fondul clasei la gradi

fondul clasei la gradi | Autor: cecilialia

Link direct la acest mesaj

La gradinita unde merge fetita mea(Ciupercuta din sect. 4), fondul clasei este de 200 ron, asta inseamna vreo 6000 ron,bani stransi in grupa, nu credeti ca e mult? ce fac cu bani aia....ca sa nu spun ca anul trecut am zugravit, de ce noi? acum vrea covor, daca la gradi dam banii astia la scoala cat mai dam?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cine ii vrea? Nu ati avut sedinta la inceput de an? Trebuia sa va zica cam ce au de luat (rechizite, covor...plasma... ca am auzit tot felul de minuni) si voi sa aprobati sau nu. Depinde totul de parinti si atitudinea pe care o au acestia. Daca tac si platesc...ghinionul lor. Vezi ca la subiectul alaturat dezbatem referitor la fondul grupei, gradinitei si multe alte fonduri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilialia

La gradinita unde merge fetita mea(Ciupercuta din sect. 4), fondul clasei este de 200 ron, asta inseamna vreo 6000 ron,bani stransi in grupa, nu credeti ca e mult? ce fac cu bani aia....ca sa nu spun ca anul trecut am zugravit, de ce noi? acum vrea covor, daca la gradi dam banii astia la scoala cat mai dam?


Nu e mai logic sa stiti pe ce sunt cheltuiti banii voi care mergeti zilnic la gradinita, care ati facut sedinta si care platiti acesti bani?


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilialia spune:

Care? m-am uitat dar nu am vazut
multumesc Anya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilialia spune:

Ba da, am facut sedinta, doamna vrea un covor, si trebuiesc platite rechizitele aduse deja la grupa, cat naiba costa un caiet? in rest nu stiu, si ideea este ca nimeni nu zice nimic dar toata lumea este nemultumita, eu am tot vorbit dar stiti cum este, se uita urat si totul se resfrange asupra copilului, dar nu este normal sa cumparam noi covoare, sa zugravim, etc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cu totii am contribuit la randul nostru
mobilier, jucarii, jaluzele, parchet etc etc

La scoala platesti mai putin, la noi asa a fost

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Si al nostru e tot 200lei. Din el s-au luat/se vor lua caiete pt activitati 30lei, rechizite(ca sa fie la fel) si jucarii. E destul de mult dar, jucariile sunt f scumpe si e totusi pt tot anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cine se ocupa de fondul clasei? Educatorii/invatatorii nu au voie sa gestioneze aceste fonduri. Exista materialele auxiliare gen caiet de scriere sau culegere la mate - asta pt scoala la care nu prea poti sa zici nimic, ca manualele sunt vai de ele, dar chiar si asa puteti hotara sa se ia 1 auxiliar/materie nu 7 culegeri.
Revenind la gradinita, exista fonduri date de primarii pt zugravit, parchet...ce sa zic, in 6 ani de gradinita nu am cotizat pt asa ceva si nicui nu ne-a cerut nimeni. Ce vreti voi in clasa e alta "mancare de peste".
La un moment dat, la noi s-a dat in folosinta un corp nou de cladire si s-a dublat numarul de clase. Jucariile s-au impartit, dar erau totusi insuficiente. Ce sa facem? Am organizat o actiune "de casa noua" in care fiecare copil aducea cateva jucarii si o floare (in ghiveci) pt clasa lui. Cu totii avem jucarii uitate dar in buna stare.
Rechizitele si consumabilele se cumpara din fondul clasei cu chitanta. Covor - la fel - daca nu e ok pretul "aruncat" de stiu eu cine, mergeti la magazin, vedeti cat costa metrul de mocheta, festonatul+transport (daca nu are cineva masina sa va ajute) si vedeti daca pretul aruncat e relativ corect. Noi am avut o mocheta pe care dupa 4 ani au putut sa o foloseasca "urmasii" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Depinde ce se cumpara de banii astia. Nu v-a spus, nu ati aflat?

Daca se cumpara rechizite astea pot ajunge la 100-130 copil.
Setul de "caietele" mai e si ala vreo 20-30 lei.
Deci din 200 lei mai ramin aprox 50 lei.
Care pot fi pt hirtie A4, cartus imprimanta, sau covoarele ...
Sau iginena, sau apa, sau hirtie igienica, sau servetele umede, sau sapun ... etc ...

Trebuia sa va zica exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Este atat de mult pt. ca se achizitioneaza si rechizitele din acesti bani. Eu pt. rechizite la grupa mijlocie am platit in jur de 150 de lei. Separat caietele speciale 30 de lei. Si separat fondul grupei de 70 de lei pentru diverse imbunatatiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

La scoala de ex ( eu am piciul in cls a 2a) am dat 165 ron pt caiete speciale si culegeri si 50 ron separat fondul clasei pe sem.Din cei 165 s-au luat caiete pe care copiii vor lucra semestrul acesta, si 3 culegeri la rom si 2 la mate.Din cei 50 ron se iau hartie, sapun , etc. Una peste alta cam astea sunt cheltuielile la scoala.

Mergi la inceput