Nou stil de viata - suntem niste frumoase :)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Lai ce surpriza placuta. Felicitari pentru sarcina si-ti doresc nastere usoara. Mersi de intrebare dar anul trecut am fost in China in concediu. Am dus-o pe Bella la Disneyland Hong Kong si cred ca anul acesta tot pe-acolo ajungem.

Sabina ma bucur ca esti mai bine si-nveti sa mergi pe . Succes! Ce desene mai face Sofia?

Cami cum merge treaba cu antrenorul? Se vede ceva?

Mik eu inca mai astept reteta de pasca.

Dragelor va urez tuturor un weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna dragelor,

Va salut inainte de intoarcerea in Bucuresti ( acum suntem la Breaza ) ...noi, ca de obicei, tot pe drumuri; vineri ne-am intors de la Disneyland Paris, dupa o excursie de 4 zile, ca a avut Radu vacanta ...
Deci, saptamana trecuta am sarit sportul, insa voi recupera maine. Ce sa zic, e bine cu antrenor personal, pentru ca ma mobilizez un pic ( asta ca am platit in avans ), ca altfel renuntam repede ... mie nu mi-a placut niciodata sportul, sunt destul de comoda, iar antrenoarea ma chinuie si cate 3 ore o data . Deocamdata nu se cunoaste mare lucru, dar nici nu am tinut o dieta ... vreau sa invat ce exercitii trebuie facute pentru brate, fund, picioare, abdomen si sa incerc sa continui singura, in masura in care voi putea. Am o perioada super incarcata, o gramada de lucru, am inceput si niste cursuri de franceza, plec foarte mult ( in fiecare week-end la Breaza, de Paste in Grecia, apoi in Canada, fac o oprire si la Zuzilici - abia astept!) Apoi mare la Mamaia, din nou Grecia si poate la iarna Thailanda ( aici, ne mai gandim )...
Voi aveti cont pe Facebook, ca asa mi-ar fi mai usor sa va pun niste poze si filmulete cu Radu?! Daca da, trimiteti-mi pe PM datele voastre.
Lai felicitari pentru gemeni, ce frumos ca vor fi fetita si baietel! Nastere usoara iti doresc!
Zuzilici abia astept sa te vad!
Mik nu ma plang de copil nazdravan ... ca mi-am cautat-o cu lumanarea! Dar, parca nu eram pregatita, de unul asa atomic! Ce copii mari ai, cred ca sunt tare mandri cu asa mamica tanara!
Daniela Tot pe drumuri, prin delegatii ... bravo tie ca reusesti sa te mentii!
Sabina ma bucur ca esti ok! Sanatate multa!
Delia asa sunt si eu, nu tin cont de ce se poarta, ci de ce-mi place si cu ce cred eu ca-mi sta bine!;) Tot in Thailanda? Daca nu ajung iarna asta, iarna viitoare vin sigur ... poate ne vedem!
Tzuni ce frumusete de fata ai tu acolo! Seamana cu tine!
Dordia, Mihaser
Va imbratisez cu drag pe toate si va doresc o saptamana frumoasa, cu mult soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Va cer scuze, fete dragi, ca nu v-am scris o saptamina, insa a fost o saptamina nebuna, mai ales la job.

am copilul mare de 15 ani, insa "baba" a trecuta de prima tinerete . Da, o sa am nazdravanul cel mare la liceu si pe cei deoi mai mici la gimnaziu.

Cami, stiu ca l-ai asteptat pe al tau amotic, da' asta e tipic de baietei. fetele sunt infinit mai cuminti. Cica. (a mea e mai potolita decit fratii ei, insa nu se lasa cu nici un chip mai prejos). Ce fain ca ati ajuns la Disneyland.

Lai, ai mare grija de tine. Lasa ca ai sa sari si ai sa dansezi dupa. Stai cumintica sa creasca mai bebelusii.

Daniela, sper sa te odhnesti bine caci esti tot timpul pe drumuri.

Sabinel, . Sanatate ca)-i buna decit toate !

Zuzilici, nu te-am uitat, darga de tine.

Pasca rapida

ingrediente : o foaie rotunda gata facute, gen pâte feuillettée sau brisée, 1kg fromage blans (de consistenta smintinii groase), 2 linguri de maizena, 100-150g stafide, rom, zahar vanilat, 100-200g zahar, 4 galbenusuri mari.

Foaia se placinta se pune in forma de tarta si se pune in cuptorul cald sa se usuce si sa se albeasca (ideea e ca brinza e umeda si daca si aluatul e umed nu iese prea bine), cam 10 minute.
Stafidele se clatesc si se pun in apa calduta cu mult rom sa se umfle, brinza se amesteca cu oul, zaharul, zaharul vanilat, maizena.
Se pune crema peste foaie, se scurg stafidele, se pun peste crema, se da la cupator 20-25 de minute, aluatul care depaseste trebuie sa arate rumen si crema sa devina 'solida'.

Va mai scriu ca am musafiri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Asa, pot sa va scriu acum.
Dau raportul : am dat-o nasol in bara. Am mincat o pizza la un restaurant si apoi am baut 2,5l de apa (intre ora 5 dupa-amiaza si a doua zi dimineata); asta era de la o sete crunta. Rezultatul se vede nasol la cintar. E a 3-a oara cind patesc asa ceva si nu stiu ce sa cred. Va tin la curent daca-mi revin in fire.

In rest, am vazut si noi soarele 2 zile la rind, lucru mare !

Fete dragi, ce facem ? incepem sa ne cintarim in fiecare marti si sa dam raportul ?


Va doresc la toate o saptamina excelenta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik





Fete dragi, ce facem ? incepem sa ne cintarim in fiecare marti si sa dam raportul ?


