Clubul "babelor" FIV-oase 60

Clubul "babelor" FIV-oase 60 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sper sa avem un capitol plin de vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

neataaaaaa,

ha, stiam io ca-i "baba" ana..senkiu dear

eheee, eu sunt chiar fresh pentru numarul de ore dormite/noapte din ultima sapta'..poate ca-mi prieste toamna???? ca doar e luna mea..sau, sunt, dupa connect-R la rand cu nesomnu' si " toamna nu dorm, chiar nu dorm, ey, ey..decat daca-mi dai somnifere si cum nu iau pastile (ha, ha) camarero da-mi o bere.." -> lyly, te bagi??
va pup fete, am o zi plina, nebuneala maxima, dar, sunt prin zona..


le: ...dimineata mahmureala, da-i cu sana, umple cana..fraaatii meeei, Moldova, Ardeal sau Bucuresti..o zi insorita, la propriu si figurat!!


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Miky- felicitari pt puiutzi ... si multttt succes azi ...
Sa fii relaxata , nu te stresa, gandeste pozitiv ... nu te mai gandi la endometru, progesteron ... si alte nebunii...

Eu cred ca se vor prinde puisorii pt ca ai cu ce .. (daca ma pot exprima asa)

Stai linistita ... vb mai tarzior


Mie mi-a marit doza de puregon de aseara - 200 ui.
Maine dim ma duc la eco, estradiol & progesteron ..
In functie de evolutia embrionilor si estrediolului mi se va spune ce vom face mai departe .. si cand ...
Asa ca sunt in asteptare ...

Data trecuta stiam cu o luna inainte cand va fi punctia .. ET-ul ...

Acum ovarele mele sunt mai lenese ...
In Z9 de stimulare estrediolul = ~500 ...
Data trecuta a fost parca ~2500...

Oricum ce-o fi o fi ...

Pup toate fetele ... nu le scriu pt la ora aceasta sigur uit pe cineva ... nu stiu de ce dar sunt ff somnoroasa ...




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

un capitol plin de vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Neata
Hai ca mi-am facut o cafea mare si ma pregatesc de aerobic
Lara, de dimineata cu bere...eu am ceva astenie de toamna, ca sunt dusa rau.
Da, eram datoare cu o prezentare, atentie ca nu prea sunt sunt priceputa la discursul de genul: hi, i'm Bob and I'm an...
C'est parti!
Eu 28, cheri (roman 100%) 30 ani, casatoriti de multi ani si indragostiti de pe 12 ani... dap dragoste de liceu
Am fost diagnostigata inca din liceu cu inactivitate ovariana, dar nu mi-a pus probleme pana cand m-a luat instinctul.
Dupa 6 ani de Ac-uri si 6 luni de incercari au naturel, am consultat primul dr dispo, uimitor era roman. Dupa ce m-a ascultat interesat si dupa o eco imi zice: "Mda, nu ai ovulat,(doh eram Z60) dar nu fac monitorizari si nici stimulari" eu : "Ce? Adica?"
El: "Pai mai incercati inca 6 luni si apoi va trimit la o clinica pe infertilitate"
Eh, si a doua zi imi faceam programare la seful unei clinici de infertilitate, care avea cabinetul privat langa mine.
Doua luni mai tarziu, eram cu analizele in dinti (date de medicul de fam) la el plus una bucata sot din dotare.
A fost uimit omul ca veneam cu analize Z3, Z14, prolactina- marita, T-uri, eco la tiroida, RMN la hipofiza, serologii etc.
Eram in tema, ca dupa figura cu dr roman, am aflat ce inseamna stim si citisem tot ce gasisem la bibliotecile din jur despre infertilitate, am fost pana si la cea de la facultatea de medicina.
Am mai primit o serie de analize, plus o spermograma pt sotul, un HSG,Amh, o stim cu clomid si monitorizare o luna.
AMH-ul fiind mic, am trecut repede la treaba: stimulari cu CSD si Inseminari.
Problema cu care ma confrunt acum este ca imi creste progesterolul de la stimulare si ma opreste clinica la jumatatea protocolului.
Alex, m-a pus sa fac analizele de trombo si am MTHFR hetero. Dupa ce am bagat mamei mutatia si am facut-o sora pe Alex la medicul de fam, mi-a dat saraca si trimitere. Dr gine a zis ca la protocolul de Fiv va adauga anti-coag. de 0.4.
La asta mai adaugam cateva bube, care nu tin de fufa, dar nu sunt prea dramatice.
Inca de cand a vazut dr Amh-ul mi-a vb despre ovule donate(semi-ilegal in Fr, asa ca cel mai usor in strainatate)
Asa ca planul este: incercam si cele 4 FIV de stat si apoi 1 Fiv cu donate.(dr meu recomanda Turcia, dar cica Cehia se potriveste mai bine pt tenul meu)
Si-am incalecat pe-o sea...
Nu v-am povestit cu am emigrat, alta data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gaby tare descrierea! astep emigrarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Neata, fetelor!
Aici sunt, dar foarte ocupata, pe langa faptul ca se apropie deadline-ul pentru traducerea pe care o am in lucru si e de departe de a fi gata, ieri a fost ziua sotului meu, am serbat in 2, azi vin tatal lui si parintii mei si o s-o tinem in intalniri pana duminica probabil.

