Mersul la olita de timpuriu nu e recomandat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Baby1320


Ceva incurajari de pe margine ? :D


Mama lui Luca din 6.04.2010



Baby, te incurajez din tot sufletul meu si te asigur ca vom fi in curand colege de suferinta.
Mihaela Radu, aceleasi semnale de neplacere si disconfort fata de pampers am inceput si eu sa le primesc de la al meu, de aici si decizia de a incepe, desi are 1 an si 8 luni. Acelasi pedalat, acelasi fugarit cu scutecul, wrestling cand e de pus pe el, etc

Azi a fost prima zi oficiala de folosit olita si nu cred ca o inauguram daca nu se aseza el pe ea din proprie initiativa. Dar daca tot s-a asezat, l-am dezbracat si l-am tinut acolo cu multe urale si etc....si niste lapte...poate-poate. N-a produs nimic, dar speranta moare ultima.

Bine macar ca nu asociaza cu ceva negativ olita ci cu ceva ce face adultii sa te aplaude si sa te laude (ii aplauda la cresa).
Asa ca....la mine in casa va fi ca la al 14 lea Congres multa vreme.

Baby1320, si eu la fel citisem, ca e cea mai rapida metoda si mai putin zapacitoaare pt copil, acu deh ce sa zic, rezista totusi :(
Incearca cu reductor poate asa merge?



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Merci Ina :). Imbucurator ca nu sunt singura in nebunia asta :))

Problema la noi am depasit-o oarecum cu acceptatul olitei. Pe la 2 ani cand a facut cunostinta cu ea, s-a lasat cu lupte si crize. Acum o accepta, insa nu reusesc sa il conving sa imi spuna cand face. Sta pe oala cand il pun, ca asta va spuneam ca face si la oala.

Uneori face niste mini-crize cand il pun, dar nu il bag in seama ca se potoleste imediat ce accepta ca il scot din ale lui sa il pun pe oala.

Beleaua este ca desi il pun cam din ora in ora, daca se nimereste, facem daca nu face pe el. Problema mea este ca nu cere frate oala. Sau nu anunta ca face sau ca a facut. Daca il intreb ce ai facut ? Raspunde linistit: "am facut pe mine" si tot asa .... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Trebuie sa-i intelegem si pe ei, presupun ca in mintea lor e firesc si normal sa faci "pe tine". Pentru ca toata viata lor, aia de 1 an si 8 luni sau 2 ani jumate, asa au facut. Ca noi facem altfel poate fi un exemplu dar palid comparativ cu propriile obiceiuri.

Eu cred ca partea buna e ca macar voi comunicati cat de cat de ambele fronturi, vorbeste si el, vorbesti si tu.

Cu mici recompense nu merge? (scuzati, mamici contra recompenselor! ) Pentru fiecare cacacel, un ceva, pentru fiecare pisu inca un ceva si tot asa.

Pe mine ma cam incurca metoda asta din punct de vedere igienic. Peste tot citisem ca schema logica ar fi cam asta, rezumat barbar de mine:
caca in pantaloni - > scutec absent - > disconfort fizic - > dorinta de a fi curat - > olita - > victorie.

Dar. Cu riscul de a ingretosa pe toata lumea, nu apare disconfortul fizic decat hat incolo dupa ce se raceste...produsul :| You know what I mean? Si al meu daca sta si 10 minute cu placinta la fund se irita, daca l-as lasa asa ar fi carne vie. Idem cu urina, in contact cu pielea produce iritatii. Sa nu mai zic de infectii urinare, cine stie.

Deci asta e singurul meu cui cu metoda asta: cum sa-i tii asa?!




De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Trebuie sa-i intelegem si pe ei, presupun ca in mintea lor e firesc si normal sa faci "pe tine". Pentru ca toata viata lor, aia de 1 an si 8 luni sau 2 ani jumate, asa au facut. Ca noi facem altfel poate fi un exemplu dar palid comparativ cu propriile obiceiuri.

Eu cred ca partea buna e ca macar voi comunicati cat de cat de ambele fronturi, vorbeste si el, vorbesti si tu.

