Clasa a II-a * 2012-2013 * (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina


eveline, cum se numesc culegerile ? ce autori ? pentru ce concurs sunt recomandate ? ... nu ca m-as repezi sa le cumpar, ca nici noi nu apucam sa facem mai nimic "suplimentar".

... si eu sunt adepta rezolvarii direct pe culegere.




"Fii inteligent ...la matematica; clasa a II-a"-ed Nomina 2012, Alexandra Dumitru (coordonator) - probleme propuse pt concursul "Fii Inteligent la Matematica"; culegerea are 78 pagini si e toata numai pt clasa a II-a; concursul e pt clasele II-VI. (Eu retin ca doamna ne zisese ca e pt concursul "Micul Matematician" dar poate s-a inselat, ca ce am scris eu acum am copiat de pe carte)

"comunicare.ortografie.ro" 2012-2013; clasa a II-a - ed Nomina, (o gramada de autori, nu-i mai scriu); la fel, are 76 pagini cu subiecte propuse pt concursul "comunicare.ortografie.ro" si e toata pt clasa a II-a; concursul se org pt clasele II-VI.
N-am auzit pana acum de concursurile astea; la sf culegerilor povesteste despre regulament si scrie ca-s in colaborare cu Min. Educatiei...e un intreg regulament aici, n-are rost sa-l scriu
Vad ca ceva--ceva scrie si aici: http://www.edituranomina.ro/index.php?opt=evenimente


Concursul "Micul matematician" si-a schimbat numele acum veo 2 ani in "fii inteligent la matematica".

Concursul e pentru II-IV dar fiecare an cu cartea lui, nu sunt aceleasi subiecte (normal).
Atat cartile cat si concursul sunt "de nivel mediu" as zice un pic sub evaluari (nastasescu) si mult sub arhimede, dar peste "prostioare" gen smart, winners, etc.

Singurul lucru care nu mi-a placut mie la concurs este ca trebuie sa scrie absolut tot, baremul e usor ciudat.
Exemplu:
Problema: Care este suma vecinilor lui 12? (15 pct)
Barem:
"Vecinii lui 12 sunt: 11, 13" - 5 pct
11+13=24 - 5 pct
Suma vecinilor lui 12 este 24 - 5 pct."

In cls a II-a fi-mea a fost varza , intr-a III-a a luat 100p (maxim) ca a inteles ce trebuie sa scrie.
Cu alte cuvinte subiecte usoare dar cu barem mai pretentios.

Spor la treaba


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Allinta,mentat-ul nu o sa o ajute in mod deosebit.Ii creste tonusul cortical si puterea de concentrare.Vorbesc din prisma unui parinte care are un copil cu o mare capacitate intelectuala dar foarte usor de distras,neatent si hiperactiv.

Din pacate acesti copii sunt etichetati ca obraznici,indisciplinati,neascultatori si pot lua calificative sub
nivelul lor de pregatire.In plus,primesc mereu observatii in timpul orelor,institutorii discuta problema lor in cancelarie ceea ce atrage atentia si altor institutori despre comportamentul copilului.

Hiperactivitatea se poate manifesta sub forma "jocului in timpul orelor",dar asta NU INSEAMNA CA AU O FORMA USOARA DE ADHD!(cum subtil mi-a fost sugerat).

Baietelul meu s-a schimbat ENORM in ultimul an!Toate schimbarile vin cu timpul si cer o mare rabdare din partea noastra ca parinti si din partea invatatorilor!

Si nu vreau ,in aceste randuri,sa militez contra after-schol-lului,dar dincolo de aceasta "moda",noi ca parinti trebuie sa stim ce este mai bine pentru copilul nostru.Un copil usor de distras,nu va lucra mai bine in grup,CI SINGUR.Cand lucreaza singur,invata sa aiba rabdare,sa se concentreze mai bine,nu este distras de vreun coleg care-i pune ,de ex.o intrebare,este numai el si foile de hartie!

