Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, bona nu am. am o femeie care ma ajuta la curatenie de 2 ori pe sapt, dar nu prea mai sunt multumita de ea. de ex, azi nu a putut sa vina si am facut eu curat. cand am aspirat in bucatarie, intr-un colt de langa usa (f f vizibil este locul ala) am gasit un ciob marisor. in urma cu cateva saptamani am spart un borcan de mustar si in mod cert, ciobul este de atunci. nu am covoare in casa, doar gresie si parchet, deci nu vad nici o scuza sa gasesc cioburi dupa curatenie. ma gandesc cu groaza: daca bb-ii ar fi mers de-a buselea si ar fi gasit ciobul???
apoi, sub salteaua lor de activitati am o patura pusa in 4, ca sa nu stea salteaua aia direct pe parchet. am scuturat-o si a iesit cam mult praf...nu imi place genul asta de curatenie, ca matza cu labutza. sunt dezamagita dupa ziua de azi...
strict legat de bb-i, ma ajuta doar sotul seara si in weekenduri. este greu, dar pana acuma m-am descurcat.
parca si tu te bazezi doar pe sot?
ade, leganatul le aminteste bb-ilor de perioada petrecuta in utero fiindca leganatul imita de fapt felul in care se simteau ei cand mama mergea, iar ei erau in burta. din motivul asta, de multe ori, leganatul ii linisteste. unul din bb-ii mei adoarme aproape doar leganat (nu spun ca este grozav lucrul asta; este doar un fapt).
despre cat timp este nevoie de ajutorul cuiva ca sa cresti pe bb, lucrurile sunt f relative. cred ca depinde de fiecare mama si de fiecare bb.
desi am 2, pot sa spun ca sunt destul de cuminti. adica ma lasa sa dorm noaptea cam 6 ore legate (rar se intampla sa se trezeasca vreunul sau amandoi - daca se trezesc amandoi, unul il duc la tat-su, eu dormind cu ei in camera) iar ziua imi dau si momente de respiro.
e drept ca primele 3 luni au fost mai grele, ca mancau si noaptea, plus ca unul avea si colici.
dianaradoi, succes! esti greu incercata cu sarcina...
diancic, se poate face baie fara frica atata vreme cat buricul este acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

la Filantropia am tot fost internata. acum sunt acasa. sper sa nu mai ajung prea curand.

intr-adevar sunt tare greu incercata cu sarcina insa ma gandesc ca peste toti medicii, ecografii si prognosticuri slabe, este Dumnezeu. si ca nu ma va lasa.

deocamdata diferenta nu e asa de mare ca greutate. daca se va mentine diagnosticul de TTT, vor lua hotararea sa-mi faca cezariana la 28s cu injectii cu dexametazona de la 27s. acum, ce-o vrea Dumnezeu. eu mai mult de atat nu am ce sa sa fac. va pup

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diana, offf... Imi pare tare rau ca vestile de la eco nu sunt cele asteptate...eu am nascut la 28s6zile, cezariana de urgenta, la polizu. Ei sunt recunoscuti pt sectia ff buna neonato, au salvat bbi mici, si de 24-25 s. Pt bbi insa e f greu, organele nu sunt maturate suficient si sunt nevoiti sa lupte f mult pt viata lor. Oricat de buna e sectia de neonato, doctorii, adevarul e ca vietisoara lor e in mainile lui Dumnezeu, el este cel care face minuni. Daca sunt sanatosi rezista, insa psihic trebuie sa te pregatesti caci va fi greu. Sper din tot sufletul sa nu se indeplineasca scenariul acesta si lucrurile sa ia o turnura pozitiva. Oricum ar fi imi poti scrie pe pm si putem vorbi oricand, sunt alaturi de tine.

Balanta, ma bucur mult ca ne-ai mai scris.