Cu mici recompense nu merge? (scuzati, mamici contra recompenselor! ) Pentru fiecare cacacel, un ceva, pentru fiecare pisu inca un ceva si tot asa.

Pe mine ma cam incurca metoda asta din punct de vedere igienic. Peste tot citisem ca schema logica ar fi cam asta, rezumat barbar de mine:
caca in pantaloni - > scutec absent - > disconfort fizic - > dorinta de a fi curat - > olita - > victorie.

Dar. Cu riscul de a ingretosa pe toata lumea, nu apare disconfortul fizic decat hat incolo dupa ce se raceste...produsul :| You know what I mean? Si al meu daca sta si 10 minute cu placinta la fund se irita, daca l-as lasa asa ar fi carne vie. Idem cu urina, in contact cu pielea produce iritatii. Sa nu mai zic de infectii urinare, cine stie.

Deci asta e singurul meu cui cu metoda asta: cum sa-i tii asa?!

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Da. Macar asta e ok cu comunicarea. De asta nici nu am insistat pana acum (de vreo 2 luni vorbeste). M-am gandit ca am sanse mai mari de reusita daca si comunicam. In fine, deocamdata "am facut" ... nu prea ma ajuta :))

Legat de recompensa: da, de 1 saptamana fac si asta. Stie ca daca face primeste recompensa, insa si daca face in pantaloni, o cere si atunci. Deci, confuzie totala in capul lui saracutul :)). Abia il potolesc cand incepe cu "vreau premiu" .. imagineaza-ti :))

Legat de lasatul murdar, in cazul nostru, nu il prea deranjeaza. Nu inteleg cum, pentru ca el e foarte pedant in general: nu suporta nici scamele de pe covor, insa cu caca si cu pipi, e ok. Ma depaseste .... Eu insa nu il pot lasa asa, in primul rand ca ma deranjeaza pe mine mirosul si faptul ca sta ud. E frig si nu vreau sa risc aiurea sa ii demonstrez lui ce ? NU sunt de acord cu metoda asta exact din motivul pe care l-ai mentionat tu: igiena. Si oricum in cazul nostru ar fi inutil ca sta asa linistit.

Azi e o noua zi, pana acum 1 set de haine murdare si de 3 ori pus la olita in 3 ore. Si ziua abia a inceput :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si asta ar mai fi o chestie: pai cred ca trebuie vreo luna concediu pt antrenamentul asta. Poate de asta si mamicile incearca sa faca asta cat sunt inca in concediu maternal, adica inainte de 2 ani. Eu am prins doar 1 an.

Ne trezim la 6, ok aici ar merge o olita, imbracat etc mers la cresa, pa.
Ne vedem la 5-6 seara, il iau, mergem acasa....cred ca aici ar mai incapea iarasi vreo olita si in weekend.

La cresa cica ii duc in grup. Educatoarea sugerase din 2 in 2 ore dar numai daca vreau musai, tot reasigurandu-ma ca il vor invata ei. Stiu ca il invata ei dar ma gandesc ca eu stric ce fac ei acolo daca acolo e pe oala si acasa nu. Nici nu mai stiu.

revenind la articolul din topic, nu cred ca pe la 2 ani e "foarte de timpuriu"
Nu stiu ce sa zic de al meu, eu cred ca e prea mic - 1 an si 8 luni - dar fuge de scutec si il respinge din toate puterile lui. Asa ca incercam si noi cum putem.

Baby1329, masura ta cred ca as putea sa incerc sa o aplic de sarbatori cand am concediu, dar atunci mergem la socri si parca mi-e jena sa le parfumez casa fix de craciun cu asa arome :)))

Edit: nu poti sa-i dai premiul cand sta PE olita? Stiu ca suna gross da poate merge. Doar cand a facut in olita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ah, apropos de "am facut".
Ori am flashbacks dintr-o copilarie foarte timpurie ori am reusit sa folosesc toaleta foarte tarziu (ce modern din partea mea! ) pentru ca imi amintesc urmatoarea scena: Eu panicata, anuntand: "fac!" Mama smulgandu-se de pe scaun, luandu-ma in brate si gonind pe hol. Nu va imaginati ca aveam cine stie ce hol. Cativa pasi. Eu anuntand fix LANGA toaleta, cu o resemnare fatalista: "am facut."

