Intrebare

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu am mai scris de mult aici dar am iar nevoie de ajutor.
Fata incepuse sa verse din ce in ce mai rau iar in ultimele 2 sapt a inceput chiar sa scada in greutate.
Asa ca dupa multe chinuri, biberoane schimbate si balacita tetina aia in laptele meu a luat fata mea biberonul si am inceput sa-i dau din humana AR.
Asa cum mi-a spus medicul 30ml inainte de masa... a fost bine vreo 2 zile, apoi a inceput sa verse iar cate un pic ...din ce in ce mai mult.
am incercat si dupa ce ii dau san... a varsat la fel ca si cum nu i-as fi dat. Am sunat medicul si mi-a spus sa opresc alaptarea si sa vin luni sa-mi dea de facut niste analize.
Am crezut ca o iau raina... acum tot gandindu-ma eu asa...mi-a venit ideea sa-i dau laptele meu din biberon. Azi am facut proba si nu a mai varsat deloc.
Eu m-am gandit ca uneori cand o iau de la san, laptele meu tasneste efectiv si curge rau. Ceea ce la biberon nu se intampla...ca in mod normal laptele trebuie sa curga incet la nou nascuti... eu am vreo 6 canale la sanul drept si vreo 4 la stang. Asa se vede cand ma mulg...cum o fi la supt nu stiu... cred ca e prea mult de o data pt ea. De asta se si balacea saraca... cred ca nu reusea sa inghita cat de repede curge si mult...
Acum problema este ca daca ma mulg curge mai putin, nu e ca la san... nu se satura... nu mai stiu ce sa fac si poate mai aveti voi vreo idee....

nu stiu ...chiar numai stiu...daca mai aveti vreo idee sau ati mai intalnit asa o situatie??!


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ela eu as incerca intai sa scot un pic de lapte cu pompa apoi sa o pui la san. Cand sta la san incearca sa stai mai pe spate, asa isi face gravitatia treaba si nu ar mai trebui sa tasneasca asa tare laptele.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ne-am facut mari acum...avem 3 luni si 5.500kg
Nu-mi vine sa cred! Fata ...e un bibelou...rade, gangureste, urmareste atent totul in jurul ei.
Sunt asa de inebunita dupa ea ca mi-e teama sa nu se simta baiatul aiurea, asa ca atunci cand suntem singure profitam mai mult. In rest cu o mana o mangai pe ea...cu una baiatul, care se pune langa mine si zice "inca un bb mic mami". E frumos.
M-am chinuit cu laptele ala... numai eu stiu cat. Pana la urma am renuntat la el ca uitam sa-i dau. Noaptea in nici un caz nu ma trezeam sa fac lp, dimineata eram chiauna, ziua imi este mai usor sa scot sanul si hop masa, decat sa stau sa fierb apa sa racesc apa cand sanii mei sunt plini iar baiatul e umbra mea.
De 2 sapt numai pe san a luat 550 grame. Doarme tot bine...adica are 2 somnuri pe zi mai lungi si de 3 ore cate o data...si mai motaie intre.
S-a obisnuit cu baiatul care e mai galagios si uneori doarme si cu el in camera in timp ce el se joaca.
Laptele pare sa se regleze incetul cu incetul...numai imi curge asa rau noaptea dar tot pietroi sunt sanii. Poate asa e normal...
Ea tot mai varsa dar numai e in jet. Uneori varsa laptele abia supt, alteori branzit... in general si pt ca se agita f rau...A inceput sa de-a din manute si din picioare si tot imi explica ea acolo cate ceva
Cel mai bine a fost cum a zis Angiuta, sa ma mulg un pic inainte. Atunci numai varsa. Dar nu pot sa o fac tot timpul. De fapt in ultimul timp nici nu m-am mai muls... am cam lasat natura sa-si faca treaba. Si din lipsa de timp recunosc. Imi e la fel de greu cu mulsul inainte ca si cu lp. Nu imi vine sa las copilul sa planga in patut de foame ca sa ma mulg eu...
M-am mai calmat oricum... ca eram tare necajita si speriata mai ales ca la baiat am pierdut laptele f devreme.
Colieful ala nu a fost bun de nimic. Probioticele alea atat de laudate JD zac in frigider... avem perioade si perioade... mai sunt zile cand o ia burtica, cand face kk la 2 zile...dar in general face zilnic si am vazut ca nici colicii nu sunt chiar in fiecare zi. Asa ca poate nu e de la colici ...poate doar are chef si ea sa o tina cineva in brate ...
Cantarul...zace sus pe sifonier...trebui sa il dau cuiva si sa scap de el ca aduna praf degeaba. Nu l-am mai folosit
Adevarul ca de pe la 7 seara la noi e ca la razboi...sotul spala baiatul, eu fata, da-i pijamale...nu le vreau pe astea, fata cu masajul, baiatul vrea si el...varsa fata, schimba fata
Dar suntem bine per amsamblu; eu am inceput de vreo luna sa i-au ca+mg+zn si a mai fost si sotul in co o perioada asa ca suntem bine... Ceea ce va dorim si voua, numai bine
multumesc!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bravo Ela, ma bucur tare mult sa citesc mesajul asta de la tine!