Pup gemenimea, fara nicio exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.

diana, imi pare nespus de rau pt vestile primite. Nu stiu ce as putea sa iti spun sa te fac sa te simti mai bine. te pup si te imbratisez
Ade, da-mi adresa de mail ca sa iti atasez cateva carti. imi pare rau ca am pierdut multe articole cand am formatat pc-ul, dar daca imi aduc aminte pe unde le-am gasit, ti le trimit si pe acelea.
Despre ajutor ce sa spun. Am ajuns la concluzia ca depinde numai si numai de mama daca se descurca sau nu. Am o prietena care e depasita de situatie cu un copil si cunosc pe cineva care se descurca singura cu 3 copii. Daca esti relaxata, nu te panichezi din orice, imbratisezi ideea de a creste fara ajutor copilul si iti doresti cu ardoare lucrul asta atunci te poti descurca singura. Pe mine m-au ajutat si copiii: plangea, eu il schimbam de pampers si el se linistea. Imediat ma simteam eu bine pt ca am identificat problema si el s-a linistit. Apoi plangeau amandoi si cautam solutii sa ii linistesc pe amndoi: cu calm il pun pe unu langa mine, pe altu in brate, pe unu` il mangai si ii vorbesc usor, pe bb2 il legan in brate si se linistesc. Dupa momentul asta, increderea in mine creste. Toata ziua ma confrunt cu fel de fel de situatii dar eu fac fata cu brio si asta ma incurajeaza si ma mobilizeaza. Am plecat de la inceput cu gandul ca eu ma voi descurca singura pt ca sunt multe gemeniste care se descurca, o am pe prietena cu 3 copii care se descurca singura asa ca am incercat sa vad daca pot si eu.

balanta, asa ajutor mai bine lipsa. Eu am avut bona o luna dar am luat-o mai mult de gura sotului. Am ajuns la concluzia ca este f greu pt mine sa convietuiesc cu un strain 10 ore pe zi. Avea fel de fel de comentarii, de impresii de impartasit, imi verifica atentia, avea o atitudine "eu am un copil si stiu mai bine ce se face", atitudine care pe mine ma scoate din pepeni. In plus toata ziua bea cafea, vorbea la telefon si este greu pt mine sa aud si sa vad toata ziua chestiuni de genul asta si sa le arunc sub covor fara sa ma deranjeze. Asa ca iar sunt singura cu ei si imi este foarte bine asa. Daca pe viitor voi simti ca nu fac fata, caut pe cineva, dar pana atunci nu mai vreau pe nimeni in preajma care sa imi spuna ca nu fac eu masaj bine copiilor ca uite "il dor muschii"

intreba cineva de kg. Eu am luat 22 kg in total. Acasa am ajuns cu - 8 kg adica doar greutatea copiilor si placentel lor. Nimic mai mult :(. Acum am + 8 kg dar pe care nu le simt pt ca intru in toate hainele

Ioana, nu-i asa ca sunt simpatici? Mie mi-a placut prima lor reactie: cel mic era cu ochii cat cepele si statea linistit. Apoi a inceput incet incet sa dea din picioare. Cel mare era cu ochii la fel de mari si apoi ...... a adormit :))))
Ade, nu stiu de durerile de ovare, dar stiu ca sunt normale durerile de burta
Diana, poti face baie din prima zi chiar daca nu a cazut buricul. Eu am zis ca nu le fac baie de teama ca nu voi usca buricul bine dar am uitat repede de teama asta cand mi-a arata asistenta in maternitate ca se sterge usor zona buricului, se da cu pudra si gata! nu e nicio problema. La primele baite, bb vor plange. Este bine daca te-ar ajuta sotul la inceput: tu sa il tii pe bb de maini, sa te uiti la el si sa ii vorbesti usor iar sotul sa il spele usor. Este o experienta noua pt ei si sunt speriati. Contactul fizic cu tine, contactul vizual si vocea ta ii calmeaza pana se obisnuiesc ei cu obiceiul asta numit baie. Plang si cand ii schimbi pt ca se sperie cand se simt goi goluti. Plang si cand isi descopera mainile pt ca se sperie de ele :))) Bb stranuta, sughita, au strabism (nu obligatoriu), tremura si tresar (pt ca nu au sistemul nervos dezvoltat), plang fara lacrimi, pot avea buzele si degetel vinete cand le este un pic frig..... toate astea sunt normale. Sa nu te sperii. Daca imi mai aduc aminte ceva, iti mai spun
gata! ma intorc la baietii mei

va puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, la multi ani de sf. Andrei pt sarbatoriti!!!
Diana, imi pare rau ca trebuie sa treci si prin experienta de acum, dar bine ca nu sunt diferente mari inca si speram ca nici nu vor fi, vorba ta, mai presus de toate e Doamne Doamne
Ioana, as vrea un curs dar nu sunt din buc, ci din galati, deocamdata am inceput sa citesc mama si copilul de capraru, am inteles ca e ok cartea mai putin alimentatia, vedem...sa ajung pana acolo...
Anne, ce experiente frumoase ai, ca toate celelalte mamici cred, faza cu adormitu in cada chiar m-a amuzat, abia astept sa experimentez si eu, sunt un pic speriata de ce va urma dar dupa cum povestesti imi dai incredere, la noi va fi mereu sotu acasa, pana la botez si dupa sper eu un pic, ca apoi iar va pleca. Pe soacra-mea m-as fi bazat pt o mancare, curqtenie etc, cateva ore pe zi macar, ca apoi cand va pleca sotu, sa ma bazez pe ea in totalitate si ....mai vedem cum va fi apoi...
Mamici, cand mai aveti timp, mai impartasiti-ne din experientele voastre, personal v-as citi non-stop
Va pup pe toate, un weekend frumos sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
Diana: suntem cu gandul langa tine. Cred cu tarie ca va fi bine in final.
Ioana, jos palaria pt atitudinea ta. Esti plina de optimisim si parca primesc si eu de la tine cand te citesc.
Adde: nu-ti face griji, sigur te vei descurca singura cu el. Daca mai vine si ajutor din alta parte, cu atat mai bine, insa vei vedea cum o sa fiatunci.
Cu spalatul din primlee zile, si ai mei au fost spalati in maternitate. Baiatului i-a cazut buricul dupa 4 zile ins afetei dupa 2-3 saptamani. Le-m facut baie si apoi le dadeam cu baneocin pudra si gata.
Azi io su ta-su i-am pus in masina si ne-am dus la IKEA sa luam lustre. Am vazut noi ca-s cam cuminti acolo in spate in scaunelele lor insa nu staim de ce. Cand aud un icnet. ma uit si-i vad pe amandoi galbeni ca ceara. Si s-au pus nene pe un vomitat ca nu mai staim la care sa ma intind si sa tin servetele . S-au facut totuna mititeii. I-am sters noi cum am putut si ne-am dus glont in magazin numai acolo la electrice. Miroseam...nu va spun cum. Mi-era rusine insa ce s afacem? Batusem tot Bucurestiul ca sa ajungem acolo, nu-mi venea sa nu mai intru. Deci am debutat si la capitolul rau de masina. Si io si ta-su am suferit in copilarie de asta si vedem cu regret ca cei mici ne seamana perfect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Ia uitati-va ce draguti sunt!


http://news.yahoo.com/blogs/trending-now/video-suggests-twin-rivalry-begins-birth-185954332.html





Btw, Anne-Mary, ti-am trimis mailul in mesaj privat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Buna fetelor. Nu am mai scris demult. Am nascut joi, la 37 sapt, un baietel si o fetists sanatosi de 2480 si 2430 Respira singurei si sunt mancaciosi. Acum au mai sc#259;azut in mefdie cam 100 gr baietelul si a recuperat rapid...are spro aceexasi greutate ca la nastere si fata a scazut la 2300 gr. Asteptam sa recupereze si ea. Cine a nascut la spital de stat: la ce greutate ne lasa acasuca? Sunt amandoi pe crestere si stau la incubator...nush exact de ce...poate nu au o anumita greutate? Alte probl nu sunt...doar ca n.au facut icter Inca. Mersi si scuze pt ortografia telef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

FELICITARI MONICA sa fi sanatoasa si bebelusii sa fie sanatosi ,mancaciosi ,fara colici si sa va bucurati de ei.
Monica,prietena mea a nascut luna trecuta la Cluj doi bebei mai micuti si a plecat acasa cu ei de 2400 si 2200.Spune-mi te rog pana in ce saptamana ai luat ginipral si progesteron,ai facut cezariana programata sau asa au vrut bebeii sa vina?
VA PUP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Felicitari Monica, sa fie sanatosi copilasii si sa aiba parte numai de bine!!!

Mergi la inceput