Raisa are nevoie de 1500€ pt un consult urgent!!!

Raisa are nevoie de 1500€ pt un consult urgent!!! | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

As dori si eu sa va spun o poveste. Nu, din pacate nu una din acelea care incep cu “a fost o data ca niciodata…” ci o poveste ce mi-a fost spusa la randu-mi de catre doi ochi de copil. Doi ochi albastrii atat de frumosi dar din pacate atat de tristi. Ea suna asa:


"Buna!
Numele meu este Raisa Maria Uzea si sunt un îngeras de fetita de un an si cinci luni. Sunt o luptatoare si va voi expune mai jos povestea mea care nu mi-as dori ss va întristeze, ci sa va convinga ca Doamne Doamne face minuni!
M-am nascut dupa ce mami a avut un travaliu foarte lung si pentru ca am avut cordonul ombilical în jurul gâtului am suferit o asfixie severa care mi-a lipsit creierasul de oxigen si mi-a cauzat leziuni iremediabile. Gratie îngerasilor care m-au pazit, am fost readusa la viata si am respirat singurica. Însa dupa 12 ore, datorita suferintei mele am avut convulsii care mi-au fost oprite cu greu de medicamente.
Dupa o luna petrecuta la terapia intensiva de la spitalul Giulesti, mami si tati m-au adus acasa unde era atât de bine!

Dar greul abia acum a început…

Am stat multe saptamâni prin spitale cu mami si dupa mai multe analize, parintii mei au aflat ca o parte din creierasul meu nu se dezvolta normal, din pricina leziunilor suferite la nastere.

M-am plimbat prin frumoasa Italie si am ajuns tocmai la Bologna unde, într-o clinica cu medici minunati, mi-au fost facute multe multe investigatii. Din pacate, diagnosticul meu nu este la fel de frumos si de placut ca mine. Sufar de o forma grava de paralizie cerebrala, tetrapareza spastica si de epilepsie, pentru care iau zilnic trei medicamente antiepileptice foarte rele la gust.

De un an de zile ma internez câte doua saptamâni pe luna la Centrul National de Recuperare Nicolae Robanescu din Bucuresti, unde fac recuperare fizica. Si, cu ajutorul îngerasilor care ma pazesc voi reusi sa merg, sa vorbesc si sa ma joc precum copilasii sanatosi!

Pentru ca parintii mei nu se dau batuti si au aflat de beneficiile terapiei cu oxigen de la Clinica de Medicina; Hiperbara din Constanta, am început sedintele de oxigenare si astfel am devenit cel mai mic scafandru din tara; si poate chiar din Europa!
În iunie 2010 am facut primele 20 de sedinte de oxigenoterapie si am început sa vad, pentru ca înainte nu distingeam jucaria din fata mea, am început sa zâmbesc, sa râd si sa înteleg câte ceva din ce îmi vorbesc mami cu tati. Mai am atât de multe progrese de facut dar, din pacate, timpul nu ma asteapta...

As vrea sa stau în fundulet dar nu pot…

As vrea sa apuc jucariile dar nu pot decât sa le tin în mânuta câteva secunde…

As vrea sa merg, dar nu stiu…

As vrea sa ma bucur de tot ce ma înconjoara dar nu le înteleg pe toate…

Mami si tati fac tot posibilul sa; ma ajute si vor reusi, pentru ca Doamne Doamne ma iubeste! Voi încerca sa continuu terapia cu oxigen care este costisitoare (20 de sedinte ma costa 8.000 lei), iar statul român nu o deconteaza niciun pic!

Si voi strânge banuti pentru a putea face un transplant de celule stem în Germania la Institutul Xcell Center Dusseldorf . Mi-ar fi de ajutor 50.000 de euro pentru 3 interventii.

Daca doriti sa ma ajutati, ne puteti donawww.scribd.com/doc/48480479/MODEL-CERERE-2" target="_blank">2% din impozitul anual pe venit prin Asociatia “E Pluribus Unum” dar si o rugaciune catre Doamne Doamne îmi este de folos! Pentru ca El ne iubeste si ne asculta pe toti!

Doamne ajuta! Eu va doresc tuturor sanatate si o inima curata!"


