Papucei ortopedici

Papucei ortopedici | Autor: ClaraNurca

Link direct la acest mesaj

Nu stiu despre voi, dar nu am vazut in niciun subiect pe aceasta tema si am zis ca ar fi bine sa vorbim si noi despre asta. Este vorba despre acei papucei care sustin foarte bine piciorusele micutilor nostri inca de la primii pasi.Eu am gasit un site care ii comercializeaza si vroiam sa vad si parerea voastra.
Magazinul se numeste www.....ro si mie mi se par chiar foarte ok. Astept parerile voastre. Voi ati incaltat copiii vostri cu asa ceva? Daca stiam despre ei si la fetita mea Alesia, i-as fi dat din timp.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiu ca incaltzamintea ortopedica e recomandata de...ortoped!

Adica nu ma pot duce eu...andacos,sa-i cumpar incaltzaminte oropedica pruncului!

Vad ca linkul e sters,deci probabil ca e reclama pur si simplu,pentru ca nu toata lumea poarta incaltzaminte ortopedica.(nu stiu la ce tip d eincaltzaminete te referi tu,ca nu vad

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu stiu ca nu e recomandat nici macar incaltari obisnuite copiilor cand incep sa umble. Afara desigur ca da, dar in casa e recomandat sa stea descult sau in sosete, fara papuci de casa.

Cea mica a mea are sustinatori ortopedici care se pun in pantofi, dar au fost dati dupa ani de zile (are 9 ani acum, ii are de o luna numai) de consulturi, exercitii, masaj...s-a corectat ce s-a putut asa si abia acum a trecut la sustinatorii ortopedici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ortopedul la care am fost cu fetita la 1,7 ani a strambat din nas si la auzul numelui faimoasei Melania. Cica "scump si cu nimic mai bun decat altele mai ieftine".

Incaltamintea ortopedica este recomandata de ortoped, intr-adevar, pentru a corecta anumite probleme depistate prin control si confirmate, eventual, prin radiografie. Este f. scumpa. Am vazut pretul unei perechi de ghetute pentru un baietel cu probleme, peste 200 de lei.

Stiam ca tocmai asta: "care sustin foarte bine piciorusele micutilor nostri inca de la primii pasi" este contraindicat la inceput. Noi am avut papucei cu talpa moale, din cauciuc, inclusiv pentru iesit afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Ortopedul la care am fost cu fetita la 1,7 ani a strambat din nas si la auzul numelui faimoasei Melania. Cica "scump si cu nimic mai bun decat altele mai ieftine".



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Adica sa intzelegem ca despre firma asta era vorba in mesajul initzial?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

M-a pus cindva naiba sa imi cumpar pantofi de sport (de la o companie cu renume ), care cica ar fii avut o talpa speciala ca sa stai nu stiu cum mai comod si sa mergi mai usor... Am avut de la ei probleme mari si dureri in calciie, asa ca am ajuns la ortoped, care mi-a depistat problema (unde unii au picior plat, eu il am prea curbat si greutatea se distribuie aiurea) si care mi-a dat talpa speciala facuta pe forma piciorului meu.

Concluzia mea este: nu va incredeti in reclame din astea. Cu adevarat "ortopedic" e numai ce e facut special pe piciorul copilului si nu orice copil are nevoie de asa ceva. Cu niste ciudatenii de pantofi puteti sa faceti mai mult rau decit bine.

Si noua ne-a fost recomandat sa il lasam pe fiu sa mearga prin casa cit poate in picioarele goale, pantofii sa fie cumparati pe masura lui (si nu pe numere care induc in eroare), cu talpa flexibila. Pentru iarna in casa exista papucei cu talpa usoara de piele intoarsa de exemplu.

Si daca vorbim de pantofi buni sau ba pt copii, eu am o problema cu flip-flops la copii. Mie mi-i se incordeaza partea de degete f aiurea ca sa nu ii pierd din picioare, nu pot sa imi inchipui ca ar fii prea buni pt copii. Stie cineva mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:


Adica sa intzelegem ca despre firma asta era vorba in mesajul initzial?

Dana


andacos, nu stiu, dar, pe vremea aceea (2009-2010), "Melania" era foarte laudata. Mai nou, am vazut numele "M-kids". Scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraNurca spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu stiu ca incaltzamintea ortopedica e recomandata de...ortoped!

Adica nu ma pot duce eu...andacos,sa-i cumpar incaltzaminte oropedica pruncului!

Vad ca linkul e sters,deci probabil ca e reclama pur si simplu,pentru ca nu toata lumea poarta incaltzaminte ortopedica.(nu stiu la ce tip d eincaltzaminete te referi tu,ca nu vad

Dana

Poate denumirea de ortopedici este putin fortata, insa au cam aceleasi elemente. Pentru ca sustin glezna si au o talpa atat solida cat si flexibila, incat sa ii mentina toata talpa pe sol. Si nu este vorba de reclame. Acel magazin s-a specializat in "incaltaminte ortopedica" pentru copii. Mi s-a parut important ca parintii sa stie ca trebuie sa avem grija de piciorusele copiilor ca ei sa nu aiba mai tarziu de suferit.
Oricum v-as pune o poza ca sa vedeti despre ce vorbesc, dar nu pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraNurca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu stiu ca nu e recomandat nici macar incaltari obisnuite copiilor cand incep sa umble. Afara desigur ca da, dar in casa e recomandat sa stea descult sau in sosete, fara papuci de casa.

Cea mica a mea are sustinatori ortopedici care se pun in pantofi, dar au fost dati dupa ani de zile (are 9 ani acum, ii are de o luna numai) de consulturi, exercitii, masaj...s-a corectat ce s-a putut asa si abia acum a trecut la sustinatorii ortopedici.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Nu este vorba despre statul in casa. Ci despre cand iese afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaraNurca

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu stiu ca nu e recomandat nici macar incaltari obisnuite copiilor cand incep sa umble. Afara desigur ca da, dar in casa e recomandat sa stea descult sau in sosete, fara papuci de casa.

Cea mica a mea are sustinatori ortopedici care se pun in pantofi, dar au fost dati dupa ani de zile (are 9 ani acum, ii are de o luna numai) de consulturi, exercitii, masaj...s-a corectat ce s-a putut asa si abia acum a trecut la sustinatorii ortopedici.



Acum am vazut ca esti din Zalau! Si eu sunt zalauanca . Te salut cu drag.
pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Nu este vorba despre statul in casa. Ci despre cand iese afara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mie mi s-a spus de catre dr. ortoped (Jianu) sa las copilul in pace, ca nebunia asta cu "tinutul gleznei" se practica numai la noi si ca daca tot vreau sa-i tin glezna, mai bine i-o pun in ghips Si intr-adevar, desi a avut talus valgus la nastere, acum e bine merci, alearga de numa...

Lasand gluma la o parte, nu am "chinuit" copilul decat cu incaltaminte cu talpa flexibila - Pediped, Elefanten etc. Chiar duminica am gasit la Deichmann ghetute Elefanten cu talpa flexibila, foarte faine, si la reducere.

Later edit: dar daca tii neaparat, da o cautare pe Google dupa "Andy Kids".

Later later edit: acum am vazut care e interesul asta brusc pentru subiect O sugestie : nu mai folosi sireturi la incaltaminte pt copii asa mici, incearca velcro - nici un copil de varsta asta nu sta sa fie innodat la sireturi ! Iar preturile de pe site sunt comparabile cu ce-am gasit in Deichmann...in rest, iti urez succes !

Mergi la inceput