Responsabilitatea "dumnealor"

Responsabilitatea "dumnealor" | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

recunosc, fierb nitel.
asa ca sa va expun cazul, ca poate ma racoresc putin:
copchilu, 8 ani si, responsabil cica, clasa a II-a, dadacit, avea azi sportul in orar. a treia ora. si repet azi-dimineata clar si bine "ai adidasii in sacosa, te rog ai grija sa nu vii fara ei"
a venit cu adidasii acasa. da' fara pantofi !!! (acu ma bufneste rasul )
pantofii - disparuti in neant. nu stie unde i-a lasat, cand, etc etc etc. clasa a fost curatata, tura a doua nu a venit azi.

si acum, scopul subiectului - cum fac eu sa il responsabilizez putin?? ca daca nu e Lego, pentru el nu e de interes!!
cum il fac sa inteleaga ca trebuie sa aiba nitica grija de lucruri, ca totusi banii nu cresc in copaci.... is vorbe in vant?
il pup si ii zic ca se mai intampla? il bag in dulapul de maturi? (e doar o gluma, da? maturile le tin in balcon si acolo e cald, soare, lumina si flori. plus mancare si apa+suc )

merci de ideile pe care le puteti expune

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Roxi, aceeasi problema am si eu cu kopkil de 12 ani. Doar lego se pare ca este ceva interesant pentru el. Mai nou insa vrea Iphone - ceea ce desigur, NU VA PRIMI.
Astept si eu niste sfaturi la obiect.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetelor, ultima oara am comis-o la 15 ani,cand am uitat in metrou pantofii,halatul si boneta de practica(am facut sanitarul).
am fost mama imprastierii.
\cand m-am responsabilizat?
la 16 ani fix cand am inceput sa castig banul meu si ai mei mi-au spus sec:ti-i administrezi singura.ii pierzi,nu-ti dam altii.cum ii tii,asa ii ai.punct.
si nu am mai pierdut nimicuta de atunci.
pana atunci,dezastru:pantofi,haine,stilouri,bani.ca oricum veneau altele.pedepse,certuri,pupaturi,nimic nu a dat roade.

am scris,ca poate va ajuta la ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Clar trebuie responsabilizati , insa e dificil.
Noi aveam probleme cu hainele murdare asta pana in momentul in care s-a dus cu o camasa "murdara" a doua zi la scoala.De atunci mai avem accidente dar foarte rar.

Eu zic ca ar trebui penalizat cu ceva cu care are importanta pentru el si eventual sa "plateasca" valoarea pantofilor in jucarii sau lucruri interesante pe care si le doreste sa-i fie cumparate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare rau ca nu i-ati gasit, interesant si acest aspect din scolile noastre :(((
Eu nu stiu cum e la altii, dar eu las biletel zilnic pe birou cu sloganul; spala dintii, sufla nasul, bea lichide, citeste cartea ca altfel invariabil ma intampina cu "mamiii, da` am uitat" :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

trebuie sa recunosc ca si eu eram cu capul in nori. mama are si acu o lista interminabila in cap cu cate chestii am pierdut, stricat, lasat prin alte locuri, etc.
cred ca mai mult ameteala asta continua si faptul ca mi se pare ca nu il deranjeaza ma racaie.

Nicoleta, asta e baiat. si eu m-am responsabilizat tare cand m-am mutat singura in bucuresti la 18 ani, dar asta o sa aiba pe ma-sa de coada!!! (ori vreo pretena.... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

roxanico, nu ma provoca la faza cu ma-sa de coada, ca e nor-mea pe forum si mai e si cuscra si nu poci pentru ca sa zic nimica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Roxana, tocmai am izbucnit in ras, si nu se face...doarme Ana!
Deci: la 8 uita; la 12 uita (desprecopii); la 15 uita (histamina) la 18 uita (Ioana mea).
Deci: ori ne distram in continuare pe forum, ori trimite-l in adidasi la scoala cand are sportul.
Ca doar n-o veni in ciorapi...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Al meu in 1-4 nu a uitat cam nimic pe la scoala DAR a recuperat cu succes in a cincea si a sasea de m-a zapacit.
Deci: la 10 si 11 ani si-a uitat la scoala : ori adidasi ori bluza de trening, pantalon de trening/blugi.
Ei se schimba in vestiar pentru ora de sport ( au uniforma in restul orelor) si invariabil ( cam toti din clasa) isi uita cate ceva pe acolo.
Norocul nostru ca doamna ce are grija de sala de sport stiind cat de responsabili sunt cam toti elevii dupa fiecare ora de sport merge in vestiar si aduna ce a ramas pe acolo, le depoziteaza intr-o camara de unde uitucii le recupereaza ( ori noi, parintii).

Anul asta inca nu a uitat nimic dar nu a venit inca iarna cand are mai multe "straturi" de dat jos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mama povesteste ca am fost o totala catastrofa in materie de adus inapoi lucruri. Pana la un moment dat. Cred ca eram undeva in clasa a doua, cand mi-a venit mie ideea sa controlez toate bancile in urma colegilor mei si sa strang toate "uitucelile" - si sa le aduc a doua zi la scoala. Nu va puteti inchipui cate lucruri am strans la viata mea de scolar , plecam uneori cu ghiozdanul cu lucruri de doua ori mai multe decat venisem dimineata.

Le inapoiam a doua zi dimineata proprietarilor care ma asteptau cu sufletul la gura. Daca nu era la mine, era nasol...

Tre sa va mai zic ca si acuma sunt asa? Rar pierd/uit lucruri. In rest, sunt mama uitucelii, daca imi zici sa fac ceva, daca nu scriu in 10 secunde s-a sters tasku din creier [:-)]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Culmea este ca in tabere/excursii nu uita lucruri, e mult mai atent.

La noi buba e cu vestiarul, se iau cu vorba/hlizitul, uneori chiar graba ca se suna si intra profesorul urmator si uita cate lucruri au adus cu ei. Daca e iarna e si mai grav ca sala e mai departe de cladirea principala si vin echipati complet ( cu geaca, cizme, manusi , caciuli) si rezulta o avalansa de lucruri uitate: unul isi uita manusile, altul caciula, altul tricoul etc .

Mergi la inceput