Ce facem in vacanta din 5 noiembrie?

Ce facem in vacanta din 5 noiembrie? | Autor: elenaungur

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt in impas si as dori sa stiu voi cum va descurcati cu copiii in perioada vacantei din noiembrie…va luati concediu, lasati pe cineva sa aiba grija de ei sau pur si simplu ii lasati singuri acasa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ti-ai dat singura cateva raspunsuri:
- unii isi iau concediu;
- altii vor lasa pe cineva sa aiba grija de ei;
- in fine, unii-i vor lasa singuri acasa. Astia-s iresponsabilii, cu sanse mari de a ajunge la stirile de ora 5 cu casa in flacari, copilul inecat in canal sau inghetat in frigider.

Alte raspunsuri posibile:
- cei cu dare de mana au oricum o bona angajata;
- copiii dusi la bunici;
- bunicii adusi la copii;
- sunt cateva gradinite cu program special pe perioada vacantei;
- etc

Poti deschide aci pe forum un sondaj de opinie pe subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Se poate si sa va vorbiti intre voi mai multe mame si sa luati copiii prin rotatie acasa sau la un mini program (mers la un loc de joaca, etc.). Daca esti activa la unul din grupurile de mamici iti poti face prietene cu copii de seama copiiilor tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde de varsta copilului. Daca e de gradi - absurd sa-l lasi singur acasa. Daca e de clasa a 4-a este o varianta si asta.
Referitor la varsta de gradinita, in perioada vacantei marea majoritate a gradinitelor nu se inchid. Cele particulare functioneaza normal iar cele de stat cu program lung asigura supraveghere (adica nu fac lectii). Nu stiu cum e cu gradinitele de stat cu program scurt, dar in cazul copiilor care frecventeaza acest sistem, presupun ca exista oricum cineva care ii preia la 12...si care va sta toata ziua cu ei.
Mai greu e sa te descurci cu piticii de pregatitoare, clasa 1-2. Sunt suficient de mici sa nu poata sta singuri si pentru ei nu exista ceva asigurat de scoala...dar la vara ce faceti cu ei? Nu e o saptamana ca acum, sunt 2 luni jumate! Pana la urma trebuie sa ne descurcam si sa rezolvam si aceste perioade. Exista afterschool-uri care asigura supraveghere (fratele meu va duce fetita mai mare la gradinita la care merge cea mica si unde oricum are si after-ul). Exista bunici, matusi - cazul meu - sau poate vreo vecina care sa te ajute (contra cost). Puteti sa faceti un grup de mamici "in dificultate" si sa va luati concediu cate o zi, pe rand si sa faceti activitati cu copiii, exita tabere si cantonamente (baietelul unei colege pleaca asa) sau solutia de a tara copilul dupa tine la job (in cazul in care jobul si angajatorul permite).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

avand in vedere ca after-ul scolii este inchis pe perioada vacantei, imi voi lua eu concediu. Sper sa reusesc sa-mi rezolv si restantele in gospodarie cu ocazia asta
Iar in vacanta de iarna probabil isi va lua sotul liber.
Vara in general il inscriu la o gradi cu after si program de vara (desi, fiind mai maricel, nu prea ii place)

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Este f greu pentru familiile care nu pot beneficia de ajutorul bunicilor sau unor alte rude, pentru a acoperi vacantele copiilor (iarna, vara, Pasti, vacantele astea de cate 1 saptamana).

Ar trebui si la scoala adoptata o varianta de genul gradinitelor de stat, care pe perioada vacantelor sunt deschise, dar nu desfasoara activitati educative. Sa asigure ceva pt supravegherea copilului. Chiar sunt familii care nu au pe nimeni "extra" sa ii ajute...

Asta e si una din problemele mutarii clasei pregatitoare la scoala, ca iti mai baga 1 an in plus de stress pe partea asta, cu acoperitul vacantelor. Chiar daca dupa pregatitoare, adica la clasa 1, aparea aceeasi problema, macar era 1 an mai tarziu, mai "castigai" 1 an.
Si asa sunt ingrozita de cum o sa fac cu terminarea programului la 12, care oricum era si pe vechiul sistem, basca 1 an in plus acum...

Asta cu vacantele copiilor (alte zile de concediu, alaturi de cele neprevazute: imbolnaviri) se leaga la fix cu subiectul de la Cariere "Este un minus la o eventuala angajare faptul ca ai copii?" Daca citesc pe aici angajatorii, cati parinti nu au variante "ajutatoare" si tb sa-si ia concediu saptamana viitoare....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Din punctul asta de vedere angajatorii prefera barbati . Pe termen lung e mai ok o mama cu copiii gata facuti (chiar daca isi mai ia concediu de odihna cateva zile - pana la urma concediul legal trebuie dat, nu?) decat o mama care inta in medical 256 zile si eventual 2 ani in cic. Daca pe perioada cic-ului poate fi inlocuita cu cineva angajat pe perioada determinata, pe perioada medicalului nu si raman 5 luni in care colegii care trebuie sa faca acea munca nu vor fi prea fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Pe mine m a luat prin surprindere,habar nu avem ,de la gradi vineri nu ne a anuntat si m am trezit azi cand am dus fetita(luni am chiulit) ca este vacanta.Insa am vazut ca era o grupa unde puteai duce copilu si era o educatoare care i supraveghea.

Mergi la inceput