invatarea copilului la olita

invatarea copilului la olita | Autor: tyyanna

Link direct la acest mesaj

Buna seara,eu sunt mai noua pe forum si vreau si eu sa va cer un sfat cum as putea invata sa faca bebele la olita. Baietelul meu are 1 an si 6 luni si nu vrea deloc sa faca la olita, daca-l pun nu face nimic apoi face in pampers. Am incercat sa-l urmaresc cand face treaba mare dar daca il vad si-l pun atunci la olita nu mai face nimic. Ce ma sfatuiti din experienta voastra?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

sa.l lasi in pace. e articol si sunt si comentarii pe forum. arunca un ochi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

lasa-i olita la indemana, ca o jucarie pana se decide sa faca si ceva in ea...

am o cunostinta care o fetita de aproape 7 ani, fetita mi-a spus ca ea a purtat pampers-i pana dupa 5ani, era deja la scoala si colegii ei renuntasera de la gradinita si cam radeau de ea... in vacanta dintre anii scolari s-a decis sa renunte la pampersi si a trecut direct la wc, a sarit 'olita'

mama fetitei era de fata si mi-a confirmat , dar mie mi se pare foarte mult

ps. nu sunt romani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Lasa-l in pace.Unii incep sa foloseasca olita mai devreme,altii mai tarziu.Da-i timp sa se obisnuiasca cu ea,arata-i cum folosesc alti copilasi olita sau arata-i chiar tu,amuzati-va si luati-o ca pe o joaca si cand va veni momentul mult asteptat nu uita sa il lauzi.

Al meu are acum 2 ani si 3 luni si face la wc.. cand vrea!
De obicei spune cand face si fugim amandoi la baie si face,dar uneori se ia cu joaca sau e prea concentrat la ceva si pur si simplu cred ca uita.Plus ca daca iesim pe undeva nu ma pot abtine inca sa nu ii pun pampers si na,uneori probabil crede ca are pampers.
Hai ca nu ma pot abtine sa nu va zic!
Serile trecute eram toti in sufragerie si nu stiu cum ajunsesem la o discutie despre cavalerism si gentlemani.Si eu sa ma umflu in pene cu piciul meu il intreb 'Mami,ce faci cand vrei sa dansezi cu o fetita?' El nu zicea nimic,se fataia de colo-colo.Il las in pace si la cateva minute dupa,repeta cumnata intrebarea mea,'Ce faci cand vrei sa dansezi cu o fetita?'si strumful se opreste din dansat si se uita la noi toti pe canapea,isi desface picioarele si zice 'Pipi,mami,pipi!'.

Cum zicea nadaflorilor,ai fi surprinsa sa vezi in alte tari copii de 4-5 ani cu pampers sau in carucior. Si eu am vazut,am cunoscut astfel de copilasi.Nu cred ca-i o tragedie! Nici in cazul lor,nici in cazul copilasului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deennyy spune:

sunt cumva off topic, dar vreau sa va spun.
acum vreo doua saptamani am achizitionat olita si am lasat-o la indemana. fii-mea (11 luni) o demonteaza si monteaza in diferite pozitii care mai de care mai haioase (ca doar e copil de inginer ), iar eu, citind pe cutie, am vazut ca este recomandata de la 6 luni. personal, mi se pare imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui deennyy

sunt cumva off topic, dar vreau sa va spun.
acum vreo doua saptamani am achizitionat olita si am lasat-o la indemana. fii-mea (11 luni) o demonteaza si monteaza in diferite pozitii care mai de care mai haioase (ca doar e copil de inginer ), iar eu, citind pe cutie, am vazut ca este recomandata de la 6 luni. personal, mi se pare imposibil.

Denisa


Normal ca o recomanda de la 6 luni, sa aiba vanzari cat mai mari, "lasati nou-nascutii sa vina la mine!", ma mir ca nu le este asta deviza
Si pe borcanele cu mancare inclusiv cu carne prin ea scrie "de la 4 luni", ar fi in stare sa scrie "de la nastere, in loc de lapte matern" daca le-ar permite legea, numa sa-si vanda rahaturile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

hop si eu, al meu are 1.7

eu ma gandesc sa incepem primavara viitoare cand va avea 2 ani INSA incep sa ma intreb daca nu mai bine am incepe acum.
Motive Pro:
1. A vazut la ceilalti la cresa si se tot aseaza pe olita, apoi se aplauda. Momentan il aplaud si eu si cam atat. Faza e ca degeaba se aseaza imbracat, haha.

