Clubul "babelor" FIV-oase 60

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sami ,unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

neata fetele
ari eu am inteles de la ioana ca aia mica a dat laptele afara ca o tasnitoare; ioana enlightens us
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

smaick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

velvet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Lara, sorry, n-am mai citit aseara ca m-am luat cu chestii casnice.
Tine scurt 2 link-uri cu %: www.deutsches-ivf-register.de/pdf-downloads/dirjahrbuch2010-d.pdf" target="_blank">Germania 2009 (pag 17 - la pag 16 sint datele pt 2010 dar sint multe lost for follow-up), EU 2007 (tabelul 2), ca nu am timp acum de elaborat.

Si pt probabilitatea dupa n FIV-uri, stii tu, inmultesti prob negative, nu aduni alea pozitive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragele mele babute
Mi-am inceput ziua in cel mai frumos mod cu putinta : am vazut cel mai frumos baietel, blondut si cu cei mai frumosi ochi caprui, o gura perfecta .... ce mai un vis de copilas. Many este cu adevarat un copil frumos, cu o privire senina , sa fiti sanatosi si sa va bucurati mereu de familia voastra frumoasa

Aristico si eu am inteles acelasi lucru ca si Smaick
Nu fi domnita invidioasa, promit ca merg si cu tine la primavara
Elly daca maine ai eco , este imposibil sa ai punctia sambata ; si cred cu tarie ca foliculii de acum cu 500 estradiol sunt mai buni calitativ decit cei 18 cu 2500 estradiol
Lara un bebelus e sigur fetita, e finuta Samirei. Aristicai i-am promis ca daca sunt doua fetite , pe una o va chema si Gabriela. Al doillea bebel e cam fitosel din fire, avem un scor de 2-2 ca ar fi baiat sau tot fetita; eu ii zic pt moment Kinderel poate se arata peste 2 sapt la morfologie. In rest ma descurc, merg inainte, nu e usor deloc, am dureri mari si mici contractii deja ; tot astept si eu perioada aia frumoasa a sarcinii Dar nu e bai, am inteles ca pt noi toate care ne straduim atitia ani nu prea exista fericirea si seninatatea altor femei .... asta e, bucurosi le ducem pe toate
Velvet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

alex,
(cred ca) primul meu tanar talent descoperit..
te-am asteptat, sa-ti pove ce idei mi-au venit, citind UK-istele (tu esti always on my mind, pt ca, situatia ta, efectiv ma dispera, e un puzzle pe care vreau sa-l dezlegam neaparat)..dar, sa-ti spun pe rand:

1. hidro stuff: ar fi o minune sa ai, really..de ce zic? (pe lg faptul ca, in afara de immunes & stuff sunt "dottore" si la trompe, marea mea belea..) pt ca o trompa cu hidro, e o trompa compromisa, nu mai e o trompa functionala..hidro se vede la eco, HSG si RMN (bine, premisa e sa fie un dr ok); in caz de obturatie proximala (de la uter) si hidro, atunci nu se vede la HSG, ramane eco si/sau laparo..acum, in caz de hidro "micut" (de obicei punga de lichid e lg ovar) se poate punctiona si absorbi lichidul, dar, in cca 3-6 luni se reface la dimensiuni chiar mai mari..tocmai de aceea, se recomanda imediat dupa punctionare, obtinerea unei sarcini (vb de natural), desi riscul de sarcina ectopica e urias (lichidul acela distruge cilii trompei) si embrionul ramane stucked acolo..si, de regula, hidro, se manifesta bilateral, adica, dc faci pe-o parte, in no time, se face si pe cealalta..
acum, avand in vedere ca tu obtii sarcini spontan, pp ca trompele functioneaza ok; sau, cum te gandesti? ca ai o hidro mare pe-o parte (trompa) si cu cealalta ramai pregnant, dar lichidul toxic duce la SOE la 8-9 sapta'? come on, no way (aici subscriu la ce-a zis ady); dc ai avea o hidro mare pe-o parte in scurt timp ai avea si pe cealalta..hidro apare in urma unor infectii puternice (e.g. chlamydia) sau dese (anexite) si netratate sau tratate necorespunzator..e modul natural de healing al trompelor
si, acel lichid, desi considerat toxic (are alt ph), nu e chiar arsenic..de regula, duce la probleme de implantare, pt ca in urma procesului de vindecare al trompelor (hidro) se schimba raportul subp.o.p.u.l.a.tiilor limfocitare Th1/Th2 in defavoarea implantarii, cu dominanta Th1 si activitate in exces a celulelor NK..dar, exista si cazuri de fiv reusite cu trompe cu hidro (ex. ianna_mari de pe DC, etc), desi sunt exceptia..deci, in caz de hidro, solutia, pana la urma e, trompe out

