la 18 luni nu i s-a inchis fontanela

la 18 luni nu i s-a inchis fontanela | Autor: ana4emma

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,Fetita mea are 18luni si nu i s-a inchis fontanela. am fost la medic cu ea si mi-a dat sa ii dau in septembrie si octombrie cate 10zile cate 5mil/zi de calciu si i-a marit doza de Vigantol a 8 picuri pe zi. Am terminat cu calciul si Vigantolul tot asa il dau dar nu mi se pare ca fontanela s-a mai inchis si doctorita pare sa nu o ingrijoreze prea tare si ma dispera indiferenta asta a ei. ce mai pot sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

salut. si fiica mea cea mare a patit asa.nu a asimilat cum trebuie vigantolul si a facut in doua luni la rand, D3 intravenos.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

La noi s-a inchis fontanela undeva intre 1,6 - 1,8 ani si din cate am citit e normal sa se inchida pana pe la 2 ani.
Nu a luat nici fier, nici calciu niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana4emma spune:

multumesc fetelor...pe mine tare ma inrijoreaza ca nu as vrea sa aiba vreo problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

la baietelul meu i s-a inchis fontanela la 1 an si 10 luni si nu are nici o problema. pana la 2 ani e normal.


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana4emma spune:

eu auzisem de operati si m-am cam speriat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Buna ziua,

Fontanela poate ramane deschisa si dupa varsta de 18 luni.Daca fetita nu are semne de rahitism toracic sau al membrelor,dentitie intarziata,etc. se continua terapia cu Vigantol,monitorizata periodic. Se recomanda in situatiile complexe,dozarea vitaminei D3 din sange,fosfatazei alcaline serice,calcemiei[totale si ionice],fosfatemiei si eventual, markeri endocrini[dozari hormonale].Se poate asocia si remediul homeopat Calcareea carbonica.

dr Cristiana Mirica, medic primar pediatrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana4emma spune:

in lunile septembrie si octombrie i-am dat cate 10zile de calciu si doza de vigantol este de 8picuri...iar cu dentitia stam foarte bine:acuma ne ies ultimi 2 canini si in rest avem toti dinti si 4 masele.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dumnezeule, doamna Dr. Mirica! V-am fost pacienta acum vreo 30 de ani! Va iubeam mult, ca va cheama ca pe mine, Cristiana! Si fiindca aveati parul blond! - ca sa vedeti, nu va uita pacientii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Dna dr Mirica, calcareea carbonica poate fi administrata si unui copil caruia dentitia ii apare f greu?Este vorba de baietelul meu de 19 luni, cu putina fontanela inca, sub un cm, dar cu strenul putin infundat.Pediatra lui nu i-a recomandat decat vigantol 3 pic pe zi, fara calciu fara altceva...Nu are decat 7 dintisori pana cum si il chinuie f tare insa nu reusesc sa iasa.
Daca da, in ce doza?
Multumesc!

Mergi la inceput