Nou stil de viata - suntem niste frumoase :)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Fete dragi, veniti si scrieti chiar de pe margine.

Delidana, yoga facem la serviciu, vine o profesoara in fiecare marti in pauza de prinz si e extrem de comod. Atlfel nu apuc sa ma inscriu la vreo sala cu serviciu, casa si copiii pe cap.

Daniela, raul a trecut repede, in 2 zile erau nou si mi-am kilul inapoi. Cred ca a fost un virus caci si cel mijlociu a avut aceeasi chestie (mai putin greturile).
Asa, cind eram prin delegatii si nu aveam haine potrivite, nu eram prea necajita ca ma duceam repede sa-mi caut rapid chestii dragutze. si profitam ca nu sta nimeni pe capul meu sa ma grabeasca.

Azi e mai aglomerat si tre' sa maninc si la restaurant, sper sa gasesc ceva fara carne.
Ieri mi-am facut de cap, cum miercurea stau acasa am facut tarta de lamiie.

Va pup in grup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mik multumesc si pt raspunsul de la celalalt subiect!

helloo

eu azi dimi am papat lapte cu biscuiti si sunca de casa cu ceapa verde si putina cioco :)
acum imi pregatesc o salata orientala cu cartofi, oua, masline, ceapa verde si ulei de masline.
saptamana asta nu am pus gura pe Cola...dar ce as mai bea un pahar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Delidana, danielag

Multumesc pentru reprimire

Eu ma "chinui" de ceva timp sa trec pe raw 100%. Deocamdata sunt cam 80%, restul mananc fiert. Partea proasta este ca e scump la noi sa papi raw si tre' sa ai ceva timp pt asta (macar pt a face piata sa ai mereu fructe si legume proaspete). M-am abonat la o firma de langa Bucuresti care cultiva si comercializeaza vegetale bio (atat cat pot fi de bio in zona asta ) dar e taaaare scump. Oricum, cu seminte si nuci de tot felul... am reusit sa ma ingras. Dar m-am ingrasat... sanatos

La job am sala de sport, asa ca toata ziua sunt pe-acolo la ars calorii. cantarul sta pe loc, so... ceva nu fac bine. Pana ma dumiresc ce si cum, nu ma las de treaba!

Cam asta despre mine.
Meri e bine, e in clasa zero la scoala, in iulie implineste 7 ani si ieri mi-a cantat cantecul pe care a uitat sa mi-l cante de 8 martie

Azi am mancat asa:

D: pate de seminte (cam doua linguri) cu ciuperci marinate
P: doua banane grase
C: un green-smoothie de vreo 500 ml.

Revin.

PS. Habemus papam Yuuuu-huuuuu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Tzuni, succes cu dieta raw. E foarte bine ca mergi la sala. Eu am observat ca doar daca ma duc de 5 ori pe saptamina se vad rezultate cu minus la cintar, in rest e doar mentinere.

Daniela, fata muncitoare ca de obicei.

Mik, am inteles, e mai convenabil daca vine profa de yoga la munca.

Eu mi-am facut de cap weekendul asta, am fost intr-o excursie de doua zile si am mincat aproape numai fructe de mare si salata de papaya picanta. Si orez. Si mango. Si am baut Cola. Of.
Miine am multa treaba, sa vad daca am timp de sport...
Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna dimineata, frumoaselor!

Mik, am fost la cumparaturi dar nu mi-am luat nimic pentru ca toti aveau la vanzare colectia de primavara - vara si afara erau grade cu minus! Drept urmare m-am suparat si nu mi-am luat nimic, la un moment dat se va incalzi.

Tzuni, cred ca mananci prea putin, si asta e motivul pentru care nu slabesti. Incearca mese mici si mai multe pe o perioada si vezi cum merge.

Delidana, te invidiez cu fructele de mare. Cu Cola nu .

Ma duc la munci. Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Daniela, nu m-am gindit ca si in Ro s-au umplut magazine de hainute de primavara.
Si eu sunt "geloasa" de Delidana pentru papaya ei (ca sa fie picanta ai vreun sos sa pui sau altceva ?)