Eu sincer nu cred in colici si nici in celebrele dureri de burtica. Or fi existand, la unii, dar nici pe departe atat de generalizate cum se zice. Eu cred ca bb are nevoie de mama lui, sa fie tinut in brate, are nevoie de sanul mamei si mai cred ca preia nelinistea din casa si stresul mamei. Si mai sunt agitati cand sunt nedormiti si au nevoie de somn, mai mukt de 2 ore nu prea e bine sa stea treji cand sunt mici de tot. In plus, seara toti bebelusii sunt mai agitati. Bun, asta e experienta mea dupa numai 3 copii, poate mamele cu mai multi sau pediatrii zic altceva.

Foarte bine faci ca ti-ai gasit ritmul, uite a mea acum la 8 luni mai regurgiteaza doar o data la cateva zile, eu zic ca suntem pe drumul cel bun. La fel regurgita si ea cand era mica, ba in jet, ba nu, ba proaspat, ba branzit. si noi suntem pe lapte matern plus fructe, legume, carne, fara alte lactate inca.

Cat e de agitata, dar o sa va amintiti cu drag si cu place de perioada asta.

Sa-ti creasca sanatosi copiii si voi sa va bucurati de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lavi, si eu am zis la fel de colici... ca nu sunt dureri de burta, ca sunt e vorba doar de plansul de adaptare, ca trebuie doar tinuta in brate si calmata asa... Si am gresit. Am tinut copilul sa planga vreo 2 saptamani pana am acceptat ca ideea mea nu se aplica la ea. Apoi am putut rezolva problema doar ajustandu-i programul de alaptare, ca sa nu mai manance rar si agitat, sa nu mai inghita atata aer odata cu laptele.
Mai concret, am inceput sa-i dau sa pape mai des decat cerea ea, drept urmare manca mai putin la o masa si mai linistita. In doua zile s-a adaptat perfect la mesele mai dese si acum mancam iar la cerere.
Asa ca sunt fericita mamica a unei pitice linistite, fara colici

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cellena, partea mai naspa la programul asta e atunci cand copilul are un puseu de crestere. At bb mananca mai mult si mai des. Daca nu esti pe faza bb trece prin niste plansete groaznice.
Poti sa te gandesti in perioade de genul asta ca numai e bun laptele tau. Multe mamici incep in perioade de genul asta sa suplimenteze cu lapte praf sau chiar sa treaca direct pe lp. Ceea ce e pacat.
De inghitit aer la alaptare eu nu prea am auzit...decat poate atunci cand copilul nu este pus bine la san sau nu ti sanul cum trebuie cu mana...
Eu ii dau cand vrea...si cand nu vrea
daca nu e foame fie se joaca cu sanul fie pune capul pe san si sta uneori asa... e o dulce.
Ieri a fost si ea mai agitata dupa mult timp. Dar si eu eram agitata ca am avut niste muncitori prin casa... mai faceau si galagie si nu putea sa doarma bine... seara desi a adormit mai greu nu s-a mai trezit decat o data sa manance de obosita ce era micuta. Si acum doarme.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ela, scopul meu era sa manance mai des, nu mai rar, pentru ca daca manca rar se agita in timpul mesei, plangea de foame in timp ce manca si nu statea bine la san, drept urmare inghitea si aer. Am trecut prin puseul de crestere de care zici tu: 2 zile si 2 nopti a mancat din ora in ora. Nu mi-am facut si nu imi fac griji de laptele meu, stiu ca e suficient si cel mai bun pt copilul meu.
Dupa ce a trecut puseul si-a facut alt program de masa: din 2 in 2 ore si ziua si noaptea. Pt mine era mai usor cand manca din 4 in 5 ore, dar vad ca ei ii e mai bine asa, deci ma conformez


Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cellena, daca manca din 4 in 5 ore inseamna ca plangea nu de colici, ci de foame. Laptele de mama se digera mai repede, nu tine atata de foame. E normal ca daca ii dadeai abia la 4 ore ea se agita cand dadea de san. Trebuie sa-i dai la 2 maxim 3 ore, noaptea poti face pauza mai lunga daca bebe doarme, daca nu, trebuie sa- i dai!

Eu acum la bb3 nu am respectat nici un program. Cand plangea presupuneam ca ii e foame si o puneam la san. De obicei sugea si cand termina de mancat era alt om .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Da...imi cer scuze daca am inteles aiurea...
o sa-si faca bb un program al lui nu avea grija...cu cat creste nici nu iti mai dai seama ca de cateva ore nu a mai cerut tzatzi.
E un proces normal acum si apoi cand ii dau dinti...
La mine chiar si cand manca rar nu tragea aer de asta iti spuneam, ca eu doar la baiat cand l-am trecut pe lp am vazut ca trage si aer in timp ce suge la biberon


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lavi, nu stiu ce sa zic... Nu dadea semne ca i-ar fi foame, in schimb avea toate semnele de colici si burtica tare de tot. Plus ca daca ii dadeam sa suga cat era in criza de plans, nu voia. si aveam crizele astea de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
Eu ii dadeam asa rar pentru ca ii dadeam la cerere (la semnal n-am reusit niciodata, pt ca e atat de fomista ca atunci cand ii e cat de putin foame, incepe direct sa urle si abia apoi isi suge manutele, intoarce capul, cauta sanul, etc.), pe principiul ca stiu ei mai bine cand le e foame... dar cateodata tot suntem si noi mai isteti ca ei... Mie mi-a luat 2 saptamani sa ma desteptsi acum vad ca e si ea de acord cu mine, pentru ca si-a facut singura programul asta de supt la 2 ore. :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput