Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Clasa a I-a...2012-2013 (4) | Autor: Inaf78

Link direct la acest mesaj

Structura anului scolar 2012-2013

Semestrul I
•17 septembrie 2012 (luni) - 21 decembrie 2012 (vineri) - > cursuri;
•5 - 11 noiembrie 2012 - vacanta pentru clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar; ceilalti copii continua cursurile;
•22 decembrie 2012 (sambata) -13 ianuarie 2013 (duminica) - > Vacanta de iarna.

Semestrul al II-lea
•14 ianuarie 2013 (luni) - 5 aprilie 2013 (vineri) - > Cursuri;
•1 (luni) - 5 aprilie (vineri) - > Saptamana "Scoala Altfel";
•6 aprilie 2013 (sambata) - 13 aprilie 2013 (duminica) - > Vacanta de primavara;•14 aprilie 2013 (luni) - 21 iunie 2013 (vineri) – Cursuri.
•Cursurile claselor terminale din invatamantul liceal se incheie in data de 31 mai 2013.
•Cursurile claselor a VIII-a se incheie in data de 14 iunie 2013.
Vacanta de vara
22 iunie 2013 (sambata) - 8 septembrie 2013 (duminica).



cap. 3



----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. (21.06.2006) si R.G. (23.07.2012)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Anya, are imprimanta; s-a plans (bine, foarte delicat, aproape insesizabil) de cartuse la sedinta din prima zi si chiar am percutat (eu personal) si i le voi duce astazi; am vazut ca se foloseste de ele pentru clasa (tot ce primesc de la scoala este pe bilete tiparite la imprimanta). Cred ca au dat testele initiale (nu sunt sigura, dar asa am impresia, mi-a spus fie-mea intr-o zi ca "am dat test ca la gradinita").
Nu a exagerat cu solicitarile pana acum, clasa este destul de dotata.
Nu exagereaza nici cu temele, am mamici ale unor copii de la clase paralele care imi spun deja ca au avut cate patru pagini de scris...noi avem cam jumatate de pagina in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Astazi am aflat si eu cum o cheama pe colega de banca a lui fimiu si asta pentru ca i-a luat din greseala caietul acasa.
La matematica suntem la cifra 1 si la romana pe la niste bastonase. Eu nu ma prind cum se citesc lectiile de pe imagini . L-am rugat sa-mi zica si mie cum fac in clasa dar mie mi se pare ca o ia mult pe langa subiect, se ia de fiecare amanunt din poze si pierde esentialul/intelesul lectiei.
Voi pregatiti lectia de acasa la romana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Voi pregatiti lectia de acasa la romana?


Si la scoala ce vor mai face in ora? Eu sincera sa fiu, nici nu stiu la ce pagina se uita in abecedar (daca se uita) ca au o tona de caiete auxiliare. De saptamana asta au inceput sa aiba tema , cate 1-2 randuri de liniute (incep in clasa cate o jumatate e pagina 6-7 randuri adica si termina acasa). Azi am vazut intr-un caiet de mate, 3 randuri de linie, punct , linie, punct facute in clasa.
Ma deranjeaza ca le-a spus sa scrie cu pix de ala care se sterge si nu folosesc deloc stiloul. Asta desigur o face pe fii'mea sa scrie o linie si o stearga de 3 ori, rezultand niste porci de toata frumusetea. Totusi, au amandoi FB pe caiet la tot ce au scris pana acum.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Noi am inceput de saptamana asta lucrul pe manuale si caiete auxiliare la romana si mate. Au de scris in fiecare zi, dar la noi cam 5-6 randuri de semne. La romana avem linii oblice si la mate ceva liniute orizontale. Fi-mea se plange ca e mult si plictisitor, ceea ce si e, dar asta-i viata.
La muzica au invatat ceva despre instrumente pe care le-au si desenat, si un cantecel pe care inca nu l-am auzit acasa. La engleza cateva cuvinte uzuale.
Ieri au dat testare la romana despre Carla a zis ca a fost ca o fisa de la gradi, azi au la mate.
Maine am sedinta iar.

Laura, noi scriem cu creionul inca. Si eu incerc s-o invat sa nu stearga tot ceea ce nu este "perfect".
Gabitza, nu fac nimic dinainte si nici n-am de gand... o sa lucrez dupa. E posibil sa explic ceva altfel decat o face invatatoarea si n-ar fi bine.
Mmmaria, si eu am auzit printre parinti ca dna invatatoarea a cumparat toner din banii ei, ceea ce clar nu e normal, o sa vad ce se propune la sedinta in legatura cu asta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nici n-am deschis abecedarul. E doar poze, deocamdata. Presupun ca povestesc ei ceva, dar nu l-am intrebat. Il intreb daca a facut tema, imi zice ca a facut 3 randuri de betisoare si...gata. O zi verific, una nu... Mai degraba il verific pe cel mare (a 4-a) ca mai greseste cate o ortograma, mai incearca sa plece cu lectia la istorie necitita...
Ei scriu cu stiloul la scoala si cu creionul la engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Si noi am scris cu creionul pana acum, insa de ieri a inceput cu stiloul si e mai complicat ca nu poti sterge ce-i gresit... Are si pix cu radiera, merge f bine cu el, dar copilul vrea cu stiloul, ca toti ceilalti!
La abecedar suntem la bastonase mici si mari cu deschizatura pe dreapta, iar la mate la carligul cu deschiderea in sus (parca asa se numeste...) Au cate 5 randuri la mate, ca tema, si 7 la abecedar, pe caietul special. Mi se pare enorm 4 pagini... Si dupa 5 randuri il doare mana...
La abecedar au invatat, conform imaginilor, sa se exprime in propozitie si asta am exersat si noi si la mate, denumirile semnelor grafice.
Succes in continuare! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Voi pregatiti lectia de acasa la romana?


