Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Simina - nu prea cred ca au iesit zambilele...mai degraba sunt muscari (poate ai plantat si din astia?) - la acestia frunzele rasar de toamna, trec iarna si din mijlocul lor rasare primavara tija florala...
Iar la trandafiri e normal sa se dezvolte lastarii - e inca foarte cald!
Georgi - begoniile stiu ca sunt foarte pretentioase...era din rizom sau cumparata? Din alea cumparate eu nu am reusit sa salvez niciuna - toate s-au uscat la un moment dat si au disparut...doar la cele cu rizomi mai ai sanse sa rasara noi tije...
De capsuni nu stiu ce sa-ti zic...stiu ca sunt iubitoare de apa...vezi si tu la primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Simina si eu cred ca despre muscari e vorba (si la mine au rasarit acum). Insa eu pun bulbii (pe cei e care ii scot vara) abia in noiembrie, tocmai sa nu am surptise de inflorit iarna. Trandafirii asa fac, infloresc atat cat e cald si frumos. Vezi ca gasesti bulbi de ghiocei f buni la pret pe site-ul recomandat de Gabi in cap anterior. Si bujori gasesti cu siguranta la magazinele on-line.
La ce scaderi de temperatura se anunta va trebui sa bag florile in casa si sunt usor ingrozita caci nu stiu pe unde le voia scunde, mai ales ca am o fetita taaare curioasa care a luat-o la pas (deocamdata in 4 labute)
Sper sa reziste goji pt ca am destule fructe care se coc acum si le vreau totusi coapte pt ca asa crude sunt amare.
Georgi capsunii iubesc soarele si apa. La mine inse vad ca au rezistat si cei mai neudati (pe care nu-i iubesc eu tare). Astia de soi remontant fac si acum o gramada de capsuni si recunosc ca ii ud cu regularitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Begonia e cumparata cred de cine mi-a dat-o pentru ca avea ambalajul acela transparent pe care scria begonia si ceva instructiuni... asta e... nu ma impresionat ca si floare, dar tot imi pare rau ca se pierde...

Cand om termina cu cosul de fum o sa incerc s amai mut din capsuni totusi sub prun, sa nu am surpriza la primavara ca sub prun e pustiu si intre gard si trotuar sunt prea inghesuite si lipsite de soare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Acum ca a scris Gabriela de Muscari, am priceput si eu ce e cu frunzele iesite in mod ciudat din pamant pe locul in care pusesem in primavara Muscari, multumesc. Si astea stau asa, verzi, toata iarna?
Georgi, eu stiu ca begonia e floare anuala, cel putin asa scria pe cele pe care le-am cumparat pana acum. In toamna incep sa cheleasca, cad florile si...gata. Eu nu stiu sa existe begonii rezistente la iarna, dar poate ma insel.
La noi au fost -2 grade ieri noapte, florile mele arata intr-un mare fel: chinuite, blegi, n-am avut timp sa le bag in casa. Sper sa salvez macar muscatele. Daliile sunt superb inflorite, oare nu le zapaceste inghetul asta? Nu am cum sa dezgrop bulbii, e pacat de flori, sunt multe si mai au inca boboci. Of, nesuferita vreme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Da, Carmi, muscarii stau asa, verzi, peste iarna!
Si la noi s-a racit considerabil - de dimineata erau 5 grade, dar ziceau ca azi la prinz ajunge pina la 18...si evident nici eu nu am bagat florile in casa - nu imi e de muscate, ca alea sunt rezistente (bine, cit timp nu coboara termometrul sub zero...) dar restul trebuie sa le bag in casa, mai ales leandrii... Am reusit doar sa scot tuberozele, canna inca nu am scos-o din pamint...
Oricum, cert este ca a venit toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Si la noi s-a racit brusc... de la 27-30 grade ziua in week-end... acum nu cred ca-s mai mult de 15. Ieri dimineata erau 18 grade si peste zi a plouat si a batut vantul, azi dimineata erau 3 grade in Valu si 7 in Constanta...

Florile mele sunt tot pe terasa si prin curte... dimineata la masina aparea avertizare de polei. In aceasta dupaamiaza trebuie sa-mi fac si eu timp sa bag toate florile in casa. Cannele nu le pot scoate deoarece sunt inflorite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Simina - nu prea cred ca au iesit zambilele...mai degraba sunt muscari (poate ai plantat si din astia?) - la acestia frunzele rasar de toamna, trec iarna si din mijlocul lor rasare primavara tija florala...
Iar la trandafiri e normal sa se dezvolte lastarii - e inca foarte cald!



Da, am pus si muscari, da seamana la frunze cu zambila , d-aia am zis ca sunt zambile


Georgi begoniile se 'sting' toamna , si reapar la primavara.Nu umbla la pamant si nu-l mai uda pana la primavara


fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 18+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Simina multumesc de veste... asa o sa fac... tin ghiveciul mai la umbra si-l ud mai rar? Aveam de gand sa pun o Craciunica in ghiveciul asta, deci mi-ai salvat begonia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

B.nica si cine mai are Goji, cand stiu ca s-au copt? Deja sunt rosii si destul de moi dar atat de amaaaaaaaare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Ola

Fetele am luat ieri crizanteme mici la ghiveci cu 4 lei... Sunt la 15-20 cm inaltime si pline de flori... imi puteti spune daca exista crizanteme pitice? Sa sper ca nu vor creste foarte mari astea? Ori fertilizate si fiind pui au ramas atat de mici?

Nu de alta, dar am langa gard niste tufe de 2 m de crizanteme/tufanele care mi se par prea balarii si imi doresc unele mai mici de inaltime. Nu as vrea sa apuc sa le pun la bordura si la anu sa ma agit sa le leg.

Mergi la inceput