Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 - | Autor: flory_blanca

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Velvelt am doua prietene (surori) care au mutatiile tale plus inca doua, una are un baietel de 1 an si una trebuie sa nasca peste doua saptamani. Ambele au inceput Clexane de 0.4 dupa pozitivarea testului. Nu iti pierde increderea ca nu e dracul asa de negru.

Eu cu mutatiile mele am luat in sarcina aspenter pana la 28 de saptamani si dupa aceea clexane de 0.4. Nu zic ca functioneaza la oricine, la mine a fost ok.
Am fost saptamana trecuta la un ginecolog in CJ renumit de altfel mai in varsta si imi zicea ca el considera mutatiile o boala moderna inventata, ca majoritatea femeilor (dc ar fi sa isi faca analizele)au cel putin o mutatie si duc sarcina fara tratament si el nu crede ca aceasta e cauza pierderii sarcinilor. Mi-a zis in fata ca daca raman la el in sarcina imi va da cel mult aspenter el e anti clexane, dat "fara motiv serios" zice el . In schimb dr mea la care am fost in sarcina si acum e in concediu de crestere copil a vrut din prima zi sa imi dea clexane iar hematoloaga a zis ca e suficient aspenter ca nu sunt asa de grave mutatiile. Am tot citit si eu studii si marturiile unor fete de dincolo si unele se bat cap in cap. Sincer nu stiu ce sa mai cred dar clar merg pe mana doctorilor pt ca pana la urma nu exista un panaceu universal si nici un tratement general care sa se potriveasca oricui. Si pana la urma orice medicament administrat in sarcina are si efecte adverse asa ca eu cred ca orice medic ar trebui sa poata cantari avantajele si dezavantajele administrarii lui.
Eu personal nu as face clexane sau nici un alt tratament in sarcina fara recomandarea unui dr indiferent de ce se scrie pe forumuri pt ca fiecare caz trebuie analizat in parte. Cat despre claxane dupa ovulatie eu nu as face pt ca exista riscul sa se faca luni de zile fara sarcina si efectele adverse nu sunt tocmai placute. Pediatrul meu a fost primul care m-a intrebat daca stiam ca clexane in sarcina poate da hemoragie intercraniana la nou nascut. Si nu a fost singurul care mi-a zis treaba asta, doi dr mi-au confirmat acest risc. Pe prospect chiar scrie a nu se administra in sarcina. Dr mea nu mi-a spus si sincer m-a deranjat ca nu am stiut de acest risc. Asa ca oricat de benefic pare clexane eu nu as recomanda nimanui sa ia "preventiv" sau pt ca la alta fata a functionat fara scrisoare medicala. De aceea sunt dr ca sa recomande sau sa trateze.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Flory_blanca

Nu e prima data cand aud ca mutatiile sunt o prostie, dar dupa ce am citit o suma intreaga de studii publicate in Oxford Journals si alte publicatii importante si am stat de vorba ca hematologul si ginecologul, m-am convins ca nu sunt chiar prostii aceste mutatii, ca rata de reusita a sarcinilor dupa diagnosticare si tratament cu "baby aspirin"=aspenter si cu enoxaparine=Clexane sau heparina numarul sarcinilor incheiate cu succes a crescut cu peste 70%. De asemenea este demonstrat stiintific rolul PAI in activitatea fibrinolitica si ca rata de boli cardiovasculare este de mult mai mare la cei purtatori de mutatie homozigota a PAI-1, decat la cei fara ( de altfel, se pare ca au inceput si o parte din neurologii sau cardiologii nostri sa recomande efectuarea de teste de trombofilie acolo unde exista un eveniment ce poate avea ca si cauza probleme trombotice). Intradevar, mutatia MTFR C677T este prezenta la peste 40% din populatie si nu pune probleme deosebite daca este singura. Dar se pare ca exista studii care spun ca doua mutatii heterozigote alaturate pot actiona ca una homozigota. Ceea e am spus in mesajul asta este ceea ce am inteles eu din tot ce am citit si informatiile pe care le-am extras sunt foarte importante pentru mine, pentru ca mi-au lamurit o parte din intrebarile pe care le-am avut. E foarte adevarat ca pot sa apara oricand studii care sa infirme ceea ce am citit in vara asta, dar deocamdata asta este rezultatul la care am ajuns. Nu stiu daca este cel corect, nu pot sa afirm cu mana pe inima asa ceva pentru ca nu sunt de specialitate.

