Furt la scoala, cum procedez ?

Furt la scoala, cum procedez ? | Autor: monica-elizabet

Link direct la acest mesaj


Buna ziua dragi mamici,

Ieri la ora de sport baiatului meu de cls V(sc 280) i-au furat penarul din ghiozdan(un penar pe care si-l luase de la disney in vara, din bursa lui... asta ca sa simta si mai mult pierderea pe langa faptul ca era o amintire ) si in el avea si banii pentru excurie ce trebuia sa-i dea unei colege care strange banii.

Ei se dezbraca in vestiar(2 clase au in acelasi timp sport) deci normal doar elevii celor 2 clase ar fi trebuit sa fie banuiti, dar vestiarul nu se inchide, ei merg la sport si toate lucrurile lor raman acolo.

Pe hol sunt camere de luat vederi dar cine a intrat ma gandesc ca nu a iesit cu penarul asa pur si simplu ci ascuns cumva...in ghiozdan, sub geaca, etc...daca ar exista inregistrari de pe ziua de ieri ca sa-l poata descoperi pe hot.

Eu nu sunt in tara(ca de obicei cand se intampla ceva ciudat ajung abia joi) si l-am pus pe el sa vorbeasca cu dirigintele si sa-i explice ce s-a intamplat...azi au dirigentie si sa vedem cum rezolva.

Anul trecut(cand erau cu d-na invatatoare) el si un coleg chipurile si-au incurcat pantalonii de trening...eu i-am trimis a doua zi, spalati, calcati...colegul nu i-a adus nici in ziua de azi pantalonii(dupa ce atunci la momentul respectiv a spus ca pantalonii sunt la el vreo 2-3 zile) si ca tot uita sa-i aduca...peste alte cateva zile a spus ca de fapt nu sunt la el...invatatoarea a sunat-o pe mama lui si a zis ca a fost doar o incurcatura si ca pantalonii nu sunt la ei acasa ...a ramas asa pana anul asta cand baiatul a aparut la scoala cu pantalonii pe el dar si cu o bluza de la aceeasi firma...champion)probabil ca sa nu bata la ochi mama lui i-a achizitionat si o bluza ...no coment(desi am multe) la adresa parintilor care procedeaza asa.

Intrebarea mea este ce e de facut in astfel de cazuri? stiu ca pierderea nu e mare...sa zicem maxim 300 de ron, dar avand in vedere si incidentul de anul trecut ma gandesc ca o sa continue tot asa...
pe langa diriginte cine mai trebuie anuntat? directorul? politia? voi ati patit mai patit asa ceva? cum ati rezolvat?

Ma gandesc ca ei(fiecare pe rand) strang bani pentru diverse(concursuri, excursie, fondul scolii este o fetita anume) daca cel care a luat acum o sa ia si pe viitor atunci cand o sa-i vina randul baiatului meu si Doamne fereste ii fura, nu numai ca pierd banii mei ba mai trebuie sa-i pun si pe ai celor care i-au dat.

O zi buna tuturor


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Am inteles eu bine: copiii strang bani pentru diferite fonduri, excursii etc??? Hmmm ... nu prea e in regula. Politia nu ar fi prea incantata. Se discuta la un moment dat, acum cativa ani, si pe la inspectorat ca nu e OK sa fie folositi copiii pentru asa ceva.

Eu personal nu as fi de acord ca fiica mea sa stranga bani pentru nimic. Am in spate o experienta personala (eram in clasa a patra cand am uitat plicul cu bani in banca si familia mea a trebuit sa puna toti banii, pentru ca ... bineinteles ca nimeni nu a gasit acel plic pentru a mi-l returna).

Pe de alta parte, mie mi s-a intamplat anul trecut ca un coleg de clasa al fetitei mele sa vina in vizita (impreuna cu mama si fratele lui), sa ia de pe biroul fetitei o jucarie, de fata cu noi si apoi sa sustina senin ca o avusese in buzunar. Mama a zis ca ea nu se baga, sunt treburi de copii, cica habar nu avea daca baiatul ei avusese acea jucarie de acasa sau nu. Finalul? Baiatul a refuzat sa returneze jucarioara. Nu am facut taraboi pe loc pentru ca era o jucarie ieftina, dar familia respectiva nu a mai calcat in casa mea. Dupa cateva luni, la scoala, fetita a imprumutat un stilou unui alt coleg care isi uitase penarul acasa. La sfarsitul orelor, desi fetita a insistat sa i se restituie stilou, baiatul a aruncat totul in ghiozdan si a tasnit afara. Invatatoarea i-a spus fetitei mele sa nu mai fie pisaloaga! In urmatoarele zile baiatul a tot spus ca l-a uitat acasa, apoi le-am reamintit eu parintilor printr-un email. Nu a raspuns nimeni. Dupa un timp m-am intalnit cu invatatoarea si i-am amintit patania. Raspunsul a fost: ce conteaza ca stilul fusese adus din Grecia, amintire etc? Copiii trebuie sa invete sa fie prieteni intre ei.

