Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ok. merci. nu m am gandit la asta...

----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. (21.06.2006) si R.G. (23.07.2012)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Mamici, nu am scris cam demult, ar am vreo doua intrebari. La abecedar suntem la r, fac intr-o zi si litera mare si litera mica. Adica r mic si R mare, apoi a doua zi trec la alta, c mic si C mare. Mi se pare mult prea alert si prea mult, astfel ca au si mult de scris acasa. La mate,, dupa ce fac exercitii foarte complexe au spus ca e musai sa stie adunarea si scaderea pana la zece, mecanic, nu mai au voie cu degete, numaratoare, betisoare. nici nu le-au folosit vreo data, dar ne pus sa le cumparam.
Cum mai e la voi?
Si sunt tare nervoasa pe doamna asta, ieri ii era rau si eu i-am spus ca daca o doare mai tare capul sau i se face rau sa o roage pe invatatoare sa ma sune. Fata aproape voma, nu putea sta in picioare si ii era frig asa ca a rugat invatatoarea sa ma sune, plangand de rau. Tutu aia ca nu, ca nu-i este rau, ca vrea sa plece acasa, ca si iei ii este rau si nu o trimite nimeni acasa. Azi nu am dus-o la scoala, i-am dat telefon invatatoarei si am anuntat-o sec ca fata e racita si sta acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui oramona

Mamici, nu am scris cam demult, ar am vreo doua intrebari. La abecedar suntem la r, fac intr-o zi si litera mare si litera mica. Adica r mic si R mare, apoi a doua zi trec la alta, c mic si C mare. Mi se pare mult prea alert si prea mult, astfel ca au si mult de scris acasa. La mate,, dupa ce fac exercitii foarte complexe au spus ca e musai sa stie adunarea si scaderea pana la zece, mecanic, nu mai au voie cu degete, numaratoare, betisoare. nici nu le-au folosit vreo data, dar ne pus sa le cumparam.
Cum mai e la voi?
Si sunt tare nervoasa pe doamna asta, ieri ii era rau si eu i-am spus ca daca o doare mai tare capul sau i se face rau sa o roage pe invatatoare sa ma sune. Fata aproape voma, nu putea sta in picioare si ii era frig asa ca a rugat invatatoarea sa ma sune, plangand de rau. Tutu aia ca nu, ca nu-i este rau, ca vrea sa plece acasa, ca si iei ii este rau si nu o trimite nimeni acasa. Azi nu am dus-o la scoala, i-am dat telefon invatatoarei si am anuntat-o sec ca fata e racita si sta acasa



Mama ce m-am enervat!! De ce nu te-ai luat de ea pentru faza cu telefonul? Pai daca lesina copilul, daca e o urgenta medicala? Nu lasa lucrurile asa, ca nu e bine!

Cat despre restul, noi facem o zi litera mica, urmatoarea zi litera mare. Cu numaratul ce sa mai zic, ca de Mos Nicolae copiii au primit de la invatatoare cate un abac si trebuie sa mearga cu el la scoala, dupa ce a observat ca unii copiii se ascund cand numara pe degete...

Du-te si vorbeste cu ea, faza cu sunatul cand e copilul bolnav e periculoasa. Sa caleasca otelul cu copii ei personali, nu cu ai altora! Ma rog, de fapt nici cu ai ei, ca-s nevinovati...
Cu cat pui problema mai repede, cu atat mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

oramona, nu e normal sa fac in aceeasi zi si litera mare si litera mic. Nu am mai auzit de asta pana acum. Posibil sa fi ramas doamna voastra un pic in urma si sa vrea s arecupereze acum. Oricum ritmul e alert in perioada asta si e destul d edificil de asimilat si cate o litera mica, respectiv mare pe zi. Dar si litera mare si cea mica in aceeasi zi.