Dupa experienta pierderii sarcinii si dupa rezultatul anatomo patologic, precum si a antecedentelor mele nu se pune problema sa mai incerc o sarcina fara tratament. Dar fiecare poate face singur alegerile sale in functie de convingerile si trairile sale interioare. Ceea ce este bun pentru mine, nu neaparat este bun si pentru altul, de aceea va incurajez sa tineti seama de medicii vostri si de sfaturile pe care le primiti si foarte important sa le spuneti orice fel de antecedente medicale aveti, indiferent cat de neimportante par. Automedicatia nu mi se pare o solutie. Dar sunt de acord in schimb cu investigatii pe cont propriu atunci cand vreti sa fiti linistite 100% si simtiti ca ceva nu este in ok. A cere inca o opinie nu este o rusine, din contra: este chiar recomandat.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Ileana sunt de acord cu ce zic studiile si eu am tot citit am cerut opinii ,care uneori sunt pro, alteori contra, de aceea am zis ca sunt bulversata, nu ca nu cred ca mutatiile reprezinta o problema. Si eu am pierdut o sarcina si stiu ce inseamna. Dar in acelasi timp nu sunt de acord cu medicamentatia pe cont propriu sub nici o forma. Asta incercam sa spun. Cat despre studiile afisate pe net am o oarecare retinere. Unele sunt concludente, marea majoritate nu. Mai degraba cred in studiile care sunt publicate in volume si care se discuta pe la conferinte.
Eu de exemplu spun ca la mine a functionat aspenterul, mama nu a luat nimic si uite-ma, dar nu ma cunosti nu sti ce stil de viata am, nu sti ce analize am mai facut, ce istoric medical am, asta o stie dr meu care le interpreteaza ca un tot unitar. Asta incercam sa subliniez. Pentru asta sunt dr. Mi se pare absurd sa zic dr X mi-a dat clexane de 0,4 dar de pe forum am concluzionat ca nu e suficient si imi mai fac singura suplimentar sau mai iau aspenter pe langa ca asa consider eu. Nu e ok. Sunt medicamente totusi. Am luat si eu o perioada in preconceptie aspenter zilnic ca asa am crezut eu ca e bine si m-am trezit cu sangerari ale gingiilor si ale nasului. Nu prea e ok. Dar fiecare face cum crede pana la urma.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

flory_blanca

Sunt perfect de acord cu tot ce spui, dupa cum vezi nu te-am contrazis cu nimic. Imi pare rau daca ti s-a parut ca te trag la raspundere sau iti reprosez ceva. Nu asta a fost intentia, dimpotriva. Nu sunt deloc de acord cu automedicatia, indiferent pentru ce.
Sunt una din persoanele care sustin ca este important sa discutam cu medicii absolut tot. Eu am facut greseala de a nu-i spune medicului meu ginecolog ca am avut o hemipareza stanga decat in sapt. 6 de sarcina cand m-am dus la control si asta m-a costat copilul meu asteptat cu disperare. Tu ai avut probleme cu aspenterul inainte de sarcina, mie mi s-a recomandat sa il iau permanent de acum incolo chiar daca nu sunt insarcinata. Asa cum spuneam si eu ceea ce este bun pentru mine nu neaparat este bun pentru tine sau altcineva. Eu am istoricul meu medical asa cum spui si tu ... diferit de al tau.

Nu pot sa nu imi pun intrebari daca nu ar fi bine sa fac clexane de la ovulatie (am sase ani de infertilitate primara cu o sarcina obtinuta spontan anul acesta si pierduta la 11 sapt. cu rezultatul de multiple infarcturi placentare), dar in nici un caz nu o sa fac asta de capul meu fara sa discut cu medicul inainte. La problemele de sanatate pe care le-am avut nu imi permit sa nu discut orice tratament as urma.


Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_adina spune:

Buna fetelor. Multumesc mult pentru raspunsuri. Inca nu am facut antiFXA am sa ma duc s-o fac saptamana viitoare cand fac dublu test.
In semnatura am uitat sa trec si PAI 1- homozigot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Ileana sorry pt neintelegere uneori e mai greu sa transmit ce vreau in scris. Te-as ruga daca poti sa imi dai linkurile care documentatia de pe Oxford Journals, mi-ar prinde bine sa mai aprofundez mai ales ca eu nu sunt lamurita si convinsa in totalitate ce e cu mutatiile astea. Eu pe la cati am fost atatea pareri am auzit.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flory, de acord cu ce zici, dar cu conditia ca medicilor sa le pese si sa se implice.
Eu am primit recomandare pentru Clexane 0.2 de la ovulatie si 0.6 de la test pozitiv (in 2 prize).
Am observat ca medicii isi modifica tratamentul in functie de istoric: daca nu ai pierdut nicio sarcina, ai mutatii, primesti aspenter si vitamine. Daca ai un istoric mai incarcat cu 2-3 sarcini pierdute, sunt precauti.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Ginecoloaga care mi-a prescris clexane mi-a explicat in felul urmator (sau cel putin eu asa am inteles) ca la noi cele cu mutatii trombofilia nu e o boala in sine ci e o predispozitie care se poate manifesta sau nu intr-un anumit moment , sarcina fiind un posibil asemenea moment. Mi-a zis ca se poate declansa sau nu in functie de antecendente, stil de viata, organism etc. Daca mutatia e hetero sansele sa se manifeste sunt mai mici, la homo se manifeste dar nu se stie ce o declanseaza si cand. De aceea poate cu aceleasi mutatii la unele le e bine doar cu aspenter (nu isi fac de cap mutatiile) in timp ce altele sunt mai ghinioniste si pierd sarcini si cu clexane. Eu asta am inteles si am tras concluzia ca e un fel de loterie ca nimeni nu poate sa spuna da va fi bine sau nu. Ma repet mama are mutatii mai grele ca ale mele si nu a avut nici o problema cu sarcinile in schimb a avut accident vascular la 38 de ani si pana in prezent inca 3 anevrisme. Pe atunci nu se stia si nu se faceau asemenea analize dar acum i-au explicat ca cel mai probabil cauza sunt aceste mutatii. Eu am inteles ca tot ce putem face e sa inlaturam factorii care pot fi posibili declansatori: fumat, obezitate, colesterol etc. Ce sa zic poate eu am fost norocoasa la prima sarcina. Mereu voi sta cu stres si ma intreb daca o sa mai am acelasi noroc si la urmatoarea (daca reusesc sa mai raman gravi). Cu toate studiile care exista inca nu mi se par acestea a fi suficiente tocmai pt ca nu exista un tratament universal valabil si anumite tipare dupa care sa te ghidezi 100%. Am senzatia inca se merge pe ghicite, mai ales ca genetica e asa de ampla si se incerca tot felul de solutii in speranta ca o vor gasi pe cea potrivita.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flory, asta stiu si eu, exact ce spune dr. ta. Noi nu mai putem compara situatia noastra cu cea a parintilor: in general, mamele noastre au nascut la o varsta mai tanara decat noi, erau putine cazuri de femei fumatoare in perioada respectiva, mai putina poluare, chimicale in mancare, etc. De foarte multe ori, femeile cu trombo duc cu bine si fara tratament prima sarcina, si afla apoi ca au probleme, ori ca pierd o sarcina, ori ca afla ca au nevoie de tratament.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Buna, fetelor!
Eu sunt in tot felul de cautari, cu ce ar trebui sa mai fac sau sa ma caut pentru a ramane insarcinata. Vrem sa mergem si la bioenergitician. Pe langa asta ma gandeam si la varianta cu Clexane din ziua 10 sau de la ovulatie, dar inca nu stiu.
MeAlex, am citit si din urma, si am vazut ca au mai fost discutii despre Metformin, si d-na Uscatescu dadea si persoanelor care nu au numaidecat PCOS, plus am mai citit ca si in afara se practica sa se dea persoanelor care au PAI. Tu ai luat? Stii ceva cam ce face acest medicament pentru o viitoare sarcina? Mersi mult!
Sotul a inceput sa ia ProFertil.
Sa aveti un week-end frumos!

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi, Acid folic, Euthyrox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Da si eu citisem de Metformin si m-a cam bagat in ceata. Eu stiam ca se da doar la PCOS, in tara chiar nu am auzit pe nimeni sa ia pt PAI. Sunt curioasa daca i s-a recomandat cuiva.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput