Intrebare

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, dar cate luni a domnisoara acum?
Cam in primele 4 luni media de luat in greutate e 750, in urmatoarele 4 e 500 si in urmatoarele 4 e 250. Ata e teorie pura, in practica exista abateri mari si totul e OK.

Acum am citit, a implinit 4 luni, e Ok si 600g cat a luat. In a 4-a luna deja face tranzitia spre 500 cat va lua in lunile urmatoare.

Monicabo: treaba cu CM si cantitatea de lapte e asa: cat timp nu avem CM, prolactina e mare iar estrogenul e mic. Dupa ce vine CM estrogenul e crescut in prima jumatate a ciclului. Estrogenul mare ( sau estrogeni luati artificial, cum ar fi pilulele combinate, de-asta nu sunt recomandate in alaptare) scade lactatia. Deci un sambure de adevar este. Acum depinde de organismul fiecareia, de frecventa supturilor si de multi alti factori, cantitatea de lapte pe care o avem.

Eu am 9 luni si jumatete de alaptare tura asta si inca nu mi-a venit CM. La bb2 mi-a venit dupa 10 luni, deci inca nu ma ingrijorez.
Dar si la mine a luat mai putin in greutate dupa 3 luni, chit ca nu am avut CM. Motivul a fost ca a inceput sa doarma toata noaptea si deci lactatia nu era la fel de bine stimulata ca atunci cand sugea tot la 2-3 ore, in primele 3 luni. In plus, copiii sunt tot mai mari, au nevoie de tot mai multa hrana ca sa isi acopere functionarea, practic luatul in greutate se face din surplus. Iar surplusul, cu varsta, e mai mic.

Ela, keep up the good work, continua alaptarea exclusiva linistita, 6100 e foarte bine, excelent chiar la 4 luni pentru mandra ta nascuta sub 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Fata mea doar in prima si a doua luna a luat "ca la carte", cate 750 grame. In a treia luna deja abia 450...pe moment am fost frustrata, altii luau peste 1 kil pe luna alaptati exclusiv...Apoi m-am gandit:"ei, pe naiba, fata nu e slabanoaga, ok, nu e bebelus "Michelin, cu carnatzi-anvelope, dar e rotunjoara, bucalata si ce e mai important e vioaie, uda scutece, se lungeste, e sanatoasa". N-am suplimenta veci, a fost alaptata aproape exclusiv 8 luni (a refuzat pana atunci diversificarea, nu de alta).
Deci Ela, iti zic dupa caietzel, din a treia luna fata mea a luat lunar intre 200 si 450 grame pe luna, cand cum. Important este ca creste, nu scade, nu stagneaza. La 1 an avea cu 100 grame sub 9 kile;)) (nici vorba de troplat greutate, s-a nascut cu peste 3 kile). Acum la aproape 4 ani are 14.500 kile si zau ca arata foarte bine si e cam in randul domnisoarelor de varsta ei, poate usor mai manechina;)) Dr. noastra totdeauna a zis ca are un aspect foarte sanatos si ca e bine si ca ea e de principiul:"mai bine mai slabutz decat foarte gras, ca e plina lumea deja de copii obezi"
(CM n-a avut nimic de a face cu faptul ca nu lua mai putin ingreutate, caci mie mi-a revenit CM la 1 an si 8 luni dupa nastere, vaaaaaaaaaai, bine a fost!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02



Eu am 9 luni si jumatete de alaptare tura asta si inca nu mi-a venit CM. La bb2 mi-a venit dupa 10 luni, deci inca nu ma ingrijorez.
Dar si la mine a luat mai putin in greutate dupa 3 luni, chit ca nu am avut CM. Motivul a fost ca a inceput sa doarma toata noaptea si deci lactatia nu era la fel de bine stimulata ca atunci cand sugea tot la 2-3 ore, in primele 3 luni.




Hehe, acum am citit. Ei, manechina mea tot sugea si noaptea la 2-3 ore, mereu a supt noaptea, niciodata n-a dormit cap-coada, si de aia tot n-a luat ca alti copii, asa e "foaita" ei, seamana cu tac'su', din fericire, ca io-s de-aia care si haleste uneori in disperare si depune daca nu e atenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

M-am uitat acum in caiete sa vad cat aveau fetele la 4 luni (alaptate exclusiv la momentul acela): 5,585 kg si respectiv 5,000 kg - deci slabe rau, asa ca Ela, fetita ta e super bine, zic eu.

Mama, dar ce tarziu v-a venit voua cm-ul...
Ciudat la mine, ca la vremea cand mi-a venit (la nici 2 luni de la nasteri) fetele se sculau noaptea de 2-3 ori, de abia de pe la 4 luni si un pic au dormit 5-6 ore legat. Dar si asa mai erau nopti cand se mai trezeau.
Ma rog, asta e organismul meu, daca mi s-a intamplat de 2 ori fix la fel, am alaptat aceeasi perioada...
Posibil sa fi fost mai lenta cresterea datorita estrogenilor produsi in prima parte a ciclului, LP n-a vrut nici una pana pe la 9 luni. Deci inseamna ca laptele matern a functionat

Ela, imi inchipui ce greu e sa faci noaptea biberoane si mai ales cata presiune e pe tine, cand auzi pe bebe plangand. N-a, avut parte de asa ceva... Asa cu sanul e usor, plange, tac-pac rapid si gata.

Am mai avut o perioada cu cea mica cand se trezea de foame, dar era mai marisoara, avea 1 an si putin, o puneam pe scaunelul de masa si ii faceam rapid, nu plangea daca vedea ca-i fac. Dar a durat putin perioada asta, vreo 1-2 luni (in timpul iernii a fost)

Asa ca spor la alaptat, cat mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc fetelor!
Si eu sper sa fie cat mai mult timp!
Fata inca se mai trezeste in medie de 2 ori pe noapte. Are si nopti in care se trezeste o singura data dar in general de 2 ori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am o intrebare care ma tot framanta de cateva zile ...
ce se intampla cand ii dau dintii lui bb? nu te musca de san?
ma tot gandesc la chestia asta de am ajuns sa visez si noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe mine m-a muscat de cateva ori, dar cand s-a intamplat am luat-o de la san si i-am zis foarte ferm ca nu e voie sa faca asa ceva, ca ma doare. M-a muscat cand era cam pe terminate laptele din sanul respectiv.

cum ai norocul, vezi tu atunci cum negociezi cu ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am inchis laptopul repede cand am citit raspunsul tau
Sfinte sisoe! Si la ce dinti ascutiti le dau... sper sa-i dea dintii cat mai tarziu la fata si sa inteleaga cand ii spun ca nu e voie sa muste
Azi a mancat tare putin... la san tot dadea din picioare si din maini. mai statea ce statea iar. Si tragea de san de parca era ciunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Pe mine nu m-au muscat de sani fetele... de fapt prima fetita, ca ei ii dadusera dintii cand inca o mai alaptam. N-am avut nici o problema. A doua fetita n-a avut dinti pana la 10 luni, deci alaptata a fost doar fara dinti.
Si eu m-am temut de treaba asta, cu dintii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

De 2 sau 3 ori, o data drept pedeapsa ca am lasat-o sa planga 5 min si o alta data ceva gen "hi, hi ia uit ce fac eu!" musca apoi zambea cu toata gura cu ochii la ractia mea.

Mergi la inceput