Tzuni, si mie mi se pare ca maninci putin, insa daca bei pe linga (ceai, apa, limonada neindulcita si nu alcoale ) cred ca e OK.

In week-end n-am facut nimic, decit spalat/calcat. O prietena ma trage de mineca sa vin marti seara la zumba.

Meniul de azi :
- o cfea neagra si cereala de riu in care am pus stafide si nuci
- un cartof fiert, anghirare pragatita (ciartofi en intaliana, artichaud in franceza), o felie de carne de vaca, un mar mare
- salata verde cu ceapa, masline, ardei; un iaurt

O pup in grup pe toate si va doresc o saptamina execelenta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Daniela, Cola a fost o scapare. De obicei fug de ea dar ma mai prinde pofta citeodata.

Mik, salata de papaya are ardei iute in ea. De obicei te intreaba citi sa puna. Eu am zis jumate dintr-unul, si tot a fost picanta dar acceptabil. Sint persoane care maninca si cite 5-10 intr-o salata. Da' cred ca limba e anesteziata si nu mai simt nimic.

Azi n-am mai apucat sa fac sport dar am smotruit prin casa vreo 2-3 ore. Si cum a fost cald rau, am facut si sauna fara sa vreau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Neata, frumoaselor!

Hmmmm.... mananc putin? O sa mai studiez meniul.

Mik,da, beau apa muuulta si poate asta imi da o stare de satietate.

danielag, mai greu cu 5 mese, ca nu-mi permite job-ul. Am incercat un timp (mi-am cumparat cutiute pe care mi-am scris cu marker-ul ora la care sa mananc), dar n-a tinut. Cand am treaba multa, nu ma pot opri sa pap.

Delidana, ai dreptate: e nevoie de multa miscare. Eu merg zilnic la sala (mai putin in we, cand fac acasa ceva miscare), dar sa stii ca am observat ca oricat efort fac, nu fac febra musculara. Cineva mi-a spus ca nu-i ok asa, ca e doar intretinere, nu ard calorii. Problema e ca, de ex cand urc pe banda, imi aleg program de slabit (in care mi se cere greutate, inaltime, varsta) si-mi genereaza calculatorul programul automat. Si cand il fac gafai si transpir si ma dor toate-cele, dar... nu fac febra. La fel si la bicicleta.... Oi fi defecta
P.S. O Cola din cand in cand nu dauneaza grav sanatatii!

Va pup si revin mai tarziu
Tzuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Tzuni, faci incalzire inainte sa alergi? Mai depinde si cit timp activezi la sala, si ce gen de exercitii faci. Eu stateam cel putin 1 ora, jumate faceam cardio si jumate greutati (nu pe masini ci haltere de maxim 2 kg fiecare) si abdomene. M-a tinut avintul 3 luni cit a durat abonamentul, dupa care m-am plictisit. Nici la yoga sau alergat n-am mai ajuns dar ca sa vezi ciudatenie, m-am trezit acum vreo 2 zile cu o febra musculara de parca alergasem toata noaptea. Si acum o mai am, nu pot sa fac nimic, abia urc scarile. Auzi Tzuni, poate de-aia nu mai faci tu febra. Sintem in zona crepusculara.

Trebuie musai sa maninc mai putin si sa fac sport la modul serios. Practica ma omoara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Tzuni, si tu bei "bazaconii" ?
Delidana, e cum spui : teoretic stim ce e de facut, practic e nitel mai greu.

Trec sa va scriu ca am incercat aseara un curs de zumba si mi-a placut (cam obositor nitel) si m-am ales cu o febra musculara in fesierul drept si numai acolo.
Cred ca am sa-mi iau abonament la zumba asta. (earu si pustioace din clasa de fii-miu, niste dragute , am pretentii de soacra).

in rest, am facut azi sarmale (o parte de post cu nuca, si alta parte cu carne), pentru prima data 2 dintre copii au apreciat si au mai cerut.
Meniul de azi :
- piine prajita cu miere si unt. cafea neagra
- raci de mari cu sos de usturoi (rece), sarmale de post, piure de mere
- linte portocalie (in salata cu ceapa si masline), un iaurt

Intre timp am baut multe cafele si un ceai enorm.

Va pup in grup pe toate.


Mergi la inceput