2. genetic stuff: tot citind thread-uri pe ffriends, unde UK-istele stii ca-si fac deep tests, am dat de-o tipa care a avut o serie de SOE recurente ( > 3, cu siguranta) fara vreo explicatie anume (aparent), si a ajuns sa-si faca tipajul HLA gene (DQ sau DQ alpha parca, nu mai retin exact) impreuna cu partenerul ei, desigur; le-a iesit un 25% match (!!), ceea ce ducea la oprirea sarcinilor in evolutie, desi, cariotipul fiecaruia in parte, era ok..au ales, in consecinta, varianta ovo donate (Reprofit, asta era si thread-ul, cred, dar, are > 260 de pagini si nu mai retin pe unde era povestea ei), si au reusit (reusit = nascut) din prima, cu gemeni..well, eu m-am gandit instant la tine acum, nu vreau sa zic deloc ca, asta tre' sa fie explicatia, dar, m-am gandit sa-ti spun doar asa, ca idee, ca sa poti sa te documentezi (ca stiu ca o faci si mai stiu si cum e, sa-ti nu-ti dea nimeni vreo explicatie..) si sa vezi daca merita sa va faceti tipajul HLA gene....sper, totusi, sa fie vb despre altceva

3. mail: super ideea de a scrie mail-uri cu cazul tau; m-am gandit ca ai putea sa-i scrii si la PK, asa, doar sa vezi ce opinie are? (briefly istoria, analize, investigatii, concis, punctual (fara IL, IVIg, etc., ca face infarct si mai tre' sa fac ET, da?) si ceri o recomandare? la fel, daca la annabel i-a raspuns dr. Sher, de ce nu i-ai scrie si lui? (bine, el iti da doza de IL, imediat)..

huh, scuze, m-am cam intins..



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

bombi, dank' dir!! ma uit pe seara, ca acum n-am timp si-ti spun daca am lesinat..

ady, important e ca sunteti bine, in trio, ca-n rest chiar ca nu mai conteaza.. o gabriela, doua gabriela, un gabriel si-o gabriela (ca m-a bulversat ari de tot) -> sanatosi sa fie, frumosi (ca au de unde) si sportivi, ca mamica lor)
daca ma gravidesc cu multipli (app., pun 3 blasto (!!), calare pe tine voi fi si io..constati optimismul, da??? cred ca-i de la nesomn..uuooofff, bb sa fie, ca-n rest, bucurosi le-om duce toate.. (ari, am observat ca si tu esti pe faza..)
hai, pofta mare, everybody!


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Buna dragele mele babute
Mi-am inceput ziua in cel mai frumos mod cu putinta : am vazut cel mai frumos baietel, blondut si cu cei mai frumosi ochi caprui, o gura perfecta .... ce mai un vis de copilas. Many este cu adevarat un copil frumos, cu o privire senina , sa fiti sanatosi si sa va bucurati mereu de familia voastra frumoasa



Frumos ca frumos, dar dorit si iubit max.
Multumim de aprecieri
Astept si eu sa ma delectez cu poze cu bebei frumosi

Mergi la inceput