2. Nu mai suporta mai deloc sa fie sters, schimbat, fuge cand ma vede cu scutecul in mana, etc. E in al noualea cer cand il las in fundul gol prin casa. Pacat ca vine frigul. E suparat si necajit cand face pe el, sau ma rog, cand se simte cu placinta la fund mai precis. A devenit un disconfort fizic.

Motive contra:
1. Cred ca e prea mic?
2. metoda aleasa de mine, dupa citit indelung, e aia cu lasatul in fundul gol si ...stersul dupa el. Nu prea cred ca merge nici cu gresia mea din casa si nici cu sezonul toamna / iarna.



Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui deennyy

sunt cumva off topic, dar vreau sa va spun.
acum vreo doua saptamani am achizitionat olita si am lasat-o la indemana. fii-mea (11 luni) o demonteaza si monteaza in diferite pozitii care mai de care mai haioase (ca doar e copil de inginer ), iar eu, citind pe cutie, am vazut ca este recomandata de la 6 luni. personal, mi se pare imposibil.

Denisa


Normal ca o recomanda de la 6 luni, sa aiba vanzari cat mai mari, "lasati nou-nascutii sa vina la mine!", ma mir ca nu le este asta deviza
Si pe borcanele cu mancare inclusiv cu carne prin ea scrie "de la 4 luni", ar fi in stare sa scrie "de la nastere, in loc de lapte matern" daca le-ar permite legea, numa sa-si vanda rahaturile...

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


La fel recomanda si studiile finantate de companiile producatoare de scutece; abia dupa 3 ani (!) sa inceapa copiii "antrenamentul" pt olita....
Eu as zice sa se treaca de la scutecele de copii direct la alea pt adulti si gata, rezolvam problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyyanna spune:

Multumesc de raspunsuri. Eu cred ca trebuie sa se invete sa faca la olita pentru ca atunci cand ma duc la baie el vine dupa mine si se aseaza pe olita. O prietena mamica si ea de bebe mi-a spus sa incerc sa-l pun direct la toaleta poate asa vrea sa faca mai ales ca e placerea de la sfarsit de a trage apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am auzit ca pt wc e bine sa aiba reductor, evident, si un ceva, taburet, sa aiba picioarele sprijinite pe ceva, sa nu se balangane. nu de alta, dar se poate speria.

mi-a mai povestit o mamica despre trasul apei si ca a cauzat involuntar o mare drama cand a tras apa. baietelul ei facea la olita iar produsul final era primit cu aclamatiile de rigoare. Ei, si cand a trecut la WC, cand a vazut ca dupa ce s-a "ouat" i l-a luat apa si l-a dus in neant, s-a pus pe urlat si n-a mai vrut sa se apropie de vartejul de faianta, a.k.a wc'ul.



Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Eu am citit intr-o carte de "psihologia copilului" ca pe la 2 ani si jumatate sunt in stare sa-si controleze sfincterele copilasii.

Acu'..din experienta proprie... de mama de 2 baieti... lucrurile au stat asa:

Primul copil... a trecut la olita la 2 ani si 5 luni..pentru tot tacamul. La 2 ani si 7 luni facea "oua" la WC iar la 2 ani si 11 luni a renuntat si la pampersul de noapte dar a REFUZAT sa mai se "oua" la WC ..ci doar la olita... la tinut pana aproape de 4 ani. Nu a stat NICIODATA pe reductor d-ala de capac... i se parea nesigur..si cred ca si incomod pentru a se "oua"
Al doilea copil... a facut pipi la olita la 2 ani si 4 luni, "oua" DOAR in pampers... pana acum vreo 2 sapt( 2 ani si 8 luni) cand a inceput sa le faca la olita.. uneori. El a stat tot timpul in pozitia "pe vine" cand facea "oua" inca decand avea 7 luni iar la olita cred ca nu mai este la fel de buna "pozitia".In consecinta cand sunt "ouale" prea tari.. imi cere sa-i pun pampers... ca "e g(r)eu". La pampersul de noapte inca nu putem renunta... face o tona de pisu in el pana dimineata.. da' cum se trezeste si-l scoate singur. In rest...peste zi se duce singur si face pipi la WC/gard...

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput