Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Si eu care credeam ca suntem avansati (suntem la I si operatiile cu 0) dar se pare ca altii sunt si mai si .
Au niste propozitii de toata frumusetea cand ajungeti la i:
Ana, ai un an?
Nu. Am un nai.
Nu prea vad legatura dintre an si nai .... dar copii oricum nu sesizeaza incoerenta dialogului deoarece sunt prea absorbiti de pictarea literelor.

Si noi avem multe note dar parca nu asa multe ca la mel_g

Pe mine m-ar interesa cat timp petrec copii vostri cu temele, cu absolut tot ce tine de scoala si daca in we reluati tot ce au facut in timpul saptamanii sau pregatiti lectiile in avans?

Al meu sta cam 2-3 ore dar se pare ca nu-i suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai mei sunt la n mic si 9. Mai mult de 30-45 de minute nu le ia sa isi faca temele ( hai 1 ora cu tot cu pauze, cascat gura, umblat prin casa...). In we ne jucam, facem si primim vizite, ne relaxam, petrecem timp impreuna. Temele si le fac joi dupa=masa pt luni (vineri au sport, cunoasterea mediului si abilitati practice, deci nu vin cu nici o tema vinerea). 'pregatirea lectiei in avans' la noi inseamna sa faca 4-5 litere, maxim 1 rand din litera ce urmeaza sa o faca in clasa. Eu nu 'citesc' lectia la abecedar in avans (nici nu stiu cum ar trebui sa o fac, e treaba d-nei din punctul meu de vedere), iar numerele pana la 10 , adunari, scaderi, descompuneri, ordonare crescator/descrescator stiu de la gradinita si, din nou, e treaba lor si a doamnei sa faca in clasa.

Probabil ca ai mei nu vor fi nici foarte competitivi, nici extra-muncitori. Facem strictul necesar si ne bucuram de timpul liber deocamdata. Duminica eu am lucrat ceva si cum se plictisea, Bianca a stat langa mine la birou si i-am dictaat 4-5 randuri din literele si cuvintele invatate. Cam asta a fost tot. Rares a spus ca e we, temele si le-a facut si nu are chef sa scrie. Eu i-am zis 'bine'. O fi bine, n-o fi bine ... vom vedea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si noi avem acelasi orar vinerea asa ca temele pentru luni se fac de joi si asa raman 3 zile libere de teme.
Noi nu facem nimic in avans. In schimb la cate teme primeste de la scoala e imperios necesar sa mai lucram in plus cateva randuri acasa. Din ce citesc pe-aici ma bucur ca invatatoarea noastra nu ne cocoseaza cu temele, e perfect asa!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si noi avem multe note: pe caiet la tema, mai nou ii evalueaza oral si le pune nota cu creionul pe manual, pe caietul special si pe fise, asta si la matematica si la romana. Iar la romana dau si dictari, in fiecare zi. Propozitii din astea care se aud naspa gen"Nina, ai un nai?" sau "Nini, nanu nu au un an" avem si noi, dar asta din cauza ca sunt putine litere invatate.
Stefan inca face pauze, dupa cateva randuri sau o pagina de exercitii la mate, asa ca la noi dureaza mai mult temele. Ca timp compact cerd ca ar fi vreo ora si jumate, cred. Cand facem ghiozdanul il intreb daca e ceva ce n-a inteles, sau imi dau eu seama cand facem lectii. Aseara l-am pus sa citeasca un pic din culegerea de la romana - stiu ca urmeaza sa le faca evaluare de sfarsit de unitate si sa nu-l ia prin surprindere.

Am observat o chestie la Stefan, o facea cand era mai mic, la matematica - scria cifrele invers.... aseara incepuse la un moment dat sa citeasca invers - nai zicea ian, sau ani zicea ina... poate de oboseala, cine stie? Habar n-am, o fi insemnand ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Mel_g, mi se pare un pic cam exagerata invatatoarea voastra. Si sunteti destul de avansati. Dar probabil ca ii permite si clasa. Asa s-a intamplat la baiatul meu (cls a 7-a acum), e intr-o clasa foarte buna, majoritatea stiau sa citeasca bine cand au inceput clasa 1 (al meu nu stia si am cam tras sa tinem ritmul). Totusi doamna lor (o doamna super) intotdeauna a incercat sa tina un echilibru.

Eva a anuns la M (mare) si la mate a terminat cifrele. Ieri au dat evaluare la mate, a avut o greseala minuscula (am inteles ca toti au facut-o) nu a stiut cate unitati are cifra 10. I s-a parut ciudat sa zica 0. Dar in rest n-a mai avut greseli, asa ca a luat fb. La ei in clasa au inceput si calificativa B si -B. Si ei fac descompuneri, adica in care folosesc ecuatii. Adica 5+casuta goala=8 ( de exemplu)
In fiecare joi dau dictare, i-a anuntat doamna oficial. Teme are destul de multe, dar am noroc cu ea ca si le face singura si e atrasa de ele. Si faptul ca stie sa citeasca e un plus pentru ca-si citeste cerintele (la baiat d-aia trebuia sa stau langa el, nu avea cum sa si le faca singur nestiind sa citeasca). Marti mi s-a parut cam exagerata tema, vreo 3 fise la romana, plus pagina din caietul special, plus cateva randuri pe caietul tip 1, 2 fise la mate, plus pagina pe caietul special. Ea a spus ca 2 fise erau dintr-o zi cand ea a lipsit. La engleza au avut de decupat o fetita si niste accesorii pentru ea de imbracat si incaltat. A iesit un mare tam tam pentru ca a insistat sa le faca singura si cum e o perfectionista, a durat mult pana a colorat, lipit pe un carton si decupat (cu muuuulta atentie). Voia sa stau langa ea (e cam geloasa ca petrec mult timp la teme cu Victor care e in perioada tezelor) dar fara s-o ajut deloc. Si cum eu stau cam prost cu rabdarea....ne-am cam certat Mi-a parut rau, dar incerc sa-i tot explic ca nu e bine sa fie atat de perfectionista si s-o irite fiecare greseala minuscula pe care o face.

