Felicitari, Kytana,Ramona_bm!!!!

Felicitari, Kytana,Ramona_bm!!!! | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!



Boboceii nostri pufosi

Toma de Irimell
Bobocel pufos de Norma36
Bobocica pufoasa de Sandy_2008
Teodora Silviana de Loryd
Luca Stefan de Raluca22
Luca de Kytana




Suntem un de 16 pline de speranta si 41
Comorile noastre sunt 28, 27, 10



Haideti feteleee!!!


Kytana - 12 octombrie 2012 (cezariana)

Povestea boboceilor pufosi:




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe
22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)
25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac
27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel
28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)
28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85



Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Bogdan-Mihnea- cezariana 39s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz

05.09 - Bogdan Mihai- cezariana 38s/ 3150 g / xx cm / APGAR xx - de Adriana_77

05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 39s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana





Asteptam vesti de la burticile de septembrie si boboceii lor



sansb - 02 septembrie 2012
bombboana - 15 septembrie 2012
Virginia_86 - 17 septembrie 2012
bya_me - 29 septembrie 2012
underqueen - 23 septembrie 2012




Burtici de octombrie 2012

Cristiina -UM.27.12.2011- DPN 02.10.2012 cu ,Cristina, Arad
mamiseli_11-UM 26.12.2011- DPN: 03.10.2012 cu , Mihaela mami de Miruna Cosmina (13.11.2008)
Kytana-UM 29.12.2011- DPN: 04.10.2012 cu
sora13a-UM.xx.xx.2012- DPN 14.10.2012 cu
_vicki_-UM.10.01.2012- DPN 15.10.2012 cu
gaitica78-UM.10.01.2012- DPN 16.10.2012 cu
ANKA-iasi-UM.xx.xx.2012- DPN 16.10.2012 cu
Elfica-UM 25.12.2011- DPN: 17.10.2012 cu , mami de Iulia Andreea (26.10.2010)
miro79-UM 14.01.2012- DPN: 20.10.2012 cu , mami de Sara
Vickyi - UM 11.01.2012 - DPN: 21.10.2012 cu - cezariana
Madamar-UM 16.01.2012- DPN: 22.10.2012 cu , Mary, mami de Mateo (mai 2010)
irene-UM 21.01.2012 -DPN 23.10.2012 cu ,FIV Ungaria , Irene (Bucuresti)
MoRo_K-UM 15.01.2012- DPN: 26.10.2012 cu
Ramona_bm- UM xx.xx.2011- DPN: 26.10.2012 cu , Ramona mami de Elisa Maria (26.10.2010)
a_raluca-UM 23.01.2012 -DPN 30.10.2012 cu ,Raluca (P Neamt)
fulguta28-UM xx.xx.2012- DPN: 04.11.2012 cu , mami de Mara Elena (10.10.2010)





Asteptam date de la adryanna_a, Brigitte07,Marisa-Ana


Un gand bun pentru : mrenescu- Maria,VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________

Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile.
______________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:

[b]luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt


______________________________________________________________________

[b]Cum se citeste o ecografie:

LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM
______________________________________________________________________

[size=3]Linkuri utile

www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">echografie
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">cand vine barza
www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc" target="_blank">In burtica pe saptamani
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori beta hcg
www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate-site-ul unei prietene dragu!
www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme" target="_blank">Retete compensate si gratuite pentru gravide-Norma 2012/pag.368
[/left]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, world!!
Mai dam tarcoale si noi pe aici, dar tot mai rarut. Zilele astea m-am ocupat exclusiv cu Miss Racnet, suntem in sezon de varf al colicilor, la 6 saptamani. Si se manifesta valeleu. Urla zi-noapte cu mici pauze de somn noaptea de pe la 1 la 7. In rest, program de urlete si racnete. Imi tot raneste sanii si sunt nevoita s-o retrag de la piept pentru ca nu suge mai deloc la unele reprize, doar morfoleste si iroseste lapticul. Apoi zici c-a scapat din lagar, mananca de rupe si urla ca mai vrea. Seara ajung invariabil la un bibe de lapte praf.

Cu sotul e alta poveste, mai pasnica. De cand nu mai astept ajutor, parca nici nu ma mai enervez asa tare si stau cu beib si rabd toate crizele de colici cu stoicism. Sotul glumea aseara ca am mancat cativa biscuiti Oreo si ca zaharul ma face mai energica, nu ma mai vaicaresc. da da, ce glume, nu?

De 2 zile ma tot chinui sa plasez o comanda pentru boarfele mele de botez. Ba nu le-a mers site-ul, ba intre timp s-au vandut produsele selectate de mine... O nebunie, mi-am facut 3 mii de draci. Abia acum am plasat comanda, sa vedem si ce ajunge acasa. Timp mai am, inca 2 sapt, sa tot vina comanda, sa si spal hainele. Pana la urma am comandat de la Miniprix o rochie, un pulover-jacheta si niste ghetute comode. Ma doare in cot ca nu sunt ultimul racnet, sotul stramba din nas ca ghetele n-au toc cui. I-am zis sa stea el pe cuie cu copilul in brate daca pofteste, ca eu nu risc sa pic in bot.

Azi am vorbit de florile de pus pe mese, o sa ne coste si alea minim 1 mil. Acum chiar am renuntat la marturii. Si asa am zis ca, daca nu avem bani (si nu avem) sa iau ce vreau eu, nu fac compromisuri sa iau niste porcarii doar asa, ca sa fie acolo ceva. Eu nu mai am nicio marturie de pe nicaieri, le-am aruncat pe toate cand am facut curat. Si nu e vorba ca nu tin la persoanele care mi le-au dat, ci ca erau niste kitschuri, na !

Kytanutz, ce pot sa-ti mai zic, esti necajita rau de intarzierea lui pingu mic. E de fusta ma-sii si asta ca si al lui Lalu. Eu fata mea n-o dau dupa baietii vostri, clar, ca nu va lasa baietii de fuste pana n-oti fugi voi de ei. E si vina ta ca nu vine mai fuguta, ca te-ai antrenat toata sarcina cu plimbari, baiatul nu mai reactioneaza la ele. Ai vazut ce prompt s-a prezentat dragonita dupa 2 seri de plimbari lungi?! Aia e reteta succesului! Te pup !

ooo, cineva rupe pampersul si vocifereaza in spatele meu, ma prezint la datorie !!!

Pup bulinicile & mamicile & bebicii !

P.S. Olivette, ai primit mesajul meu de acum nu stiu cand cu detaliile despre botez, da?

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

M-ai facut sa rad mai Bobuletz! Asa e, daca m-am tot invartit si nu am stat deloc si eu locului Si astazi fusei pe jos, urcai scari si vad ca de dimineata ma tot iau niste dureri ca la menstruatie asa si burticu este mai tot timpul incordat. Poate cine stie, vine si el, azi-maine

Carmen, mami.ilinca, moro, mirabela Multumesc de incurajari, incerc sa nu mai plang dar numai cand vad ca incepe sa isi faca valizele ma apuca disperarea [panica]

Ce-o fi facut Sandy? Ralu o fi bine? Aveti cumva nr lor de tel?

Olivia, cum mai merge cu piticuta?

Corinuka, ai rezolvat cu durerile?

Adinutza, Stelutz, ce mai faceti? Andreiuta, merge-merge? Lalutza?

Mi-e dor sa vorbim mai mult dar imi dau seama ca sunteti (cum voi fi si eu cel mai probabil) obosite si boboceii va solicita cat se poate de mult. Asa ca va pup si va imbratisez si ma rog sa fie totul cat se poate de bine!

Elfica, Moro, sa nu ma lasati ultima, biiiine?



39+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ahaaaaa acum stiu si eu de ce iti spui Bob_Pixel mai Bobuletz drag! Nush de ce m-am apucat sa citesc odiseea noastrad de la capitolul I.

Offf imi pare rau ca nu am apucat sa ne si vedem face 2 face, poate cine stie, intr-o zi ne vom vedea cu toatele si cu boboceii nostri nazdravani.

P.S De aseara ma doare si spatele iar durerile ca de menstruatie inca nu au trecut. Credeti ca vine pingu?



39+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Kytanutz, nu mai citi tristeturi. Bob a fost bebe 1, l-am iubit si il iubim si acum il pastram ca o amintire frumoasa si pozitiva. Raul nu il mai amintim, duca-se pe pustii.

Deci durerile de menstra suna promitator. Eu am avut reprize scurte de dureri (adicatelea contractii), nu dureri continue. Tu cum le ai? Haidii, bre, penguinule, ia-ti avant si prezinta-te la apel acilea, ca ie formate comitetzurilii de primire!!!
Haide, pingu!! Haide, pingu!! Haide, pingu!! Haide, pingu!! Haide, pingu!! Haide, pingu!! Haide, pingu!!

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

BUNA FETELOR ,
intru f scurt sa va anunt ca am nascut in 01.10.2012, 3695 gr, 52 cm, scor apgar 10, baietel, cu cezariana.
Ne luptam cu alaptatul si ranile la sani (un alaptat dureaza 45 minute in care mai mult doarme), schimbat scutece, scancete.......etc. Cand voi avea mai mult timp voi mai da detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara iubitele mele.
Kytanutza multumesc ca m-ai stregat la prezenta si te rog sa nu mai fii trista.Stiu ca cel mai tare ti-a fost frica ca al tau barbat nu v-a reusi sa-si vada pinguinul mic,dar gandeste pozitiv si fii calma.Cred ca vrei un bebe calm si linistit,nu?

Eu sunt bine,bebe tot bine...doarme sau sta la tzitzi.Cat doarme profit si eu de ocazie sa mai spal,calc,un aspirator,un dush...ziua sunt singura acasa si nu ma ajuta nimeni...