Daca unii parinti si profesori gandesc asa ... ce sa mai zici?

Daca exista camere de supraveghere in cladire, scoala ar trebui sa se autosesizeze nitel si sa studieze casetele, macar pentru a descuraja viitoare incidente asemanatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca exista camere pe culoar se poate vedea daca in vestiar au fost si alte persoane in afara de baietii din clasa. Daca e singurul penar disparut si cu bani in el, s-ar putea sa fie al unui coleg care a stiut de banuti.
Vorbeste cu dirigintele pentru ca el trebuie sa ceara caseta se la firma de securitate. Daca pana joi nu face nimic, mergi vineri la scoala si treci de el, la director.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

analias, multumesc... nici eu nu sunt de acord cu stransul banilor de catre copii...de aceea exista casiera la clasa(mama unei fetite) dar curios este ca unii dintre profi pun elevii sa stranga pentru concursul de evaluare sa zicem a strans x, pentru culegerea de mate a strans Y si tot asa...
imi pare rau de patzaniile voastre, bine ca ati scapat de acea familie care chiar ca nu mai are ce cauta la voi in casa in conditiile in care mama nu a rezolvat situatia...

anya...multumesc, sper sa se implice dirigintele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet


Buna ziua dragi mamici,

Ieri la ora de sport baiatului meu de cls V(sc 280) i-au furat penarul din ghiozdan(un penar pe care si-l luase de la disney in vara, din bursa lui... asta ca sa simta si mai mult pierderea pe langa faptul ca era o amintire ) si in el avea si banii pentru excurie ce trebuia sa-i dea unei colege care strange banii.

Ei se dezbraca in vestiar(2 clase au in acelasi timp sport) deci normal doar elevii celor 2 clase ar fi trebuit sa fie banuiti, dar vestiarul nu se inchide, ei merg la sport si toate lucrurile lor raman acolo.

Pe hol sunt camere de luat vederi dar cine a intrat ma gandesc ca nu a iesit cu penarul asa pur si simplu ci ascuns cumva...in ghiozdan, sub geaca, etc...daca ar exista inregistrari de pe ziua de ieri ca sa-l poata descoperi pe hot.

Eu nu sunt in tara(ca de obicei cand se intampla ceva ciudat ajung abia joi) si l-am pus pe el sa vorbeasca cu dirigintele si sa-i explice ce s-a intamplat...azi au dirigentie si sa vedem cum rezolva.

Anul trecut(cand erau cu d-na invatatoare) el si un coleg chipurile si-au incurcat pantalonii de trening...eu i-am trimis a doua zi, spalati, calcati...colegul nu i-a adus nici in ziua de azi pantalonii(dupa ce atunci la momentul respectiv a spus ca pantalonii sunt la el vreo 2-3 zile) si ca tot uita sa-i aduca...peste alte cateva zile a spus ca de fapt nu sunt la el...invatatoarea a sunat-o pe mama lui si a zis ca a fost doar o incurcatura si ca pantalonii nu sunt la ei acasa ...a ramas asa pana anul asta cand baiatul a aparut la scoala cu pantalonii pe el dar si cu o bluza de la aceeasi firma...champion)probabil ca sa nu bata la ochi mama lui i-a achizitionat si o bluza ...no coment(desi am multe) la adresa parintilor care procedeaza asa.

Intrebarea mea este ce e de facut in astfel de cazuri? stiu ca pierderea nu e mare...sa zicem maxim 300 de ron, dar avand in vedere si incidentul de anul trecut ma gandesc ca o sa continue tot asa...
pe langa diriginte cine mai trebuie anuntat? directorul? politia? voi ati patit mai patit asa ceva? cum ati rezolvat?

Ma gandesc ca ei(fiecare pe rand) strang bani pentru diverse(concursuri, excursie, fondul scolii este o fetita anume) daca cel care a luat acum o sa ia si pe viitor atunci cand o sa-i vina randul baiatului meu si Doamne fereste ii fura, nu numai ca pierd banii mei ba mai trebuie sa-i pun si pe ai celor care i-au dat.

