Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Adriana ce a scris Diana aia pun si eu dar cum a zis si ea depinde de spital, mia luat foarte mult sa aleg numele fetelor dar intr-un final am reusit.
Tonia eu sunt nevoita sa stau mai mult in pat colul meu incepand sa se deschida, noroc ca am apucat sa spal hainutele sa le calc si sa le asez la locul lor acum nu mai am stres.spor la calcat hainute si nu te forta prea mult.

UM 18.04.2012, DPN 23.01.2013 31+ Alessia Elena + Giulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Diana, bine ca esti mai bine, si ai ajuns acasa.
Teli, sunt foarte bune greutatile, sunt atat de nerabdatoare sa vin si eu cu astfel de info
Tonia, intr-adevar sunt diferente atat de mici intre noi, nici eu nu prea reusesc sa stau la pat, dar fac mai multe pauze si mai lungi, sper sa nu fie nevoie...ca inca n-am calcat hainutele, mai treb sa schimbam niste mobila prin casa, si...sa ne deplasam la eco la buc.
Noi avem showuri seara, danseaza burta, sunt asa dragalasi, daca pun eu mana, intind si ei manuta/piciorusul in acelasi loc, sunt topita toata, cateodata parca se intrec care face mai multe valuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

sunt asa si asa...contractii nedureroase cu carul am...acum am inceput sa citesc sectiunea de contractii nedureroare de pe forum si m-am mai linistit cand am vazut cate fete au si ca au ajuns la termen :)

mai am si crampe abdominale, dar am si probleme cu intestinele...

off, cam greu...dar trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare...

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna dimineata!

Am bifat si noi ieri dupa-masa prima vizita la urgente. Nashpa de tot!!! Alaltaieri seara, Luca mi-a facut febra 39,1. I-am dat antitermice, iar ieri dimineata, febra era 37,4. Pe timpul zilei, ieri, totul ok, iar spre seara, din nou 38,5. Am sunat pediatrul, care a spus sa-i dau antibiotic ca e mare febra, ca peste 39 trebuie dat. El nu putea veni la noi sa-l vada, mama mea (care e medic) e plecata in excursie, deci totul extraordinar!
Eu, totusi, am insistat sa vada cineva gatul copilului, nu sa sarim repede cu antibiotic (ai mei nu au luat niciodata pana acum antibiotice). Asa ca ne infiintam la spital.
Ni se spune la inceput ca exista un singur medic de garda si ca toata echipa e prezenta la cazul unui copil intoxicat cu alcool. Pe hol mai erau vreo 10 copii, din care sigur 5 in stare mai grava decat noi. Pret de 1 ora si jumatate nu ne baga nimeni in seama, vad vreo 2 rezidenti care se plimbau pe acolo, fara sa consulte pe cineva, fara sa intrebe pe cineva ceva, efectiv nu se intampla nimic.
La un moment dat, sotul meu o intreaba pe femeia de la registratura cat va mai dura, iar raspunsul a fost :"Nu stiu. Poate 1 ora, 2,3...". Toata lumea era super tensionata, copiii neastamparati, jale mare. Un tatic, care-si plimba copilul de vreo 1 ora in brate pe acolo ii spune unei rezidente, la un moment dat, ca el pleaca, nu mai poate sa stea, copilul lui are febra mare, i se inchid deja ochii de febra si ce sa faca...Iar "domnisoara dr." ii spune calma sa-l puna acolo pe un pat ca o sa vina o asistenta sa-i dea un antitermic pana va veni medicul sa-l consulte.
A fost si o doamna indrazneata, care a incercat cu atentiile, i-a dat ceva unei asistente, a intrat pe lateral, iar dupa o ora a iesit si si-a intrebat sotul, care statea langa noi, pe hol, daca mai are rost sa stea cu bebe dezbracat, intr-un salon, pe un pat, intrucat nimeni nu a venit sa-i intrebe de sanatate...
Sotul meu a facut un pic de circ, s-a certat cu o rezidenta si am plecat de acolo cu copiii neconsultati
Doream sa stiu daca au puroi in gat, daca sa le dau antibiotice sau nu...Ah, am uitat sa precizez ca in timpul petrecut acolo si Carla a inceput sa aiba febra...
Asa ca astept acum sa se trezeasca sa mergem la cabinetul fostei rezidente a mamei mele sa-i consulte.