Of, am si eu unele nemultumiri in ceea ce o priveste pe invatatoare, dar citind ce se intampla pe la altii, mi se par probleme neimportante. E foarte urat ca nu te-a sunat si a si acuzat-o pe fetita ca se preface. Pe noi ne anunta si educatoarele si invatatoarele cand nu se simt bine copiii. Chiar acum cateva zile i-a fost rau Mariei (clasa a III-a) si am fost sunata. Vorbeste neaparat cu invatatoarea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

De vorbit o sa vorbesc sigur, luni ma duc la scoala sa si platesc after schoo-ul si atunci o sa explic ca fata mea nu se preface si daca vor mai fi cazuri sa ma sune. Voi la ce litera a-ti ajuns? m-am gandit si eu c or fi in urma, dar tot mult si prea repede mi se pare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Noi suntem la O si facem cate o litera pe zi, au mai fost momente cand "a stat pe loc" cam o saptaman -parca dupa ce au facut 4 litere - timp in care au avut transcrieri, dictari, asezare in pagina, propozitii, cuvinte pe coloane.
La matematica suntem la adunari si scaderi cu 5 si 6.

Nu stiu daca sunt eu un parinte mai "calm" dar fimiu a si vomitat la scoala si doamna m-a sunat doar cand i-a zis o mamica sa sune parintii ca nu-i se pare ca e in regula copilul. Asta in conditiile in care pentru alte probleme organizatorice nu ezita sa ma sune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai mei au facut C mare ieri si in general merg cu o litera pe zi, mai fac si pauza intre litere, cand baga dictari si citit. La matematica parca la adunarile pana la 8 au zis ca au ajuns.
Azi este serbarea scolii (la casa de Cultura, evoleaza copii din mai multe clase, cu diverse momente artisitice, tema fiind obiceiuri si traditii de iarna), iar Bianca danseaza cu trupa de majorete a fostelor ei colege de gradinita. Luni au o mica serbare in clasa (au invatat/repetat colide si fiecare a avut cate 2 strofe mici de memorat). am asteptam vacanta, dar mai ales pt ca vrem sa vina Mos Craciun. Nu imi par prea obositi si trezitul de dimineata nu ne place, dar nici nu ne incurca tare.
Am vazut ieri rezultatele la SMART si sunt foarte mandra de ei, au avut rezultate frumoase. Si in general, mi se pare ca merg bine, se descurca frumos. Rares mai are de exersat cu cititul pentru ca o face mai greu, dar e ok. Bianca a progresat foarte bine cu scisul, nici nu speram sa ajunga sa scrie asa frumos, mai ales ca toate explicatiile din manual si toata liniatura in caiete este pt dreptaci, iar ea scris cu stanga.

La matematica ai mei nu au avut deloc betisoare/numaratori, numai de degete se ajuta si d-na ne-a zis de la inceput sa ii lasam asa pentru ca in timp vor renunta singuri sa le mai foloseasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si Biancai i s-a facut intr-o zi rau la scoala si d-na invatatoare a sunat imediat pe bunica sa ii spuna sa vina sa o ia acasa (are si nr meu, dar stie ca bunica e cea care ii ia de la scoala si s-o fi gandit ca ea poate ajunge mai repede).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

No, clar ca la noi e o problema. ei au terminat de doua sapt adunarea si scaderea pana la 10 si nu au voie pe degete, musai trebuie memorata, in semestru doi sa nu mai incerce nici un copilas sa socoteasca asa. Si ma eneveaza ca fata ia spus clar sa ma sune, ca asa i-am zis si a refuzat, ca stie ea ca se preface

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi fac o zi litera mica, adoua zi litera mare si tot la doua zile dictari. De vreo saptamana nu l-am verificat pe Calin, dar aseara mi-a zis ca l-a facut pe "L" mic. R-ul ci C-ul le-au facut. Presupun ca la romana invatatoarea voastra a ramas in urma.
La mate - la fel. Calcule cu + si - si din ianuarie nu mai e voie cu degete. Copilul meu e mult mai avansat la mate asa ca mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta, dar la sedinta erau parinti care discutau pe aceasta tema.
Singura chestie n-ok e ca invatatoarea e obligata sa duca copilul la cabinetul medical daca acesta nu se simte bine. Asitenta/medicul verifica starea de sanatate si actioneaza in consecinta (recomanda invatatoarei sa cheme parintele, da trimitere la consult de specialitate...). Greseala invatatoarei e ca nu a apelat la cabinetul medical.

Mergi la inceput