Dieta Reflux Gastro-Esofagian

Dieta Reflux Gastro-Esofagian | Autor: brianamica

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor

Am o mare problema . Sotul meu sufera de aceasta boala de scurta vreme. Problema este ca NU POATE MANCA MAI NIMIC fara sa aiba arsuri sau sa regurgiteze. De multe ori are si un exces de saliva si tuse care poate dura si 2 ore dupa masa.

Am citit tot felul de articole si tot felul de diete dar se pare ca nu prea au efect.

Este cineva care sufera de asa ceva ? Cum se pot ameliora simptomele ?

Situatia lui este disperata . A slabit 7 Kg in 5 saptamani si nu mai stiu ce sa ii dau si ce sa ii gatesc asa incat masa sa nu fie un chin pentru el.

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

un link cu remedii si dieta pt reflux esofagian
http://ligiapop.com/2010/04/06/remedii-pentru-arsuri-la-stomac-sau-reflux-gastroesofagian/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Gastroscopie i s-a facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mincare alcalina "ph miracle " dr.Young.Descarca si citeste cartea.Pe scribd o gasesti in romana.E foarte convingatoare!
Trebuie sa excluda din alimentatie tot ce-i acid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Gastroscopie i s-a facut?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Nu i s-a facut gastroendoscopie.Aici e mai complicat ....are trimitere la spital de la medicul de familie dar trebuie sa astepte ca spitalul sa il contacteze cand au un loc liber....si dureaza ceva ! Sistemul medical de aici (din punctul meu de vedere) este mai putin uman .

Am fost la urgenta si nu i-au facut nici un fel de test....ce sa spun ! Trimitere pentru internare nu i se da pentru ca nu este un caz de "life and death" asa ca asteptam si intre timp suferim !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:



Alina, multumesc de link.

Dulcetica , o sa incerc sa descarc cartea ...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Tot acest subiect acum nu mai are valoare.

Sotul meu a fost diagnosticat cu cancer gastric....sunt terminata psihic si fizic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Brianna, e greu, dar acum trebuie sa te gandesti la pasul urmator si sa te aduni. Ce vi s-a recomandat? Operatie?Presupun ca s-a facut biopsie, daca e operabil sansele sunt bune.
Multa sanatate si putere sa treceti peste acest hop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Brianna doamne ajuta sa treceti cu bine peste acest hop foarte greu
multa multa sanatate sotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Vai! Mi s-a facut pielea de gaina....
Cu atit mai mult citeste cartea.Sint foarte multe exemple de cancere care s-au vindecat cu acest tip de dieta si ce recomanda dr.Young sa asociezi ca medicatie.Argint coloidal si alte suplimente ,care nu le retin.
Va fi bine ! Sint alaturi de voi si sper din tot sufletul sa se faca bine, repede.Nu va descurajati,poate e alarma falsa sau intr-un stadiu incipient.
Vezi ca o gasesti si in engleza ,cav sa nu fie ceva tradus aiurea si se citeste usor.
Nu va lasati afectati si tine-i psihicul ridicat.Doamne ajuta sa treceti cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Multumesc tuturor pentru gandurile voastre bune.

Dulcetica, nu reusesc sa scot cartea aia si nu stiu cum sa mai fac !

Fiecare zi este epuizanta. Nu vrea sa manance mancare si bea tot felul de bauturi pe baza de proteine recomandate intr-adevar de doctor.





Mergi la inceput