Uneori mai dorm si eu langa Andrei...ieri am dormit de la 5 la 8 PM

Sper ca asta mic sa-si formeze un program si sa fiu si eu prezenta mai mult timp...

Hai pingu !!!

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

salutare,

am ajuns si noi acasa astazi. sunt nedormita de duminica si nemancata de sambata, deci ma simt beton :)
bebelina s-a nascut cu 2 700 g, 48 cm (i-am cumparat hainute de 56 cm si ii vin intr-un hal).
am nascut prin cezariana, la 11:10 luni. am avut-o cu mine in camera de marti de pe la 12:00 de cand m-a molfait mai tot timpul...acum doarme dusa, vroiam sa ii fac baita in seara asta, dar cred ca pusul de cercei si drumul cu masina au epuizat-o.
experienta de la spital a fost per total multumitoare. m-au enervat doua mose, dar toti ceilalti s-au purtat exceptional.

eu ma simt bine, ma misc mult mai bine decat la prima cezariana.

bebe mi se pare atat de mica, sanul este mai mare decat capul ei...nu stiu cum reuseste cu gurita aia mica sa bage tot mamelonul in gura...

va pup si va multumesc ca ne-ati fost alaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Felicitari Sandy!sa aveti o acomodare rapida si safiti sanatoase!ma bucur ca-i totul bine si v-au dat asa repede drumul din spital...eu credeam ca se stau la cezariana cam 5 zile...super ca te rafaci repede parca mi-o inchipui pe bblina in hainutsele56...dar creste ea repede repede si tare comparatia san-cap:))

Felicitari Norma!sa-ti traiasca baietelul si te asteptam cand poti tu :) si sper sa-ti treaca ranile de la sani cat mai repede!

Kytana pai hai ca parca suna promitator cu durerile...doar doar
asa ca-i dau cu dans de-ncurajare!
Nu-mai-stiu ma bucur ca merge totul bine
Bob transmit

Eu sunt bine,azi iar m-am tot invartit mi-am tot gasit pe afara prin casa lucruri/drumuri de facut...la un moment dat cred ca obosisem si m-a luat cu tremurat si mi-a amortit asa corpul....am tras o pauza si mi-am revenit dp vreo ora...si cam atat.somn/mancat/citit...doar doar o ramane ceva in cap ca sa stim ce facem cu bb cand apare :))

Pup si o noapte linistita!

38s3z

38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor
Noi tot de pe tel va citim, ca vad ca dureaza recuperarea dupa nastere mai ceva ca la o cezariana. Mai nou am niste crampe ingrozitoare la stomac plus arsuri pe esofag plus constipatie si,dupa 2 supozitoare cu glicerina, 2 zile de mers f des la baie. Am reusit sa o tin pe asta mica doar cu lm o saptamana, dar azi n-am avut incotro si i-am dat si lp ca de la 10 la 20 a cerut mereu mancare, n-a dormit macar o ora cap coada. In plus, desi la nastere avea 3770 gr, la 11 zile avea doar 3500 gr.Pediatrul a zis sa mai incerc o sapt, dar daca nu creste destul, sa-i dau lp. Sunt tare dezamagita din cauza asta, mai ales ca pana azi fata imi dormea f mult, chiar de la amiaza pana a doua zi, cu pauza de papa. Facea si pipi, si kk, deci treaba parea ok, dar daca nu creste...
Kytana, in fiecare zi ma gandesc la tine si sper sa nasti pana pleaca sotul sa fie si el cu inima mai usoara si tu cu un suflet alaturi. Sa va ajute Dumnezeu!
Bob, te inteleg perfect, cred ca toate incercam frustrari din diferite cauze. Cu timpul iti va veni mai usor, ai sa vezi. In plus tb intelesi si sotii pana la un punct, ca vin de la munca, nu de la odihna. Daca te ajuta cu ceva, sa stii ca la al doilea bb e mai usor. ;-)
Mirabela, cat are baiatul cel mare? Eu mai am o fetita de 3 ani si e de groaza cum se comporta. Plange muuult mai mult decat bb, imediat se supara, se arunca pe jos, arunca lucrurile, nu mai asculta...Mi se rupe inima cand o vad, dar oricat incerc sa fiu calma, pana la urma reuseste sa ma scoata din papuci. Deci care e reteta succesului?
Va pup pe toate, mai revin alta data ca acum am impresia ca am scris pt o saptamana.
A, Ilinca Teodora e nascuta pe 28.09.2012. Am vazut ca nu apare pe prima pag. Pup si somn usor mamici si bebici si burtici.

40+ Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

NORMA,SANDY,FELICITARI PT BOBOCEI!
SA VA REFACETI REPEDE SI SA SA AVETI BB SANATOSI SI MANCACIOSI!

Ana & Ilinca

Mergi la inceput