America (222)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Merci frumos. La ea o sa dureze cam 4 luni pana primeste social ( s- a casatorit pe viza turistica ) sa nu iti schimbe permisul de conducere inainte de social? Eu ma gandeam ca daca isi schimba permisul inainte sa faca adjusment of status atunci ii vine socialul pe numele nou. Sau se iau dupa numele din pasaport la imigrare?

Michelle



Atunci e mai complicat, trebuie sa aplice intai si intai pentru Adjustement of Status, nu cred ca are voie sa faca nimic altceva inainte de a primi macar cardul AP/EAD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Craciun Fericit!!!


Tilia

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

La DMV nu-i intereseaza statutul de imigrare. E cer doar certified marriage license ca sa schimbe numele. Numele se schimba usor , $ 10 si gata. Dar oare sa-l schimbe sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Merci frumos. La ea o sa dureze cam 4 luni pana primeste social ( s- a casatorit pe viza turistica ) sa nu iti schimbe permisul de conducere inainte de social? Eu ma gandeam ca daca isi schimba permisul inainte sa faca adjusment of status atunci ii vine socialul pe numele nou. Sau se iau dupa numele din pasaport la imigrare?

Michelle



social security e pt taxe nu are legatura cu e immigration.
permisul de conducere iar nu are legatura cu immigration , e ca un fel de id si numele oricand se poate schimba cu actele neccesare.
cum s-a casatorit treb sa depuna actele pt adjustment of status.
sa isi ia green cardul temporar.
eu cred ca in acelasi timp poate sa depuna si pentru social sec.(cu numele nou). e un formular unde o sa o intrebe ce nume vrea sa fol(numele de fata sau numele dupa sotz)

poate fetele cu experinenta mai recenta sa confirme asta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu cumpar esentza de vanilie la sticlutze.
dar nu am gasit amoniac...oare nu se gaseste?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Amoniac nu e tot una cu baking powder?
He he eu intodeauna am folosit baking powder unde cerea amoniac. Acum am googalit si am vazut ca nu e acelasi lucru :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu cumpar esentza de vanilie la sticlutze.
dar nu am gasit amoniac...oare nu se gaseste?

michelle


Si eu la fel, vanilie lichid. Amoniacul... cred ca asta este (nu am cumparat/incercat):

http://www.kingarthurflour.com/shop/items/bakers-ammonia-ammonium-carbonate-27-oz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Fetelor aveti idee cam ce inseamna in $ o sarcina cu cezariana in US?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cu asigurare sau fara?

Fara asigurare costa in jur de 25000-40000, depinde de spital, daca ai sau nu probleme, daca poti sa negociezi cu spitalul o suma redusa.

De exemplu la ultimul copil costul facurat a fost undeva la 40.000 pt ca cea mica a avut nevoie de ingrijiri suplimentare si a stat la oxigen. Am intrebat de curiozitate daca se ofera o reducere in cazul in care nu aveam asigurare si mi-au zis ca ar fi redus suma la 12.000.

Cu asigurare am platit cam 3000 din toata factura dupa ce asigurarea a platit si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Merci frumos. Avem doua optiuni la asigurare si vroiam sa vad cam cat ar costa in copil . Cred ca merita sa aleg asigurare mai scumpa la preturile astea :)

Mergi la inceput