Intrebare

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

A mea acum, la aproape 6 luni isi potriveste sanul la gurita cu manutele , e o scumpica. Merita si ragadeke si cnlele infundate si mastita... Nu mai zic ce comod e sa pleci de acasa cu mancarea la purtator...

Ela, cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Suntem bine. Cel putin fata e ok. A inceput sa manance mai bine, sa mai se trezeasca si ea, sa planga . In general cand nu poate sa faca kk am observat ca vrea in brate si la san mai des, nu stiu de ce ca nu e constipata sau altceva.
A facut si ea un pic de falcute parca . Nu am mai tinut cont cate mese are pe zi... iar noaptea e in functie de cum mananca ziua. Uneori se trezeste de 2 ori, uneori o singura data.
Nu am mai cantarito. O data pe saptamana e ok...
Eu sunt cam nervoasa...habar nu am de ce... poate de la oboseala... aseara am facut un mare scandal sotului ca ia cumparat baiatului 2 oua cu ciocolata

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Eu sunt cam nervoasa...habar nu am de ce... poate de la oboseala... aseara am facut un mare scandal sotului ca ia cumparat baiatului 2 oua cu ciocolata


Pfff, ai mare grija cu depresia post-natala...si eu era sa trec prin astfel de faze, am luat Magne-B6 si am mai tinut sub control artagul permanent. Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Incerc sa ma controlez si eu... dar nu e usor


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Sunt usor dezamagita... tot 110 gr a luat si saptamana asta...
Ma gandeam ca va incepe sa ia din ce in ce mai bine... dar se pare ca ramanem la 110 gr.
Are deja 3 saptamani...oare cand va incepe sa manance mai bine...
Pare ca se satura din laptele meu... e adevarat ca uneori sta la san si cate o ora. Chiar nu stiu ce sa mai fac...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu stiam ca la patru luni trebuie sa-si dubleze greutatea de la nastere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

La 4 luni? Nu zau.
Statistic, la 6 luni ar trebui sa aiba dublul greutatii de la nastere, iar la un an, triplul.
Nu-i nimic batut in cutie, ca a mea de 2 ani are acum 11 kile si s-a nascut cu 3700. Ce-ar trebui sa cred despre ea!?

Da' cine are 4 luni?

Fetita Elei e mai micuta(are 3 saptamani deja??) si, in plus, la prematuri e putin altfel.

Ela, arunca pe geam cantarul ala si vezi-ti linistita de alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ma rog,nu mai tin minte exact..parca Eva avea la patru luni 7 kg si ceva si s-a nascut de 4......oi fi uitat..de..batranetile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Azi a fost un pic mai agitata. Cred ca a mancat din 2 in 2 ore iar de la 18 la 21 a stat numai la san... cred ca ma foloseste si pe post de suzi. Suzeta nu o vrea neam.
Da ...avem 3 saptamani deja am nascut pe 15 oct. luni face 3 sapt.

baiatul meu are 2 ani si 8 luni si ....18,700 kg si 104 cm. Nu pare asa gras precum spune cantarul... doar ca are spatele mai lat un pic si probabil oasele mai grele ca altfel nu prea pot sa-mi explic.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, e normal sa foloseasca sanul si pe post de suzi, asa face si a mea. La inceput suge si inghite, mai spre sfarsit doar molfaie si adoarme.

Ca sa ia mai mult in greutate pune-o mai des la san si ce mai poti sa faci e sa scoti cu pompa dupa ce suge ea. Nu ii da lapte praf, intai incearca metodele astea de stimulare a lactatiei.

Pentru ca la inceput a mancat rar e posibil sa-ti mai fi scazut productia dar vestea buna e ca va creste la loc daca ii dai des. Oferta se adapteaza cererii.

Incearca sa o trezesti de-a binelea, sa suga treaza, viguros, sa o auzi cum inghite. Apoi poti sa o lasi sa si molfaie ca sa se linisteasca, sa se alinte si sa adoarma.

Ea fiind micuta, are stomacelul mic, mananca putin la o masa dar e bine sa ii dai des. Asta e parerea mea.

Eu am aplicat strategia: cand plange, la san. Cand se trezeste ziua, chiar daca nu plange, la san. Nu o trezesc eu, dar cand e dispusa, pac! vin cu oferta. Prin asta inteleg supt des.

Succes!

Mergi la inceput