Clasa a II-a * 2012-2013 * (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi toate temele se termina la after. Mai putin invatatul la cun.mediului unde citim serile.
In rest, dupa 6 juma` e libera. Activitatile extra sunt si ele puse astfel incat cand ajung eu (la 6 juma`:-) sa nu mai fie altceva de facut decat ce vrem. Aici includem intalnirile cu fetele, iesit in parc, stat jos la parculetul de la bloc, citit si 10 minute de exercitii orale seara din toate materiile si mult relax :D

In comparatie cu ce citesc aici ... vi-am mai zis, ma apuca sentimente contradictorii :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


eveline, cum se numesc culegerile ? ce autori ? pentru ce concurs sunt recomandate ? ... nu ca m-as repezi sa le cumpar, ca nici noi nu apucam sa facem mai nimic "suplimentar".

... si eu sunt adepta rezolvarii direct pe culegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Allinta, ce medicament ii dai si pt ce ?


Uite, aici, prospectul :

http://medicamente.romedic.ro/mentat


O ajuta sa aiba mai multa putere de concentrare. Chiar si in ore gaseste ceva de care sa se amuze sau isi gaseste un motiv pt a nu fi atenta la ore continuu.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

Citat:
citat din mesajul lui Anka74

la engleza de la scoala au conjugat verbul "a fi"...si apoi au facut si pronumele personal...



Anka si copiii chiar au inteles ce este acela un verb, ce este acela un pronume si ce inseamna a conjuga un verb ???!! ... au invatat notiunile acestea la limba romana mai intai ?
... eu nu as sti cum sa explic notiunile astea pentru ei la 7-8 ani si sa le si inteleaga, sa le poata aplica "gandite", nu invatate pe derost ... dar probabil profesoara lor de engleza a gasit metoda potrivita.




Mai, dar nu le-a zis nimeni ca aia e conjugarea unui verb. Au invatat pur si simplu cum se spune eu sunt, tu esti, el este. Nu stiu cat si cum au inteles copiii din clasa, cert e ca la a doua ora au invatat cum se spune eu, tu, el, ea...ceea ce ma face sa cred ca dna si-a dat seama ca nu prea au inteles si a revenit mai intai asupra pronumelui (bine, fara sa le spuna ca ala e pronume, dar eu nu stiu cum altfel sa va explic) si probabil vor insista si pe verb mai incolo. Probabil ca pana la sfarsitul anului vor mai invata un verb , doua si vor lucra pe asta...exercitii de genul I am a boy, I like .... I don't like...
Ca nu stiu daca v-am zis dar le-a predat si forma negativa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoraG76


Copiii vostri cat timp se joaca pe zi? Cat timp ies afara, sa faca miscare? Mai au timp si pentru asta?

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)


Al meu nu prea mai are timp de joaca, recunosc, cand prinde cateva momente mestereste la masinutele din Lego. Miscare face, ca face sport, afara iese zilnic pana la scoala/antrenament si inapoi insa o zi pe saptamana, duminica de regula, mergem ori la tara ori in parc. Asta e, e program de scoala, el mai si doarme la pranz...cand se le facem pe toate?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

La noi toate temele se termina la after. Mai putin invatatul la cun.mediului unde citim serile.
In rest, dupa 6 juma` e libera. Activitatile extra sunt si ele puse astfel incat cand ajung eu (la 6 juma`:-) sa nu mai fie altceva de facut decat ce vrem. Aici includem intalnirile cu fetele, iesit in parc, stat jos la parculetul de la bloc, citit si 10 minute de exercitii orale seara din toate materiile si mult relax :D

In comparatie cu ce citesc aici ... vi-am mai zis, ma apuca sentimente contradictorii :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Dar daca e in activitati pana la 6 jumate seara nu e deloc putin. Gandeste-te ca si un copil cu teme multe, tot termina pana la 6 seara. Al meu face si after pana la 4, mai lucram si noi ce n-a terminat si tot suntem gata pe la 5, 5 si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina


eveline, cum se numesc culegerile ? ce autori ? pentru ce concurs sunt recomandate ? ... nu ca m-as repezi sa le cumpar, ca nici noi nu apucam sa facem mai nimic "suplimentar".

... si eu sunt adepta rezolvarii direct pe culegere.




"Fii inteligent ...la matematica; clasa a II-a"-ed Nomina 2012, Alexandra Dumitru (coordonator) - probleme propuse pt concursul "Fii Inteligent la Matematica"; culegerea are 78 pagini si e toata numai pt clasa a II-a; concursul e pt clasele II-VI. (Eu retin ca doamna ne zisese ca e pt concursul "Micul Matematician" dar poate s-a inselat, ca ce am scris eu acum am copiat de pe carte)

"comunicare.ortografie.ro" 2012-2013; clasa a II-a - ed Nomina, (o gramada de autori, nu-i mai scriu); la fel, are 76 pagini cu subiecte propuse pt concursul "comunicare.ortografie.ro" si e toata pt clasa a II-a; concursul se org pt clasele II-VI.
N-am auzit pana acum de concursurile astea; la sf culegerilor povesteste despre regulament si scrie ca-s in colaborare cu Min. Educatiei...e un intreg regulament aici, n-are rost sa-l scriu
Vad ca ceva--ceva scrie si aici: http://www.edituranomina.ro/index.php?opt=evenimente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu ma refeream la cele 5 ore de teme citite pe aici cand efectiv mi s-a taiat respiratia.

In rest, no comment.
Si scuze daca am lezat pe careva, a fost fara intentie



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da e evident ca e mult 5 ore, e foarte mult.
Nu cred ca ai lezat pe nimeni .

In alta ordine de idei a inceput al meu de azi temele de week-end care sunt mai stufoase. Sper ca maine dimineata sa le terminam. A primit si aprecieri in caiet pentru ca se vede ca se pune cat de cat la treaba. Eu cred ca saptamanile viitoare (poate chiar cea care vine) vor avea teste, pentru ca semestrul acesta e scurt si ma gandesc ca vor sa le puna ceva note inainte de vacanta de o saptamana de la sfarsitul lunii acesteia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Revin ca am rasfoit mai bine culegerile sau ce sunt alea de care am scris; sunt foarte foarte bune, peste nivelul manualului. Cel putin la romana sunt niste texte pe care se lucreaza foarte misto. Iar la mate la fel, imi plac tare. Chiar e o investitie buna zic eu (a...e 15 lei fiecare).

szivarvany - no, nu cred nici eu ca ai lezat pe careva, stai cuminte

Mergi la inceput