Nu stiu cum e in alte parti, n-am stiut cum e nici la noi, aici, la urgente, dar cu siguranta numai daca va fi imperios necesar ma voi mai prezenta a 2-a oara!!!

Va pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

mmammarutza: Dar la ce spital ai fost de e debandada asta? Sper ca nu-i asa la toate


Amalia: Ce mai faci? Nici un semn? :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ADDE, am fost la Spitalul de Copii "Gavril Curteanu" Oradea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Fetelor, a nascut Bichi!!
"In 19 noiembrie s-au nascut
Vanessa si Renato
Renato 2,174kg
Vanessa 2,040kg
Au fost pusi in incubatoare doar pentru observatie, au respirat si mancat fara probleme, singuri!!!"


Sa le dea DD o viata minunata, plina de impliniri! Si parintilor lor o viata lunga, sa se bucure de ei!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

tusferi,cate saptamani avea bichi?
Felicitari,sa fie sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Multumim pentru urari !
Dupa cum mamicile deja stiu, programul cu doi deodata la inceput cel putin e complet haotic si te lasa fara vlaga :)

Vroiam sa intreb mamicile cum s-au descurcat dupa baita cu cei mici, cu hranitul si somnul, daca nu erau decta ele si sotii disponibili, la program de 3 ore sculat, dat sa manance LM, apoi eventual completare LP si apoi iar muls pentru tura urmatoare. La mine unul suge fara pb., iar unul e mai mic si mai lenes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, sa stii ca organizarea e cuvantul cheie cu doi pui mici.

Iti spun cum fac eu cu piticii. Noi papam sincron mereu, asa s-au invatat din spital si acum cand incepe sa maraie unul din ei e automat trezit si celalalt. Automat inseamna ca trebuie sa fie 2 persoane sa " dea masa" la bbi, dar cum ai tai papa san, poti incerca varianta prezentata de tipa asta aici



http://m.youtube.com/#/watch?feature=watch-vrec&v=_wPsO8o9G4s&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3D_wPsO8o9G4s%26feature%3Dwatch-vrec&gl=RO

Chiar si asa tot tb sa fie cineva sa te ajute sa ii mufezi, si ea zice ca in primele sase sapt a avut nevoie de ajutor ca sa ii puna in pozitie.

Dupa ce ii hranesc scot laptele pt masa urmatoare. Si su sa te mulgi chiar daca ii pui la san. Fii pregatita cu pungi pt congelat, laptele poate fi pastrat la temp camerei doar 5 ore. Calculezi cam cat mananca max la o masa si pastrezi doar atat, restul congelezi.
Pungi bune si ieftine gasesti la farmacia tei, lansinoh.

Baita sa le-o faci la distanta de masa, inaintea mesei urmatoare. Noua ne ia cam 1 oea sa ii imbaiem, sa scoatem muci, sa ii masam.

Dupa baita masa de seara, pe noi de la spital ne-au invatat ca ar fi recomandabil sa isi pastreze noaptea pauza mai mare intre mese. in fapt, pt ca apoi au inceput si colicii si alte disconforturi digestive nu prea au dormit mai mult.

Noi am incercat sa ii infasam in swaddle me, insa pt ca ai mei deja erau mari cand am facut experimentul asta, aveau aproape 3 luni cand ne-am hotarat ca nu se mai poate sa o tinem asa, cu pauze mai mici de 2 ore.daca va intereseaza pe vreuna din voi care aveti bbi mici sau pe burtici le vand, am luat un set de 3, o prietena de-a mea s-a rezolvat cu ele minunat, doarme bb infasat super, insa ea l-a infasat de cand era mititel, nu mari ca ai mei si dornici sa isi admire mainile.

http://www.mothercare.com/SwaddleMe-3-Pack-Swaddling-Wraps/374166,default,pd.html

Cu spalatul, calcatul, sterilizatul, gatitul.se ocupa persoana care ma ajuta-deja fac cu schimbul mama, soacra-mea si o matusa, ca m-am apucat intr-o zi de curatenie si ordonat prin dulapuri si mi-a scazut dramatic productia de lapte, moment in care m-am decis ca accept orice ajutor, oricat ar fi el de (ne) calificat. eu fac numai maruntisuri, ma ocup de ei exclusiv, mancat, scos laptele, daca mai scot si copii afara sunt gata, lata ;)

Fug ca ma cheama datoria

Mergi la inceput