok, mancau bine, luau bine in greutate si ne-au anuntat ca ne externeaza.

Anne, mi-a placut cum ai povestit. Si eu cred cavtotul tine de increderea mamicii, altfel pot sa te ajute 10 persoane si tot nu faci fata. Stiti aia cu copilul cu 2moase si buricul netaiat.

Noi am inceput sa ne jucam cu jucarii si sa facem si noi exercitii cu colaceii in baie. Am un singur regret, ca ziua nu are 48 de ore, sunt mereu obosita si nu ma pot bucura pe deplin de aceste momente magice.


Va pup cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mda, poate ca ai dreptate Brigit, o fi fost ceva trombofilie sau ceva ce a facut ca placenta celei mici sa fie insuficient irigata; ele au fost in 2 saci, 2 placente
inca o data bine ca am plecat de la Polizu :), se pare ca la Municipal

era politica dc iau 4 zile consecutiv in greutate ne lasa acasa; cum ele nu au avut nici o probl la nastere, cred ca m-au tinut mai mult ca sa vada ca Eva ia in greutate si sa-i faca antibioticul, ca a avut o infectie si i-au facut antibiotic 5 zile
eu nici macar nu le-am avut in camera cu mine, au stat numai la sectie la prematuri, dar stateau intr-un patut normal, au zis ca fiind asa micute sa aiba mai bine grija de ele; nu mi-a aratat nimeni cum sa le schimb and stuff, dar dupa o luna in spital abia asteptam sa plec si m-am descurcat f bine, asa cum zice si anne, dc mama este linistita si relaxata lucrurile merg bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna dimi mamicute si burticute
Am fost si noi la medic ieri avem 8sapt si4 zile amandoi masuram la fel
am vazut manute picioruse se miscau de numa numa m am topit toata medicul ne a propus cerclaj la 13 saptamani a zis ca nu sunt probleme dar ca e mai sigur asa placenta sa lipit ce sa mai suntem ok multumim lui DD
Stiti doare cerclajul se face anestezie totala?
Sa aveti o si frumoasa

amalia tsakoniati
8+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Monicafelicitari sa fiti samatosi mancaciosi si sa ajungeti repede acasa

amalia tsakoniati
8+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ziua buna dragi burtici si mamici
Monica felicitari pentru bebei, sa creasca mari, sanatosi si tu sa ai puterea sa le faci pe toate bine
Dianaradoi imi pare rau de diagnostic si de vesti, dar ai incredere ca Dzeu te va ajuta si peste citeva saptamini vei tine in brate doua fetite frumoase si sanatoase.
Anna ai avut doua fetite puternice si uite ca totul s-a terminat cu bine. Si eu cred ca la tine a fost altceva, nu acel sindrom ca la Diana , dar ce mai conteaza....
Brigitpup mamica si baietii puternici. Trebuie sa recunosc ca mereu ma gandesc la voi cand ma apuca frica si panica; imi zic ca daca voi ati reusit, am reusi si noi in caz de vreo surpriza neplacuta .
Si eu tot la Polizu voi naste , au o sectie fff buna.
Amalia eu am facut cerclaj cu anestezie totala, nu a durat mult si m-am trezit fara dureri sau sangerari. Totul a decurs perfect. Este cea mai buna decizie sa faci cerclaj la o sarcina gemelara, eu am facut-o preventiv la 14-15 sapt cu un col de 3.5 inchis. Acum colul este 3 si inchis, desi fata cea mare sta cu capul pe el aproape. Sa nu iti fie frica, totul va fi bine
Noi am fost ieri la eco la 30 de sapt, fetele sunt bine, cea mare creste ca Fat Frumos si a ajuns la 1.7 kg, piticuta are aproape 1.4 kg. A mai crescut putin diferenta intre ele dar incerc sa nu ma panichez. In rest sunt f active, mai ales noaptea.... am inceput sa avem nopti cand abia adormim pe la 3-4 dimineatza..
Asta e , mult a fost , putin a mai ramas
Au inceput si gandurile legate de nastere, am auzit experiente cam neplacute cu fete care au facut clexane; sper sa nu fie cazul meu si totul sa decurga perfect.
Va pup

Mergi la inceput