Si la scoala ce vor mai face in ora? Eu sincera sa fiu, nici nu stiu la ce pagina se uita in abecedar (daca se uita) ca au o tona de caiete auxiliare. De saptamana asta au inceput sa aiba tema , cate 1-2 randuri de liniute (incep in clasa cate o jumatate e pagina 6-7 randuri adica si termina acasa). Azi am vazut intr-un caiet de mate, 3 randuri de linie, punct , linie, punct facute in clasa.
Ma deranjeaza ca le-a spus sa scrie cu pix de ala care se sterge si nu folosesc deloc stiloul. Asta desigur o face pe fii'mea sa scrie o linie si o stearga de 3 ori, rezultand niste porci de toata frumusetea. Totusi, au amandoi FB pe caiet la tot ce au scris pana acum.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Eram in clasa cand doamna a intrebat cine a pregatit lectura dupa imagini??? eu de la fimiu nu am scos nimic. De aceea va intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Gabitza, eu am incercat "sa pregatesc" ceva la romana fiindca fie-mea vorbeste mult si are un vocabular bogat dar daca o pui sa iti explice ce vede in imaginile acelea cam amuteste. Si am avut surpriza ca dupa ce am terminat ce credeam ca are de pregatit, sa imi spuna razand ca facusera deja in clasa cu doamna.
Clar ca nu stiu ce sa pregatesc... dar parca nici nu imi vine sa renunt sa rasfoim abecedarul si sa discutam despre diverse.
In alta ordine de idei, aseara la sedinta: ne-a dat testele initiale ale copiilor nostri. Am ramas siderata, nu pentru ca Alexandra mea a luat FB la toate, ci fiindca habar nu aveam ca ea ar sti sa faca lucrurile alea pe care le-a facut...Am sunat-o de dimineata pe educatoare si i-am multumit (clar ca de la educatoare "ni se trage") educatoarea mi-a spus razand ca ea stia ca Alexandra, desi pare aeriana, prinde cam tot ce e in jurul ei si cand trebuie se mobilizeaza. Asa ca m-am calmat total si ma las pe mana doamnei invatatoare si a copilului.
Oricum, imi place in continuare de doamna invatatoare, care a spus aseara la sedinta ca ea pune accent pe calitate si nu pe cantitate, ca ne va transmite ea unde va fi cazul sa insistam cu anumite lucruri, ca vrea ca elevii sa vina cu placere la scoala si ca primul semestru va fi mai mult de acomodare.
JG, sa ne spui ce ati facut la sedinta (poate patesti ca mine...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Gata si sedinta.
La testele initiale a luat FB la romana si B-FB la matematica. Am avut ceva emotii :)
In rest zice ca treptat au inceput sa intre in normal, dar ca ultima ora din fiecare zi e foarte greu de tinut pentru ca sunt obositi, galagiosi, etc.
Altfel s-a hotarat cat dam pe fondul clasei, scolii si paznic, care e platit din banii nostri, si sa cumparam manual si caiet special la engleza (60 lei).

Parintii s-au plans ca doamna de religie le-a spus copiilor ca daca nu-si fac rugaciunea de seara vin demonii, si a descris in amanunt acesti demoni (coarne, copite, colti, flacari) in fine mai multi copii s-au speriat. Doamna a spus ca va vorbi cu dansa. In continuare parintii nu stiu ca religia e un facultativ si au impresia ca se poate retrage numai cine e de alta religie si aduce adeverinta din alta parte (m-au abordat mai multi, stiind ca fiica-mea nu participa la ora). Bineinteles au existat si parinti care au ras si s-au mirat ca s-au speriat unii copii :(.

Altceva nimic, fi-mea cica e visatoare si copilaroasa dar ca merge din ce in ce mai bine. Eu am fost mandra de rezultatele la teste, vorba ta Mmmaria m-am mirat de cate stie sa faca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ufff, asta cu religia este problematica. Eu nu vreau sa o retrag de la religie insa in acelasi timp ma astept ca profesoara de religie sa fie destul de aerisita ca sa le explice ce si cum trebuie, sa nu-i bage in ceata si nici sa nu ii sperie. Noi nu am avut pana acum probleme cu demonii si restul, dar fie-mea m-a intrebat intr-o dimineata daca noi suntem facuti din pamant si la prima ora eu nu sunt tocmai in masura sa dau explicatii clarificatoare…
Felicitari pentru calificative, J G
Gabita, voi ce mai faceti cu lectiile la romana ?
Noi am avut niste zile cam proaste, Alexandra a vomitat alaltaieri si i-a fost foarte foarte rau (cred ca a mancat niste prostii, asta este alta poveste). Ieri dimineata am dus-o mai tarziu la scoala si cred ca i-a placut ideea de “chiul”. Asa incat azi de dimineata la sase si jumatate se tavalea pe jos de durere de burta, incepusem sa ma intreb la care spital sa plec cu ea. Cand renuntasem la ideea de a o duce la scoala si de a pleca si eu la serviciu, imi vine idea sa o iau cu frumuselul si sa o intreb daca chiar o doare burta sau vrea sa chiuleasca…
Nu va mai spun ca acum este la scoala, a topait ca un ied pana acolo si cand am plecat nu o mai durea nimic. Nici acum nu stiu daca chiar a avut ceva sau avea chef sa stea acasa. Ca sa nu mai spun ca isi dorea sa vina SMURD-ul sa o consulte (are ea o parere foarte buna despre SMURD …).
Bine ca e vineri, poate ne revenim si noi in weekend.

Mergi la inceput