Of doamne. ce ma asteapta :))

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:




Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Ah, apropos de "am facut".
Ori am flashbacks dintr-o copilarie foarte timpurie ori am reusit sa folosesc toaleta foarte tarziu (ce modern din partea mea! ) pentru ca imi amintesc urmatoarea scena: Eu panicata, anuntand: "fac!" Mama smulgandu-se de pe scaun, luandu-ma in brate si gonind pe hol. Nu va imaginati ca aveam cine stie ce hol. Cativa pasi. Eu anuntand fix LANGA toaleta, cu o resemnare fatalista: "am facut."

Of doamne. ce ma asteapta :))

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Parerea mea este ca si amanatul renuntarii la scutece (mai ales la cele de unica folosinta) poate dauna copiilor.. si in special baieteilor.

Sa stea ani de zile cu acele scutece din materiale sintetice, relativ etanse.. ce cresc considerabil temperatura in zona inghinala.. nu-mi suna a bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Updates: Maine sunt 3 saptamani de cand am inceput "tactica" de care va vorbeam intr-un mesaj anterior. Niciun rezultat :(. As zice ca e chiar mai rau ca a ajuns de la 2 scaune pe zi la unul singur cred ca din cauza stresului cu oala. Ah, intre timp, am trecut la reductor WC care se pare ca il accepta mai bine decat pe oala. Dar oricum, nu e bine in sensul in care am ajuns sa il las pur si simplu sa faca caca pe el sub ochii mei ca mi-e mila sa il mai tracasez. :(

Am ajuns la disperare, prin urmare am achizitionat o carte (o astept inca) ceva cu invatarea la olita in 7 zile. Daca nici asta nu ne scoate la capat .. chiar nu mai stiu cum sa fac cu treaba asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Noi am mers "pe mana" childminder-ei, femeie cu experienta. Si am inceput cu "potty-training-ul" la 2 ani si jumatate, direct la toaleta. Deci de dimineata scos scutecul (childminder-a ne-e recomandat sa nu scoatem si scutecul de noapte) si dus copilul la toaleta (cu reductor) des de tot. Cum baietelul nostru petrece circa 8-9 ore pe zi cu childminder-a, si ea facea la fel. Ce am reusit? Nimic. Adica cel mic, dus la toaleta, nu doar ca refuza sa faca "ceva", "mic" sau "mare", dar plangea, se zbatea... si bineinteles facea in chilotei cum scapa de la baie. Deci era clar nepregatit pentru "potty-training". Asa ca dupa ce am incercat cateva zile fara succes, am revenit la scutece pentru inca vreo 2 luni. In octombrie am repetat figura. Ei bine, in prima zi a avut 2 accidente cu pipi, a doua zi unul singur, a treia zi a facut si "treaba mare" la toaleta (in primele zile astepta pana seara cand facea in scutec), iar la sfarsitul saptamanii deja nu mai aveam probleme de nici un fel. Saptamana urmatoare a fost un singur accident, din motive de "luat cu joaca", deja nu mai era nevoie sa fie dus la toaleta, mergea singur cand avea nevoie. Fara plansete, fara jale, fara proteste. Iar in ianuarie, cand deja trecusera vreo 2 luni in care gaseam dimineata scutecul uscat, am renuntat si la cel de noapte. Accidente nu am avut niciodata noaptea, iar acum, la aproape 4 ani, pot sa numar pe degetele de la o mana (si mai imi raman degete) de cate ori am "patit-o" anul acesta - si intotdeauna au fost situatii in care s-a luat cu joaca si a intarziat sa fuga la toaleta. La reductor am renuntat dupa vreo 2 luni, i s-a parut mai comod colacul obisnuit.

Deci la noi a functionat clar teoria ca fiecare copil e diferit, si ca fiecare copil renunta la scutec cand e el pregatit sa o faca.

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput