scoala Spectrum(2)

scoala Spectrum(2) | Autor: Beckypuf

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Alina, noi intram la clasa 1, deci ma bucur sa aflu ca vom avea o profesoara buna la engleza. Eu ma duc pe 14 la o intalnire cu directorul sa discut mai multe detalii despre sistemul de invatamant din scoala, cat si despre invatatoare, ca la dir. educational+psiholg nu s-a putut cand am dorit eu, asa ca sa vad ce fac la director. Sper sa fie ok asa cum se va proceda anul acesta, dar daca ai copilul la o clasa cu nivel scazut, ce sanse ai ca el sa vrea sa depaseasca acest nivel, atata timp cat nu are competitori prea performanti??? ma intreb si eu....dar nu-mi dau inca seama daca este de bine sau de rau. Daca mai apar noutati nu ezita sa le impartasesti, ca sunt foarte interesata de tot ce pot afla. Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Buna ziua fetelor,
Si fetita mea, din toamna o sa fie eleva in clasa 1, la Spectrum. Mie mi-au spus ca o sa fie clasele echilibrate, din toate punctele de vedere.
Daca stiti o invatatoare buna, care are acum clasa 4,dati-mi si mie de stire.
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Draga Lara,
cum am mai zis nu am auzit sa existe la clasa a 4-a o invatatoare de care sa poti sa zici UAUUU...sa fie "pomul laudat", dar rezultate mai bune am vazut la 4a si 4b (adica d-na Carmen David si d-na Ramona Ciobanu). Dar am inteles ca vor angaja invatatoare noi. Aici s-ar putea sa fie "cheia", caci nu aleg pe oricine si fiind la inceput ele vor dori sa fie remarcate si atunci vor da tot ce au mai bun, va fi ca o competitie....intelegeti ce vreau sa spun? Asa a fost si la noi, si sincer am avut noroc. Oricum, clasa 1 are noroc la engleza cu d-na Loredana Stancuna. Toti o vrem, dar nu o putem clona si nu poate face 5 ore /saptamana cu toate clasele (minim 6 clase x 5 ani)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Ideea cu clasele omogene a fost un fiasco... si cred ca si-au dat si ei seama de asta. Este mult mai bine sa fie clasele impartite pe nivele. Mai ales cand vor performanta! Si am inteles ca asta vor...
Nu ai cum sa motivezi un copil bun intr-o clasa slaba sau mediocra. Iar doamnei ii este foarte greu sa se imparta intre cei care pot si vor si cei care nici macar nu inteleg!!! Singura problema este repartizarea lor, caci nu stiu cat de bine poti sa-ti dai seama de potentialul unui copil de 6-7 ani intr-o singura evaluare? Vom vedea! Si mai e ceva, conteaza foarte mult si parintii, in primul rand sa fie obiectivi in ceea ce priveste copiii si sa coopereze cu doamna, ca sa fie un tandem benefic copilului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Buna,
Imi puteti spune si mie ce manuale se folosesc la aceasta scoala? Sunt aceleasi ca la orice scoala publica sau sunt diferite?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Acum, fiecare scoala isi alege manualele... Nu mai este ca pe vremuri, sunt alte interese si trebuie sa traiasca toate editurile..
La noi, clasa a II-a avem in general manuale de la Aramis, dar avem si auxiliare... Spre exemplu la matematica auxiliarul este de la Paralela 45 (competente si performanta)... Nu stiu sa-ti spun ce manuale sunt la scolile de stat. Materia este aceeasi, dar modalitatea de prezentare cred ca este alta. Anul trecut am aut foarte multe si nu prea era doamna multumita, drept pentru care anul acesta , am inteles ca doamnele invatatoare au ales....La engleza sun manualele lui Fredi (nu stiu ce editura, spre rusinea mea) plus Cambridgeul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

M-am uitat mai bine la manuale.... Limba romana este Marcela Penes si Carminis , Matematica (manual si auxiliar) - Paralela 45, cunoasterea mediului - Aramis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Multumesc Alina pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Beckypuf, ai ajuns la intalnire cu domnul Director, de pe 14 ?
El ce ti-a spus ? Incep de la clasa 1, cu clase speciale sau mai tarziu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beckypuf spune:

Lara, nu inteleg intrebarea...cum adica cu clasa 1 sau clase seciale?
Eu am fost la intalnire pe 14 la dl director, dar sunt cam dezamagita de limbajul lui de lemn si de atitudinea eleganta, dar fara sa transmita nimic...eu am fost cu solicitarea ferma de a cunoaste cadrul didactic (invatatoarea), inainte de inceperea anului scolar,adica prin iunie.... dar ma tot poarta cu vorba....ca nu are cum pana la sf lui August. Acum ce sa zic, mai ma duc pe la inceput de iunie la consilierul din scoala tot cu aceasi problema. Se pare ca ei nu stiu inca ce invatatori care termina acum a 4-a, vor mai ramane la ei....el mi-a spus asta si ca organizeaza interviuri pt invatatori. Acelasi lucru l-am aflat si de la dna consilier, la care am fost tot pe 14.

Oricum va tin la curent, dar ma cam sperie incertitudinea lor referitoare la ce invatatoare mai raman sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Beckypuf, ma refeream la clasa 1, omogena din toate punctele de vedere, cum mi-au spus mie cand am semnat contractul, sau clasa 1 pe nivele de performanta.

Mergi la inceput