America (222)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

michelle7,
ma bag si eu in vorba; in mod legal, nu poti sta in us cu viza b daca ai depuse actele pt viza k; asa este in mod legal; acuma mai sint destui care nu respecta, dar daca vor sa te "arda" pot pe motivul asta;
daca e pe viza b si decide sa se casatoreasca in us,in mod normal si legal, trebuie sa se intoarca inapoi in ro si sa inceapa de acolo procesul de obtinere a vizei de casatorie; sint destui care s-au casatorit aici pe vizab si si-au angajat avocat si i-au scos "basma curata" pina la urma nu s-au mai intors inapoi dar au asteptat mult timp in care nu prea au putut face prea multe (servici etc) pina si-au legalizat statutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Buflea- done. Pt Alina - multa bafta!


mamica de Sanducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

michelle7,
ma bag si eu in vorba; in mod legal, nu poti sta in us cu viza b daca ai depuse actele pt viza k; asa este in mod legal; acuma mai sint destui care nu respecta, dar daca vor sa te "arda" pot pe motivul asta;
daca e pe viza b si decide sa se casatoreasca in us,in mod normal si legal, trebuie sa se intoarca inapoi in ro si sa inceapa de acolo procesul de obtinere a vizei de casatorie; sint destui care s-au casatorit aici pe vizab si si-au angajat avocat si i-au scos "basma curata" pina la urma nu s-au mai intors inapoi dar au asteptat mult timp in care nu prea au putut face prea multe (servici etc) pina si-au legalizat statutul.


Mai, nu-i chiar asa, nici cu B-ul, nici cu Adjustment of Status de la viza de turist. Nici macar n-ai nevoie de avocat si nu dureaza mai mult sa primesti dreptul de munca decat daca ai fi venit cu K-ul (adica la mine o sa dureze cam 6 luni, ceea ce-i destul, zic eu).

Baga un ochi:

http://www.visajourney.com/forums/forum/130-adjustment-of-status-from-work-student-tourist-visas/

http://www.visajourney.com/forums/topic/67796-yes-you-can-visit/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in urma cu 15 ani, eu am venit cu viza te turist mi-am prelungit-o pana la 1 an si timp in care m-am casatorit aici si mi-am facut adj of status.

am depus actele fara avocat, completate de mine.in 3 luni mi-a dat dreptul la munca si daca nu ma insel in 6-8 luni am avut green cardul temporar.

am vazut multe cazuri in care cu avocat mai mult te incurca si iti ia si banii.

forumularele nu sunt asa de speriat ca au instructiuni.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Da, am mentionat legal si cum se cere, si ca multe persoane nu fac asta; fiecare face cum crede; cititi legea ca eu le-am citit si rascitit inainte de a ma marita; si eu stiu o persoana care a venit pe viza b si s-a casatorit si i-a luat mai mult de 1 an sa isi ajusteze statutul; si mai stiu o persoana care a venit pe viza de student si i-a lua vreo 2 ani sa isi ajusteze statutul dupa casatorie; asa ca depinde de la caz la caz si pe cine nimeresti sa isi citeasca dosarul.Ambele pesroane de care zic au fost nevoite pina la urma sa isi angajeze avocat, al 2 lea caz fiind chiar mai dramatic sa zic asa(si-a vindut maica-sa apartamentul si i-a trimis bani de avocat pe ca era in pericol sa fie deportata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicityhope

Buflea- done. Pt Alina - multa bafta!
mamica de Sanducu

Multumesc mult ...
Pentru a nu stiu cata oara, sunt dezamagita de solidaritatea absenta care exista printre romanii din America. Nu stiu daca o sa stranga atatea raspunsuri cate are nevoie ... e clar, nimeni nu are timp sa ajute un necunoscut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GoldenBrown spune:

Nu mai plange Buflea, ca si eu am completat imediat ce am citit..si habar n.am cine e Alina.. Succes..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Multumesc ... sincer apreciez. Chiar acum i-am scris un email sa vedem cate raspunsuri a primit :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Si eu am completata Buflea, chiar din prima zi in care ai scris. Spune-i sa-l puna pe FB, poate are mai mult succes.
P.S. Esti annoying!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Normal ca sunt daca nu imi spui ... numai pe cei care au completat ii iubesc, acum te iubesc si pe tine

Pune si tu linkul pe forumul vostru de pe FB, poate cu recomandarea ta, mai completeaza si fetele alea din vechea garda ...eu nu am FB la serviciu, e blocat.

Mergi la inceput