Va doresc la toate o saptamina excelenta !


Mik.


Da...hai sa incepem! Dar de marti...:)...Sa prind curaj!

Serifa banda o luam ca o putem deconta...daca vrei poti sa mi-o trimiti si pe a ta? Voi ce faceti? Va pregatiti de party?

lai felicitari pentru sarcina! te admir mult! noi locuim langa Seattle...intr-un orasel destul de linistit...dar tot mi-e groaza...nu stiu daca o sa ne adaptam...noi ne gandim sa mai stam doar 1 an si sa plecam in Europa...Om vedea! Eu sunt cauza principala ca nu imi vine deloc sa ma duc la interviuri...Fac voluntariat la scoala, dar nah...mi-e dor de rude, de prieteni...e nasol!

zisaCami m-ai terminat!...noi ne pregatim de o calatorie in Ro si am vrea si un Hawai in toamna...si ma gandeam ca e obositor...dar voi doborati recordul :)

Ne-am luat un aparat de facut sucuri...Pot sa spun ca in sfarsit am gasit un leac ptr constipatia mea...Asta dupa ce am devenit dependenta de cafea :)...Credeam ca asta e leacul!

Va doresc o saptamana light si cu mult soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna seara,

Eu m-am cantarit azi, dar nu am avut timp dimineta, fi dupa amiaza, dupa ce am mancat si baut ... Se pare ca eu in loc sa slabesc, ma ingras ... In concluzie, cu mare rusine, recunosc ca am 75,6 kg!!!
Revin maine, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Buna dragelor,

Scuzati absenta, la noi a fost Anul Nou si am plecat in vacanta citeva zile. Am reusit sa ma tin de "dieta" in mare, am mincat 2-3 linguri de orez intr-o seara ca ma supara stomacul si am baut un Schweppes, si mi s-a confirmat inca o data ca nuca de cocos e un laxativ destul de puternic. Ah, si mi-am dat seama cit de mult zahar e intr-un "banana shake" atunci cind am comandat unul fara zahar. Diferenta mare. De acum inainte specific "fara zahar".

Pentru raport, 70 kg. Fac ce fac si numai pe linga cifra asta ma invirt. Cind ajung la 68 sarbatoresc.

Mihaser, sa stapinesti sanatoasa aparatul de facut sucuri. E storcator sau blender sau ce?

Cami, te astept! Sper sa nu plec eu cind vii tu. Vrei sa vii cu Radu?

Lai, felicitari si sarcina usoara!

Daniela, nu stiu daca e bine sa tai carbohidratii chiar de tot, ramii fara energie. Eu zic ca dimineata merge sa mai maninci, mai ales ca ai timp sa-i consumi toata ziua. Mie mi s-a cam acrit de combinatia carne/tofu si vegetale dar ii dau inainte. Maninc si fructe & tot felul de seminte si nuci zilnic in cantitati mici.

Meniul de azi a fost asa:
- mic dejun: cereale (fulgi de ovaz) cu lapte de soia
- prinz: bucatele de pui prajite cu vegetale (morcov, broccoli si varza)
- cina: copan de pui la cuptor cu vegetale la aburi (broccoli, conopida, asparagus si porumb)
- gustare: citeva lingurite de unt de arahide. Rau, stiu.

Mik, asa e cu saraturile, cer apa multa, dar iti revii in citeva zile.

V-am pupat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Delidana, sper ca te-ai odihnit un pic de anul (tau) nou. Hai spune-ne cit de cald si frmos e la voi.

Mihaser, incearca sa socializezi acolo unde esti caci fiecare mutare mare e un stres enorm pentru organism si pentru suflet.


Cami, incep sa cred ca cel mai bine e sa ne simtim bine. De cind ma duc la zumba n-am slabit deloc, insa s-a subtiat sensibil talia (de la dat din solduri in 1/3 cazuri. )


In rest, mai am avut 3 (trei) zile de primavara si vremea proasta si friguroasa s-a intors. Insa de duminica plecam la mare. Chiar daca ar ploua, vremea ar fi ai agreabila.
Meniul de azi :
- biscotte si iaurt simplu. cafele (am baut 3)
- ceva la restaurant
- salata verse si o felie de pizza (am comandat 2 pentru seara asta pentru copiii).

Va pup on grup pe toate si mai apar miine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Bella de Zuzi pentru ieri! Sa va creasca mare!

Deli e un Huron aparatul asta...un slow juicer...Mie imi place destul de mult combinatia de morcov cu orice sau sucuri din alea faine numai din fructe(capsuni-portocale)...Si am cam baut un pahar pe zi! :) O sa incerc si combinatii de legume...

Mik incerc...dar nu stiu...Mi-e dor de casa...Eu de obicei sunt sociabila, dar aici m-am bagat in carapacea mea si stau la adapost...Ai dreptate...e f greu...Eu stiam...Nici nu am vrut sa vin...L-am rugat pe sot sa nu mearga aici la interviu ca nu vreu sa plec asa departe :(...Acum...cu Dzeu inainte! :(

Imi ia Mihai si banda de alergat zilele astea...sunt curioasa daca o sa o folosim :)...cred ca tot parcul e cel mai indicat ptr facut miscare...e la 3 strazi de mine :) Lenea e cucoana mare!

In we am mancat o placinta cu branza de capra, spanac, masline de kalameta, ciuperci si rosii...A fost delicioasa! :) Azi avem peste si fructe in meniu...Maine fac mancare de post...Am praz...Vreu sa mai fac ciorba sau sa fac mancare din aia cu masline.

Ati vazut discursul asta? http://www.ted.com/talks/jamie_oliver.html

Maine intru sa spun kg! Mi-e groaza :)

O zi faina stilatelor!


Mergi la inceput