Succes si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Iahim, tocmai pt cresterea puterii de concentrare o sa-i dau. Fetita mea nu deranjeaza orele, doar se amuza atunci cand gaseste un motiv sau se joaca cu degetele, creioanele etc. Nu este un copil hiperactiv, ci doar usor de distras de la ceea ce face intr-un anumit moment. Altfel, este un copil f inteligent si cu imaginatie bogata.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

SORANA - Merci de lamuriri. Chiar, m-am uitat un pic pe nastasescu la subiecte, si da, sunt mai dificile. Insa astea sunt peste manual si paralela 45 pe care ei lucreaza acum, asa ca pe mine ma multumesc. ..deocamdata; sa vedem, daca le termina repejor bag si din celelalte. Azi a terminat tema la mate repede, ca mai facuse jumate din ea joi si i-am pus in brate culegerea asta; a mers ok, dar din start sunt exercitii cu trecere peste ordin. Primele probleme sunt asa si asa o sa vedem mai departe.
Am bagat si la romana cateva (gen: ordonati urmatoarele cuvinte in ordine alfabetica, dupa prima sau ultima litera, dupa nr de litere crescator sau descrescator - nu-i mare filozoie dar tindea sa aranjeze doar in ordine alfabetica ca numai de-astea facuse pana acum); apoi de scris cuvinte oarecare ce incep sau se termina cu vocale/consoane, sau nume de localitati cu vocale/consoane....am luat-o incetucu' si usurel ca nu fugim nicaieri...mai incolo devin mai complicate dar nu ne grabim ca intre timp si-a adus aminte ca are de completat ca si tema la lectura o pag din Pusculita cu lecturi, asa ca ne-am distrat cu aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Allinta,tocmai asta este,lui fii-miu i-a scris cu rosu in caietul de engleza ca se joaca in timpul orelor cu creioanele,ca rade si nu este atent...in momentul cand nu intelege este normal sa-si faca alta ocupatie...Engleza este optional anul acesta la ei,el nu a mai facut pana acum engleza,are cunostinte foarte vagi din calculator si ii este foarte greu...Si eu m-as juca in locul lui!Depinde de profesoara sa faca ora atractiva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
Imi da si mie cineva link catre subiectele de la evaluarea la romana care a avut loc sambat, 13 oct? Pt cl aIIa evident.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

L-am gasit, e aici:
http://www.evaluareineducatie.ro/client/files/1350118431+Clasa2_Subiecte_Romana_2013E1.pdf

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Eu eram cu cele 5 ore de teme ... si nu, nu toti copiii termina programul la 6. A mea termina baletul la 6 si deseori mai are de facut teme pe care nu a apucat sa le faca inainte de a pleca.
Ioana nu prea are timp de joaca si imi pare tare rau. Cand vine de la scoala mananca si imediat se apuca de teme, lucreaza intr-una pana pleaca la balet / vine doamna de engleza si uneori si dupa aceea. In plus, exerseaza la balet aproape in fiecare zi cel putin jumatate de ora. Daca mai pui si o scurta plimbare + masa de seara si macar o pagina de citit pe zi (asta o oblig eu), s-a dus timpul. Se mai uita uneori la TV 30 de minute inainte de culcare (la serialul de la 9 de la Disney ).

Aveti idee ce cross e vineri?
Pe fie-mea a chemat-o doamna de sport vineri dimineata dar nu stiu unde. Numai pe ea si pe inca o colega le-a "selectat" sa participe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ioana e fantastica, atata perseverenta cu baletul, mii de felicitari



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Multumesc, szivarvany!

Acum m-a sunat plangand ca trebuie sa plece la balet si inca mai are o pagina la mate si 4 pagini la romana . Asta in conditiile in care a inceput temele la 1,30 si a lucrat non-stop pana acum.
Saracuta, zicea ca a ramas si ea 20 de minute cu tata pe afara dupa scoala, ca era vreme frumoasa si din cauza asta a intarziat.
Imi vine sa plang de mila ei.

Mergi la inceput