America (222)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

wow...allspice e ienibahar?!

eu credeam ca "allspice" e o amestecatura de spices.

am mai invatat ceva si astazi!

mersi mult

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Oana, multumesc, nici vorba de magazine europene pe aici. Dar o sa comand unde mi-a spus Anamaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Ce-i cu atatia psihopati zilele astea? Chiar vorbeam zilele trecute ca e mai bine sa stai in casa in perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

o sa te obisnuiesti si cu ideea psihopatilor; aici chiar nu pot fi controlati cum sint in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Help doamnelor mai bine informate :). Cetatean roman casatorita recent cu american. Ea are permis de conducere US dar nu are social security no. Sa isi schimbe permisul dupa numele sotului imediat sau sa astepte sa primesca socialulu si dupa aia sa isi schimbe actele? De asemenea , dupa oficierea casatoriei trebuie sa inregistreze undeva schimbarea numelui?
Si ultima intrebare. E mai usor de schimbat pasaportul pt numele nou la vizita in ro sau sa il faca de aici prin consulat.
Multumesc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Help doamnelor mai bine informate :). Cetatean roman casatorita recent cu american. Ea are permis de conducere US dar nu are social security no. Sa isi schimbe permisul dupa numele sotului imediat sau sa astepte sa primesca socialulu si dupa aia sa isi schimbe actele? De asemenea , dupa oficierea casatoriei trebuie sa inregistreze undeva schimbarea numelui?
Si ultima intrebare. E mai usor de schimbat pasaportul pt numele nou la vizita in ro sau sa il faca de aici prin consulat.
Multumesc :)

Michelle


din cate imi amintesc,in urma cu ceva ani, procedura era ca:
1te casatoresti, dar pe certificat nu apare numele sotiei cu numele nou. nu exista birou special pt schimbarea numelui.

2. cu certificatul de casatorie se duce la social security. ii va trebui si pasaport romanesc in original. daca se duce la social pana in casatorie ii va veni socialul cu nele vechi asa....ca tot va treb sa-l schimbe.

3. driver licence dupa ce a primit social security cu numele nou.
treb verificat bine toate actele cand le primeste sa fie cu numele si numerele corecte.

toate aceste info se gasesc in orasul unde se casatoreste...cat si la orice birou de driver licence sau social security.

cu schimabrea pasaportului e mai dificil. depinde unde , cat de departe e consulatul, dureaza si 6 luni schimbarea...plus ca personal nu am incredere inc ei de la consulat, facand f. multe greseli cu actele...daca are posibilitatea mai bine sa il schimbe in vizita in romania.

domane ajuta si mult noroc.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Merci frumos. La ea o sa dureze cam 4 luni pana primeste social ( s- a casatorit pe viza turistica ) sa nu iti schimbe permisul de conducere inainte de social? Eu ma gandeam ca daca isi schimba permisul inainte sa faca adjusment of status atunci ii vine socialul pe numele nou. Sau se iau dupa numele din pasaport la imigrare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Fetelor...se gaseste zahar vanilat pe aici ! In ce forma ?? Am intrebat-o pe una de la Publix si habar nu avea de asa ceva...or poate nu am stiut eu cum sa-i explic...bohhh !!! Deci, daca stiti...mersic !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Luxe,
cumpar zahar vanilat dr oetker de la magazinele etnice; poate se gaseste si la trader joe sau whole foods ca acolo am mai vazut prod dr oetker;
la inceput cind am venit aici si nu stiam de unde sa il cumpar am luat baton de vanilie si l-am pus in zaharul pudra macinat de mine si asa s-a parfumat zaharul cu vanilie.
in ultima instanta poti sa il iei de pe net, cred ca si amazon are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Aha...deci asa sta treaba...si eu care credeam ca pliculetele astea se gasesc peste tot in lume ! ok, ne adaptam cum putem, noroc cu internetu !!!! Mersic mult !!!

Mergi la inceput