America (222)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna dimineata,

Complet offtopic :)

Am pus un chestionar pe site, momentan e la sectiunea Stiinta - nu stiu sigur daca acolo e bine, poate va fi mutat.

V-as fi foarte recunoscatoare daca romanii din diaspora ar intra sa completeze - exista link separat pentru romanii din strainatate.


On topic - nu inteleg de ce mai voteaza poporul in America, daca asta nu prea conteaza :) ciudat sistem :)

MUUUULTUMESC si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Ana - am completat, dar am dat enter prea devreme, daca e un raspuns cu USA, dar fara perioada de timp, e al meu, poti sa pui 5 luni acolo.

Si mie mi se pare neobisnuit sistemul asta cu electori.

Ma gandesc foarte serios sa ma intorc la scoala, pentru un BS in Computer Science. Ne mutam din MN in New Orleans si acolo taxele sunt umane, cam 5000 de dolari pe an. University of New Orleans e publica, dar nu cred ca-i cotata ca fiind de top.

Stiu ca mi-ar placea ceva cu calculatoarele, fie programare, fie web design, singura chestie e ca mi se pare ca-s cam batrana la 31 de ani s-o iau de la capat.

Altfel, as putea fi profesoara in sistemul preuniversitar, dar nu ma atrage foarte mult ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
O idee f f buna! 31 de ani esti f tinara mai ales ca nu ai copii care sa te incurce la mers la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Voua cat de greu v-a fost sa va gasiti de lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Voua cat de greu v-a fost sa va gasiti de lucru?


depinde de domeniu, zona, rasa populatiei din zona... plus ca acum cu situatia generala din tara e mai greu de gasit de lucru.

eu, in urma cu 9-10 ani cand imi cautam de lucru gaseam intr-o luna. lucram in office...ca clerk, admin assistant, payroll,accounting.
in domeniul meu cel mai repede imi gaseam apeland la staffing agentii, care ma angajau temporar si apoi compania ma lua permanet.

sotul meu si-a gasit de lucru in urma cu 2 ani tot intr-o luna de zile...lucreaza in aerospatiale...a lucrat angajat temporar de o agentie si apoi compania, dupa 4-5 luni l-a luat permanent.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
F relativa intrebarea...
Depinde de f multe lucruri; cu siguranta in ziua de azi nu mai este asa de usor de gasit servici cum era inainte de criza economica; depinde ce vrei sa lucrezi, ce experienta ai, ce timp ai disponibil, ce salar vrei sa ai etc.
Eu personal nici in ziua de azi nu am reusit sa imi gasesc servici in domeniu de RN in care am licenta aici pt ca piata aici unde stau eu este suprasaturata de RN scolile pun pe piata in fiecare an zeci de absolventi; nu am experienta si asta e principalul motiv;
acumlucrez vinzatoare, dar si postul acesta mi-a luat destul de mult sa il gasesc cam 6 luni de la data primei aplicatii, am incercat la toate magazinele din zona unde stau dupa care am trecut la mall-uri; daca vrei neaparat un servici acum retail-ul angajeaza sezonieri acum e momentul daca vrei sa lucrezi ceva; din ianuarie pina in iunie va fi mai greu de gasit de lucru cel putin aici unde stau eu asa e; si pentru postul acesta a trebuit sa mint ca am experienta si sa ascund ca am studii superioare desi am vazut f f multe persoane(imigranti) cu studii superioare angajati ca vinzatori deci magazinul in care lucrez acum nu cred ca-i doare capul, dar in general nu te angajeaza daca esti "overqualified".Pe de alta parte pt unele posturi nu te angajeaza daca nu ai licenta.
Vreau sa mai spun ca, am facut un curs particular de recalificare tot in domeniu medical care nu mi-a fost de nici un ajutor pt ca a fost de f scurta durata si nu mi-a dat timp suficient ca sa imi fac experienta prin practica "externship";si in plus daca ai pe cineva sa puna o vorba buna, referinte (adica pile cu alte cuvinte) ai toate sansele sa iti gasesti job rapid( asta am putut vedea si la acel curs unde mai toti cursantii aveau job promis/asigurat erau acolo doar pt obtinerea licentei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Mda, adevarul e ca eu inca nu am drept de munca si asta ma frustreaza teribil, nici macar nu pot sa imi caut un job cum ar trebui, adica lucrez acum pe amazon mechanical turk de pe profilul sotului. Dar e o chestie innebunitoare si repetitiva, vreau ceva normal, un office job, si part time sa fie la inceput, numai sa nu stau atat in casa si sa am si eu banii mei, am cardul meu dar parca nu ma lasa inima sa dau banii munciti de sot pe tot felul de prostioare pe care le vreau.

Msl, dar ai licenta pentru California?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
Da am licenta pt Ca.

Si pt office iti cam cere experienta; cred ca ti-ar fi de ajutor daca ai face un curs in domeniul asta; daca nu poti lucra poti merge la scoala atunci? ca daca faci un curs (nu stiu exact ce se ofera in domeniu da pe la comunity college sau adult education center se fac de obicei)poate suplini din lipsa experientei iar daca te pricepi la computer esti ca si angajata! din pacate nu se plateste prea bine(eu nu mi-as permite job-ul asta pt ca nu as putea plati day-care din el ca nu am altundeva unde sa las copii, nici nu este flexibil ca sa pot lucra dimineata devreme sau noaptea/weekend)cam 9-12$/h de inceput depinde de experienta si zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

O sa vad, un job de birou nu ar fi groaznic pentru inceput.

Intrebam de licenta pentru ca unde sunt eu, in MN, vad mereu anunturi ca angajeaza asisente medicale, nu poti sa te muti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
Asistenta medicala sau RN? ca sint 2 lucruri diferite; pt medical assistent iti trebuie doar un curs de 6 luni dar este platit f prost; nu angajeaja fara licenta; sau angajeaza daca sint binevoitori/ai o pila etc si iti face training la locul de munca; crede-ma la un moment dat am fost asa de disperata ca ma milogeam pe la cabinete particulare sa ma ia medical asistenta din asta ca accept si sa ma plateasca minim...
Cit despre aplicatia in alte state: am incercat in vreo 5 pina mi-am dat seama ca e cam pierdere de vreme; recruiterii care ofera relocare nu ia numai cu experienta, iar eu sa ma mut asa pe propia mea piele nu am bani iti trebuie bani la o mutare din asta daca nu iti ofera si relocare.

Mergi la inceput