O zi buna tuturor


Monica-Elizabet

Retete in imagini






dirigintii celor doua clase care au facut sport ieri ar trebui sa discute subiectul impreuna cu elevii lor, sa le comunice faptul ca exista casete cu inregistrarile video si ca faptasul/faptasii, dupa ce vor fi prinsi, risca destul de mult.

poate o "insinuare" de acest fel ar duce la aparitia din neant a penarului (cu sau fara bani). asta in ipoteza in care faptasul este elev intr-una dintre cele doua clase. daca hotul e din alta clasa sau chiar din afara scolii, cam greu de gasit.

eu imi amintesc faptul ca la orele de sport, lasam ghiozdanele si hainele in clasa, in vestiar mergeam doar cu echipamentul de schimb pentru ora de sport. in clasa ramanea de paza un coleg/colega care nu putea participa la ora de sport (fie era bolnav, se simtea rau sau era scutit/invoit de la ora de sport); iar vestiarul era incuiat de profa de sport, dupa ce ne schimbam in echipament. tot ea ne descuia vestiarul dupa terminarea orei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da,Corina asa mi s-ar parea si mie normal sa se incuie usa...dupa ce se schimba elevii...chiar am sa le propun lucrul asta, o sa le cumpar eu un lacat daca e nevoie si daca tot se mai intampla cercul de suspecti este mult mai mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cat despre faza cu inversatul pantalonilor de trening, ia vezi, poate "greseste" din nou baiatul tau si isi recupereaza pantalonii. sa vedem daca mama baiatului are tupeu sa te sune, sa ceara pantalonii care de fapt sunt ai fiului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:


recunosc ca la asta nu m-am gandit
multumesc de idee


Edit: cred ca n-ar fi in stare Alex sa faca asa ceva nici daca i-as cere-o eu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eh, ii spui in gluma ca daca i-a inversat o data din greseala si nu i-a mai putut recupera, la urmatoarea inversare se va face dreptate. ca o face el, ca o face acel baiat, din graba, din neatentie, se poate intampla orice, oricui, oricand .

acu' serios : e baiat mare, clasa a 5-a. crezi ca l-ar deranja sa-i scrii numele cu marker rezistent, pe eticheta interioara a hainelor cu care merge de obicei la sport/scoala ? sau sa-i faci tu un semn discret pe interiorul hainutelor, pe care sa-l stiti numai voi, iar cand se mai intampla inversiuni, sa puteti recupera obiectul ? soacra mea, de ex., pentru ca le lua celor 2 baieti chiloti, maieuri, tricouri, etc. identice, dupa ce le cumpara, facea pe interior, pe tiv, undeva, trei x mici din cusatura cu ata, pe "desuurile" fratelui mai mare. in felul acesta baietii nu se mai certau "care, a cui este".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Super idee!


Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

cat despre faza cu inversatul pantalonilor de trening, ia vezi, poate "greseste" din nou baiatul tau si isi recupereaza pantalonii. sa vedem daca mama baiatului are tupeu sa te sune, sa ceara pantalonii care de fapt sunt ai fiului tau.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

eh, ii spui in gluma ca daca i-a inversat o data din greseala si nu i-a mai putut recupera, la urmatoarea inversare se va face dreptate. ca o face el, ca o face acel baiat, din graba, din neatentie, se poate intampla orice, oricui, oricand .
acu' serios : e baiat mare, clasa a 5-a. crezi ca l-ar deranja sa-i scrii numele cu marker rezistent, pe eticheta interioara a hainelor cu care merge de obicei la sport/scoala ? sau sa-i faci tu un semn discre
t pe interiorul hainutelor, pe care sa-l stiti numai voi, iar cand se mai intampla inversiuni, sa puteti recupera obiectul ? soacra mea, de ex., pentru ca le lua celor 2 baieti chiloti, maieuri, tricouri, etc. identice, dupa ce le cumpara, facea pe interior, pe tiv, undeva, trei x mici din cusatura cu ata, pe "desuurile" fratelui mai mare. in felul acesta baietii nu se mai certau "care, a cui este".

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



Ideea este ca noi deja i-am inapoiat pantalonii colegului de anul trecut...doar el nu i-a adus pe ai nostri, deci Alex ar trebui doar sa ia si sa nu mai puna nimic in schimb

Cat despre scris pe eticheta sau pe interiorul hainelor...din nou e o idee f buna, dar asta in cazul in care "hotul" mai vine cu obiectul furat la scoala...daca nu...


Acum stau si ma gandesc ce solutie super ok gasisera in Brazilia...toti aveau acelasi tip de rechizite(ce se procurau de la libraria scolii) astfel nimeni nu mai era tentat sa ia nimic de la nimeni

Mergi la inceput