Aceasta este povestea Raisei, un dovlecel din generatia septembrie-octombrie 2009 a forumului despecopii.com. Este povestea Raisei si a mamicii ei, katteryna care ne-a impresionat enorm prin puterea, bunatatea si bunul simt de care a dat dovada. Aceasta femeie nu a intrat NICIODATA pe forum sa se planga. BA dimpotriva, ne-a “vorbit” mereu cu zambetul pe buze despre pogresele trandafirasului si ne-a spus mandra pe unde au mai fost la recuperare. Ne povesteste pe un ton asa de normal despre fetita, si asa de senin, incat parca ne da noua putere, cand de fapt ea e cea care are nevoie.
Niciodata nu s-a plans de situatia in care sunt desi, probabil, ar fi avut nevoie de sprijinul nostru.
Zilele astea Ecaterina a intrat pe forum sa ne intrebe daca nu stim vreun loc in Bucuresti unde sa stea in chirie cand va merge la terapie in luna martie, sa fie aproape de spitalul Marie Curie. Pentru ca ultima data cand s-au internat pentru aceasta terapie, micuta a contactat o enterocolita cu rotavirus si e-coli! Greu de imaginat ca peste toate greutatile ce ii apasau deja, au mai avut de luptat si cu asta!
Apoi, o alta colega de odisee ne-a transmis “Scrisoarea Raisei” si cu toate am ramas mute la durerea prin care trece acest pui de om caruia I s-a rapit dreptul la o viata normala.
Astfel, am incalecat pe-o sa… si mi-as dori ca peste ani, sa va povestesc cum Raisa si-a gasit printul fermecat si au trait fericiti pana la adanci batraneti alaturi de copilasi si de nepoti. Insa pentru ca acest lucru sa fie posibil, avem nevoie de ajutorul vostru .
Intre timp insa,promit ca va voi povesti in fiecare zi, ce progrese a mai facut, cum a invatat sa vada, sa se joace, sa mearga, sa vorbeasca...sa fie un om normal.



Puteti citi povestea Raisei si pe BLOG. Tot aici gasiti si toata documentatia ce dovedeste starea ei, precum si datele de contact ale mamicii.

Va multumim din suflet pentru orice mic aujutor oferit!

Datele necesare sunt urmatoarele:

Uzea Ecaterina
Email : stroe_ecaterina@yahoo.com
Telefon: 0768.812.611

RO84 RZBR 0000 0600 0427 9006
Raiffeisen Bank, Slobozia

Cont Paypal: stroe_ecaterina@yahoo.com



Doamne ajuta!


Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra________________________________________________
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Aici este mesajul Katterynei de la subiectul precedent:

Citat:
10 zile de la radiografia de sold a Raisei...
Acum 10 zile ma intrebam pe ce drum sa ne canalizam energia pentru a o ajuta pe Raisa. Cred ca Dumnezeu ne va indruma pasii si deciziile spre binele ei.
Mi s-a explicat ca radiografia Raisei arata foarte rau...osul este aproape iesit din articulatie.
Am purtat discutii cu doctorii Shemer Medical Center din Israel care au concluzionat ca interventia chirurgicala asupra soldului este o urgenta si ca riscam sa se produca deplasarea totala a osului din articulatie. La aceasta clinica, o astfel de interventie chirurgicala se ridica la suma aproximativa de 50.000 USD. Trag aer in piept si atasez aici concluziile lor.
Dl. Prof. Dr. Ahmet Kiral de la Departamentul de Ortopedie de la Clinica Anadolu din Turcia recomanda 4 interventii in 4 zone diferite. Prin aceste interventii se va aseza la loc partea ridicata din zona soldului drept, dupa care se va pune ghips. Acest ghips va ramane 3 luni. Pacienta va fi internata in spital 2 zile dupa care se va putea intoarce acasa. Costurile aproximative ale interventiilor se ridica la suma de 16.000 EUR.
Peste numai 2 zile avem prima evaluare cu Robert Doman si speram sa putem incepe cu bine programul NACD. Atunci ne va spune si opinia lui referitoare la subluxatia/luxatia de sold si ne va recomanda daca sa ii facem sau nu aceasta interventie chirurgicala. Eu inca mai sper sa mi se spuna ca aceasta problema poate fi rezolvata si altfel! Aici am atasat factura prin care am achitat 600 USD pentru aceasta evaluare. Lunar vom plati apoi cate 230 USD.
Acum 2 zile, Raisa a fost consultata de medicul ortoped Marcel Platon din Chisinau. El a oferit consultatii gratuite la sediul Fundatiei IKON din Galati copilasilor cu diferite probleme neuromotorii in vederea efecuarii miofibrotomiei subcutanate pe etape dupa metoda pof. Ulzibat. Acesta "ne-a convins" ca o interventie chirurgicala atat de complexa "ar strica" tot ce a achizitionat Raisa pana acum fara perspeciva de a oferi ceva in plus. O relaxare a muschilor spastici care imbraca piciorul si soldul drept ce se produce in urma miofibrotomiei, ar putea oferi sansa unei remedieri a luxatiei. Daca si numai daca nu se observa nicio imbunatatire a situatiei dupa 6 luni de la miofibrotomie, atunci ne putem pune problema unei interventii chirurgicale. Bun! Asta a fost o informatie pe care am absorbit-o si am digerat-o, pe care am asteptat-o tanjind dupa o alternativa la clasica taietura de 15 cm... Ne-am programat pentru miofibrotomie pe data de 20 noiembrie. Se face la Chisinau de catre o echipa de medici rusi din care va face parte si doctorul Marcel Platon si costa 1850 euro. Am achitat 100 euro avans si speram ca pana atunci sa putem strange restul sumei necesare. Aici am adaugat scrisoarea de programare.
O alta terapie care ne reda speranta si ne indeparteaza gandul de teribila interventie chirurgicala asupra soldului este Advanced Bio-Mechanical Rehabilitation. ABR este dezvoltata de inventatorul rus Leonid Blyum. ABR ofera tehnici pentru revenire structurala permanenta a sistemului musculo-scheletic. Prin normalizarea sistemului musculo-scheletic, functiile se dezvolta în mod normal si spontan. Astazi am discutat telefonic cu Krista Bynens, cea care conduce echipa ABR Belgia si care va tine o sesiune de evaluare si cursuri in Macedonia in perioada 1-5 octombrie. Foarte rapid pentru noi. Ne-am gandit ca ar trebui sa profitam pentru ca urmatorul curs va fi tocmai peste 6 luni. Costul acestuia este de 1520 euro si cuprinde 1 evaluare si 2 instruiri pentru exercitii (o data la 6 luni). Krista mi-a indepartat si mai mult gandul de la interventia chirurgicala si m-a asigurat ca vor exista rezultate prin aceasta terapie.
Eu ma rog sa existe prin toate terapiile pe care ne dorim sa le facem. Pot parea multe, pot parea si chiar sunt costisitoare, insa merita incercat orice pentru a evita lama bisturiului taind piciorusul Raisei. Speram sa ne oferiti o mana de ajutor pentru a putea beneficia de aceste terapii. Peste 7 zile ar trebui sa fim in Macedonia insa ne lipsesc cei 1520 euro.
Raisa va multumeste ca de fiecare data cand ati purtat-o in ganduri si rugaciuni si va transmite toata dragostea ei!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Ajutati-ne sa strangem povesti
www.copiisuflete.ro/" target="_blank">Copii Suflete Sperante




Raisa are nevoie de noi, cei care i-am mai fost alaturi in ultima vreme. Haideti sa ii intindem o mana de ajutor. Timpul e scurt, dar suma nu e imposibil de mare. Haideti sa o ajutam sa ajunga la evaluare in Macedonia!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Laura multumesc mult de tot!
Acum am primit si factura proforma de la www.blyum.com/What_is_ABR_.html" target="_blank"> ABR Belgia pentru sesiunea de evaluarea din Macedonia. O voi atasa pe blog si revin cu link. Ma rog sa reusim sa ajungem si sa ne fie de folos exercitiile lor pentru luxatia Raisei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Katty,am ramas fara cuvinte!nici nu stiu ce as putea spune,decat multa putere in continuare!va imbratisam!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catod spune:

Katty, maine voi depune si eu in cont 200 lei!!

Drum bun in Macedonia si va asteptam cu vesti bune

_
Cami, mami de Mihnea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Dragele mele vin cu vesti extraordinare!
Astazi Raisa a primit donatii de 5070 lei de la multa lume si plang de fericire pentru ca nu am sperat in asa de mult ajutor si maini intinse!

Am scris si pe blog despre asta AICI si nu pot decat sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru dragostea Lui aratata prin voi! Tot AICI am atasat si factura ABR. Pentru a o achita ne mai sunt necesari 257 euro!

Va multumim! Si www.facebook.com/photo.php?fbid=469928773047226&set=a.185057988200974.39399.185016031538503&type=1&relevant_count=1&ref=nf" target="_blank">Raisa de asemenea!
Catod
Mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramohd spune:

Maine, in 27 sept, vom face si noi o sponsorizare, din partea firmei noastre (SC Inventcad SRL), dar vom depune banii in contul asociatiei, am descarcat de pe blog formularul de contract, sper ca e OK asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Ramohd e minunata vestea ta! Multumim!
Dupa ce completati, semnati si stampilati contractul de sponsorizare, ni-l puteti trimite in 2 exemplare, iar noi ne vom ocupa ca un reprezentant al asociatiei sa il semneze si stampileze pentru ca firma sa il poata introduce in contabilitate. Oprim un exemplar in asociatie si unul il trimitem inapoi.
Spune-mi daca e bine asa si iti dau adresa mea pe PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramohd spune:

e foarte bine asa, trimite-mi te rog adresa ca sa putem pune contractul la posta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Buna!
Ramohd ti-am trimis PM

Eu va anunt cu mare bucurie ca au mai ramas de strans 222 de euro (din 1550) pentru a achita factura ABR din Macedonia.

Pentru asta va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramohd spune:

Tocmai am virat 800 lei in contul asociatiei, sper sa va fie de folos. Katteryna, daca ai o adresa de mail, am contracul completat cu datele firmei noastre, e scanat si il pot trimite si pe mail.

Mergi la inceput