Merita sa iau o masina de spalat vase?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Lavi, in locul tau as rezolva intai problema mobilei, eventual cu un telefon inainte la domnul care va instala masina, poate chiar vine sa vada locul si sa-ti dea el idei despre ce trebuie sa faci cu mobila. Apoi proiectat corpul, vezi ca poti lua si una incorporabila, care cred ca e mai joasa incat incape sub blatul care de obicei sa instaleaza la 90 de cm dar cred ca astea incorporabile sunt mai scumpe, si la final masina+instalatorul. Si pe urma o boieresti!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Lavi, scurgatorul ala are cativa mm nu? Eu zic ca poti sa o pui acolo ...
Eu as face asa : as alege masina, as masura-o bine, apoi i-as chema pe aia de la mobila, as cumpara masina si as chema instalatorul.

Nu as lua o masina incastrabila. Adica una in care ar face parte 100% din mobila, ci una normala pe care as baga-o sub mobila.


Vicky, Printzesone and BB (24+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Deocamdata masina visurilor mele e asta :
http://www.bosch-home.ro/catalog-produse/masini-de-spalat-vase/SPS69T28EU.html?source=browse

Are tot ce imi doresc, afisaj electronica a timpului ramas, protectie copii, prespalare, nivel scazut de zgomot, autodeterminare a gradului de mizerie, raft suplimentar in partea de sus pt tacamuri... Pretul acceptabil de la 2260 RON. Singura chestie ca nu e incastrabila dar coca are capacul superior detasabil si s-ar putea pune sub blat. Parca am vazut in subiectele mai vechi ca are cineva asa. Nu stiu insa cum ar arata in bucataria mea pt ca are fata de inox iar eu mai am un aragaz alb. Macar nu or fi unul langa altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rato-moldo spune:

Eu nu am masina de spalat vase, dar uite ce mi-au spus prietenii: consuma mult, vasele trebuie sa le pui imediat la spalat, pentru ca daca se usuca putin mancarea, nu le mai spala ca lumea. Acum, daca mint ei, mint si eu. Din cate am mai citit pe aici, doar de la Carra am inteles ca ar fi mituri plangerile prietenilor mei, sau poate au niste masini de spalat proaste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu va multumesc mult pentru sfaturi si pareri.. Sambata vom merge la cei cu mobila si apoi vom vorbi cu un instalator. Mcoca pana la urma asa ced ca voi face, voi lua una neincastrabila pe care o voi baga sub blat pentru ca incastrabila modelul pe care l-as vrea nu se gaseste inca in Romania.

Despre necesitatea ei - eu sunt sigura ca imi trebuie, am sa va povestesc si eu cum spala si daca sunt sau nu multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui rato-moldo

Eu nu am masina de spalat vase, dar uite ce mi-au spus prietenii: consuma mult, vasele trebuie sa le pui imediat la spalat, pentru ca daca se usuca putin mancarea, nu le mai spala ca lumea. Acum, daca mint ei, mint si eu. Din cate am mai citit pe aici, doar de la Carra am inteles ca ar fi mituri plangerile prietenilor mei, sau poate au niste masini de spalat proaste?


Bineinteles ca au masini proaste.
Altfel toata lumea care a scris la subiectul asta (si la celelalte de pana acum) i-ar fi zis sa se lase pagubasa.
E tare asta cu "consuma mult" ...ce consuma mult? Poate curent, asta daca e de clasa B sau mai putin. Exista si clasa A+. In rest..apa si detergent se consuma mai putin decat la spalatul manual.
Iar calitatea spalarii nu are cum sa sufere comparatie.
Vasele nu trebuie puse imediat la spalat, daca nu se spala imediat se da doar o "umezire/clatire" cum naiba ii spune.
Acum 2 ani stateam la mama, in ceva ca o garsoniera dubla. Aveam doar frigider (2 motoare generatie veche) centrala termica, 2 TV cu tub, PC+imprimanta, acelasi fier de calcat de acum, becuri economice si o uzina de aspirator Zepter.
Acum stau in 3 camere (mai multe becuri), 1 TV Led, masina de spalat vase A+, masina de spalat rufe cu uscator AAB, combina A+, hota turbo A, PC+laptop+imprimanta, acvariu .
Consumul de acum este mai mic decat cel dinainte.
Hota functioneaza in fiecare zi, masina de spalat vase la fel, de spalat rufe ...1/3 zile.
Concluzia mea e ca diferenta de pret la electrocasnicele de clasa A+ este regasita si pe factura Enel. In sens invers, daca mai era necesara precizarea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce-mi doresc eu e sa spele ca lumea vasele cu minim de efort din partea mea.

Costurile, in afara de investitia initiala, nu mi se par mari. Am 3 copii dintre care unul proaspat diversificat pt care gatesc separat, folosesc blender, samd. Fetele mari, scolarite, sunt mofturoase si eu la fel asa ca uneori mancam chestii diferite, se aduna enorm de multe craticioare, pahare, farfurii, castronele, stiti si voi. Deja am ajuns la capatul nervilor. Intr-adevar, acum 2 ani eu si sotul pranzeam la servici, fetele una la gradi, una la after school, nu gateam decat in week-end, cand nu plecam de acasa. Atunci nu simteam nevoia de masina de vase. Dar acum stilul de viata ni s-a schimbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Iar jumatatea aia de ora alocata spalatului de vase prefer sa o folosesc intr-un mod mai placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Lavi masina de spalat chiar face toti banii !
Noi gatim f mult si in urma acestui proces rezulta o gramada de vase plus ca ai mei copii murdaresc multe rau.Jumatate din timpul liber mi-l petreceam la chiuveta asa ca am riscat ,desii prietenii imi spuneau dca dau banii degeaba pe ea ,si uite ca isi face treaba cu brio.Eu nu le dau clatire suplimentara decat daca sunt f murdare ,eu vasele de la micul dejun le pun la spalat abia la pranz cand se umple masina si cu toate astea nu raman resturi necuratate.
Noi am luat o masina neincastrabila ca deja aveam mobila facuta ,am scos un corp si am pus masina sub blat si am avut noroc ca s-a potrivit zici ca era locul ei pastrat acolo.Binenteles ca inainte de a cumpara masina am masurat-o sa vedem daca se incadreaza.


Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166617&whichpage=2

Am scis deja aici, pentru ca nu am observat ca era vechi subiectul.

Face toti banii... clar!

Mergi la inceput