Merita sa iau o masina de spalat vase?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mcoca, multumesc! Dar cu borcanele care au etichete din hartie pe ele cum faceti? Nu se dezlipeste hartia si zboara prin masina? Sau trebuie dezlipita in prealabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Impresii dupa primul spalat: Am folosit programul auto 45-65 adica al doilea, cu butonul Intensive zone apasat, care da putere mai mare la raftul de jos. Pe raftul de jos am avut 2 farfurii spalate bine, un vas de jena in care facusem muschiulet de porc la cuptor, pe asta l-am pus cu gura in jos. Interiorul a iesit spalat bine, exteriorul (fundul) nu prea. Trebuia sa-l pun oblic? Daca il puneam oblic il mai spala bine pe interior?

Am mai avut o craticioara in care fusese orez cu spanac, spalata bine, un teflon pe care cred ca mi l-a zgariat putin si durea cea mare, un vas de inox in care fiersesem carne de pui pentru bebe pe care nu l-a spalat bine, a ramas dara de proteine in partea de sus. Capacul l-am avut pe raftul al doilea, nici el nu a fost spalat bine. In rest am mai avut tacamuri, cani, un pahar, blenderul, toate au iesit bine. A mai ramas o urma mica de morcov pe cutitul de la bleder de fapt.

Ce ar trebui sa fac? Sa mai pun o data vasul in care am fiert pui? Sa ma resemnez si sa-l spal manual? Sa pun la programul maxim plus intensive zone? Dar atunci oare mai merg spalate pahare in aceeasi tura?

Am spalat cu detergent pudra Finish iar lichid de clatire n-am pus deloc pentru ca am vrut sa incerc fara, am eu un fix sa nu ramana chimicale pe vase.

Sa fie o problema detergentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Lavi,

deci nu pune cutite la masina, le strica.
fa o vizita la o cunostinta cu masina de vase. vasele de yana io le las vertical, si le spala bine, dar io pun masina oki, program de doua ore, ca n-am miele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Mcoca, multumesc! Dar cu borcanele care au etichete din hartie pe ele cum faceti? Nu se dezlipeste hartia si zboara prin masina? Sau trebuie dezlipita in prealabil?


io le pescuiesc apoi. are o sita jos, care le colecteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc pt raspuns. Ce ai vrut sa zici prin masina oki?
Nasoala veste cu cutitele. Inclusiv cel de la blender? Ca ma enerveaza sa-l spal de mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Adica plina, plina:-)
Da, la cutite fierte apar pete de rugina pe toate tacamurile apoi. Dar cum spuneam io folosesc programul de doua ore si 60 temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Adica plina, plina:-)
Da, la cutite fierte apar pete de rugina pe toate tacamurile apoi. Dar cum spuneam io folosesc programul de doua ore si 60 temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lavi, eu am pus si cutite. Am masina de mai mult de un an jumate si pana acum n-au patit nimic.
Hartia de la borcane se opreste in sita de la filtru (la fel ca orice rest de pe farfurii), asa ca nu-mi fac griji s-o cojesc inainte.
Eu nu pun nimic cu gura in jos, le pun pe toate vertical. Si cand mi se mai intampla sa ramana ceva spalat prost, le mai bag o tura.
Si in rest pun de toate cu de toate in masina, nu le sortez in vreun fel, ca ma gandesc ca n-are ce sa fie, ca doar e masina de spalat, nu de murdarit. :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc mult pt raspunsuri. A doua oara am spalat acelasi vas in care am fiert carne cu alt program si mai mult detergent ( compartimentul plin) si s-a spalat mai bine. Nu perfect, dar mai bine. Oricum, farfuriile le spala impecabil, o cratita mi-a curatat-o aproape de tot in zona manerului unde fusese arsa si eu m-am reusit sa o curat cu praf de curatat. Asa ca e vrednica masinuta mea

Sunt foarte bucuroasa de achizitie, am scapat de o munca plictisitoare si antipatica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Am si eu o intrebare: exista posibilitatea sa anulez programul de uscare? Pe mine ma intereseaza sa imi spele vasele, nu sa le usuce, de uscat se usuca si singure. As putea, de exemplu, dupa ce arunca ultima apa, sa o opresc? Sau mai bine nu? Multumesc!

Mergi la inceput