Muraturi - conopida, morcovi si gogonele

Muraturi - conopida, morcovi si gogonele | Autor: buflea

Link direct la acest mesaj

Din gradina verii carea atrecut mi-a ramas o plasa de rosii verzi pe care m-am gandit ca ar fi bine sa pe pun la murat, chestie pe care nu am mai facut-o niciodata . Imi dati si mie mura in gura ?

De asemenea alor mei le place conopida si morcovul murat ...acum o sa ma fac de ras - astea se pun in saramura sau in otzet ?
Daca se pun in saramura, vreau o reteta si pentru astea, daca se pun in otzet, poate vrea altcineva retzeta, ca eu nu ma bag la otzetiri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Buna!
Eu de vreo 5 ani nu mai folosesc otet la muraturi (decat la gogosari dar nu pun decat 4-5 borcane de 800 ca nu prea ne plac)
Si procedez asa...
Intr-un bidon mai maricel pun pe fund cateva ramurele de marar uscat+ cateva frunze de telina + 2-3 catei de usturoi. Apoi bag la gramada ce am : pepenasi, castraveciori, morcovi taiati pe lung, buchetele de conopida, gogonele, 1-2 sfecle rosii pt. culoare.Pepenasii si gogonelele daca sunt mai mari le intep cu o scobitoare ici-colo.Printre ele pun iar telina frunze si bete de marar+ hrean mai multicel(le tine tari)+boabe de mustar.Dupa ce am umplut bidonul torn saramura fierbinte (1 lg. sare de preferat neiodata la 1 L apa) sa le acopere si pun capacul.
Dupa ce se racesc le bag in beci si le desfac peste vreo 5-6 sapt. sau mai tarziu.Nu se vantura!
Tin foarte bine.
Bafta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Multumesc mult ...asta ma interesa, cata sare la cata apa.
O sa incerc ... nu pare greu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

2 ani la rind am incercat si la gogonele si la castraveti dupa retetele recomandate aici pe DC si nu au iesit/stat de nici o culoare au ajuns la gunoi toti; poate este cauza sarea pt ca nu gasesc sare grunjoasa cum este in ro, doar sare de mare si din aia am folosit. sau poate soiul legumelor nu a fost bun; in general am intales ca o lingura de sare la 1 l de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Msl1, cred este din cauza sarii cu iod? pentru ca la muraturi nu trebuie folosit decat cea ne-procesata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sarea de mare e ok,nu e ea cea care "strica"muraturile!S-au stricat8si mie mi s-a intimplat vreo doi ani la rind9din cauza legumelor,nu sunt proaspete,tzinute mult timp in camere frigorifice!

Buflea,o lingura mare de sare(cu virf)la un litru de apa!Daca pui saramura clocotita,nu mai trebuiesc vinturate!

Sarea cu iod nu se foloseste la muraturi!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca ai, poti sa pui mere, gutui, pere de toamna (din acelea tari, care sunt bune de mancat spre iarna) la murat.

ca sa-ti iasa muraturile bine si zeama frumos colorata, pune varza rosie sau sfecla rosie.

eu prefer sa pun si cateva gogonele usor parguite, devin dulci-acrisoare cand sunt murate...

daca vrei sa fie muraturile usor picante, poti adauga cativa ardei iuti in bidon, hreanul nu le iuteste suficient, sau trebuie pus in cantitate mare ca sa le dea iuteala specifica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pe linga cea spus Corina(aoleuuu...asa o pofta mi s-a facut ),Bufleo pune usturoie bree!Cu cit mai mult ,cu atit e gustul mai bun!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la noi si sarea de mare e iodata, de aia zisei. ca asa-i program national de vreo cateva zeci de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-am stiut ca exista sare de mare iodata!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

1. iodul din sare inmoaie muraturile,indiferent de sare, de mina sau d emare.
2. exista sis are de mare neioadata.
3. regula,de obicei , e o lingura mare de sare neiodata(lingura mare,c ape vremuri,de aia de 30 de gr) la litrul de apa.in final se mai adauga o lingura in plus.

Mergi la inceput