In rest, e din ce in ce mai atrasa de karate (de fapt amandoi sunt). Sambata au fost campionatele nationale si a luat locul 2 cu echipa ei (ea si inca 2 fetite). A muncit mult, dar ii place asa ca nu prea simte efortul.

La copiii vostri la scoala se organizeaza ceva de Craciun? Gen serbare/cadouri ptr ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Pe mine ma enerveaza excesul de zel al invatatoarei. Mi se pare ca ii chinuie si sunt inca destul de mici. Noi lucram zilnic 4 sau 5 ore + cele 4 ore petrecute la scoala, inseamna 8, 9 ore de munca zilnic . Mult.

Mi-ar place sa am o invatatoare ca a Laurei sau a lui Androix.

Pt noi dictarea nu mai reprezinta nimic pt ca este zilnica. Referitor la mate are si Teo exercitii de gen 2 + patratica libera = 5, dar cele gen ecuatie sunt separate si trebuie mutat unul din termeni in partea cealalta a egalului cu semnul schimbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Si eu care credeam ca lucram prea mult
Mel_g copilul mai are timp si de alte activitati?
Toti copii fac fata ritmului?

Ieri a aparut si carnetul de note : FB la toate materiile in luna octombrie. Sunt curioasa ce o sa fie luna asta deoarece nu a existat lucrare la mate sau dictare la care sa nu greseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Saptamana asta e grea pt Radu!
Eu sunt in Germania..in delegatie...si el e cu bunica si cu tati. De afpt azi si maine e doar cu bunica ...ca si tati e plecat la Bucuresti!
Am mari emotii!
El isi facea si pana acum lectiile cu bunica, dar seara mai ameam cam 20 min in care le verificam, apoi mai discutam pe marginea temelor. Uneori ii mai si stergeam unde scrisese oribil si bunica uitatse sa-si pun ochelarii!
Sa speram ca nu impusca vreun S copilul ...nu ca m-ar afecta pe mine asha tare notele, dar ...totusi nu m-as bucura!

Pe de alta parte de-ati sti ce bine e sa pleci dimineatza fara stres , fara sa te agiti ca vai nu ajugi la scoala cu copilul, ca nu se imbraca, sa-si uita nu's ce carte...
Sau ce bine e seara..n-ai vase de spalat ...n-ai treburi casnice...
Hm ar trebui sa ma simpt vinovata ca ma relaxez...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Intru sa va mai dau vesti despre noi.
Stam bine (oarecum nesperat, avand in vedere ca fi-mea e printre cei mai mici ca varsta, din clasa), fara dificultati in ce priveste materiile.
La romana au ajuns la n mic de mana si la mate la adunarea cu 5. Merge mai usor la romana, adica vad ca scrie f frumos si prinde repede literele, in timp ce la mate trebuie explicatii (mai ales la exercitiile cu casuta goala si alte probleme de prin mate 2000), insa odata ce intelege e ok.
Trebuie mare atentie la oboseala, adica vad eu ca uneori trebuie sa iau pauza ca nu se mai poate concentra.
S-a acomodat destul de bine si cu regimul de la scoala si cu colegii, desi mai plange uneori (de exemplu acum doua zile o colega i-a strans incheietura ca sa-i faca "ace", si a plans), sau un coleg a ciupit-o de obraji, la faza asta n-a mai plans dar... l-a scuipat. Urat! Insa asta e moda pe la ei prin clasa. Ma rog, sper ca a inteles ca nu se face asa ceva, dar eu am avut un soc, vorba ceea, ca delicata de fi-mea scuipa.
Altfel a inceput sa citeasca foarte foarte bine, revistele ei preferate cap-coada (Capsunica, my little pony etc) si chiar 2 carti, una cu Mos Craciun si inca una cu niste ursuleti, foarte dragute, pe care le-a citit de placere, in fiecare seara cateva pagini.
In concluzie, temerile mele ca as fi facut o greseala ca am sarit peste clasa 0, ca e prea mica, nu s-a adeverit. Este foarte ok, atat "academic" cat si social, la scoala. Merge cu placere, desi ii place mult si sa stea acasa si sa deseneze, evident .

Mel-g, ai vorbit cu invatatoarea? Mie nu mi se pare ok sa munceasca atat de mult un copil. Eu cred ca in clasa 1-a un volum de teme de 30 de minute, maxim 50 e ok...
Eu de exemplu i-am atras atentia invatatoarei ca nu inteleg anumite enunturi la problemele de matematica, si nu sunt "provocata intelectual" si a luat in considerare ce am zis. Nu ezita sa vorbesti cu ea, pentru ca in ritmul asta copilul se va scarbi de scoala si dati in alte probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Ce mai faceti? Cum se simt copilasii pe ultima suta de metri? Stefan de abia asteapta vacanta. Desi, sunt sigura ca va avea mult de scris. Si in wk are, de obicei, mult de scris.
Pe un de ati mai ajuns? Noi suntem la romana la E mare, iar la matematica la scaderea cu 1, desi, pe culegre are foarte multe exercitii de adunari si scaderi cu nr. de la 1 la 10, nu doar cu 1.

Mergi la inceput