In rest, sunt stresata, nu stiu incotro s-o apuc, dar le iau pe rand, zilele astea ma duc sa repet a 3-a oara analizele de secretie (remember: prima analiza la Synevo - klebsiela in col si echivoc pentru Ureaplasma-Mycoplasma), Medlife - negativ...
Sunt in ziua 7 si nu am inceput Prednisonul, ba mai mult, am intrerupr si vitaminele cand am aflat ca nu sunt gravida...nu stiu de ce am reactia asta (ma rog, stiu...dar na)...pur si simplu, ma gandesc ca trebuie sa le reiau, dar nu le iau chiar atunci si apoi spun ca am uitat.

Lara, ma bucur ca te-ai intors, desi nu ai plecat.
Cand ai timp, te astept cu vesti, ai zis ca spui noutatile despre imuno&stuff.




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

sandy multam fain pentru urare; o intorc inzecit!
qiao pentru uraganul musulman e ok un tabel succint (in engleza), pe care va dori sa-l pastreze. daca tot esti in Istanbul, poti sa-ti cumperi macar o cutie de crinone, ca-ti va fi foarte bun in sarcina de anul viitor (observi optimismul )
nanne - hallo - cam toate hotelurile au camerele mici in Istanbul si preturile sunt mari. Mancare gasesti la tot pasul (daca nu te descurci cu oaia si vita, exista intotdeauna peste proaspat, multe fructe si piete micute cu legume proaspete). daca poti, opteaza pentru apartament (mai fierbi un ou, mai bei un iaurt).
gabiv eu acum nici macar nu mai "fivesc", doar "aspir" si "fetuiesc"
miky de azi poti sa consideri ca, dupa orele 15:00, esti graviduta, deci, cand te loveste disperarea (ca o sa treci prin momentele alea prin care am trecut toate dupa ET), sa ne zici ce ai pe sufletel, sa nu stai asa, singura, tragandu-te de tzatze, holbandu-te in chiloti, masurand temperatura.
trioul bortzosat: adriana, alina, smaik ohooo, cand am sa vin cu intrebari, tre' sa facem teleconferinta. Deci mergeti impreuna la cumparaturi - stiti ca ma roade un usor sentiment de invidie? hmm
angy pana intra sami, am sa-ti raspund eu: in 4 luni ea a avut 3 periaode de scurgeri, deci nu a avut ciclul la intervalele normale.
amaradia esti scumpa la vedere
olimpia despre tine n-ai zis absolut nimic. Cum esti?
ana sar'na de capitol. Frumoasa Budapesta, asa-i?
ioana ii transmit si eu salutari mancacioasei. Faza cu laptele n-am prea inteles-o: adica ti-a tasnit lapte? mi-a povestit doamna profesoara ca simtea ceva cand le era foame copiilor, ca se "umplea" de lapte, dar inca nu inteleg procedeul asta...
lara originea numelui fetei adrianei s-a cam pierdut ca cica ar veni de la nasi-sau (din partea samiroiului) si, daca piticul de sub buric e baiat, e posibil ca fata sa nu se mai numeasca absolut deloc Gabriela.
elly hai cu vesti bune!
velvet voi prestati natural?

si normal: salutari lui Vlad!

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Ari neata da,naturel ,ma trag de tate,ma uit in chiloti,vorba ta deocamdata nu posedam banii de FIV.eu speram ca atunci cand vin berzele la anu sa trecem la treaba,da dupa un re-calcul al meu,nici o sansa

alex neata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Gaby
da, suntem un fel de "AA" aici, doar ca, addicted la stimulari si proceduri RUAM (app., berea, era din lyrics, eu sunt mai mult o in-vino-veritas-fille, asta asa, for the record..) ->> si ca sa-ti raspund in ton : hi, gaby..

woah, trista poveste (medical vb), dar, povestita in stilul tau aparte, pare chiar haioasa istorioara ta..sunt, cat de cat familiarizata cu sistemul francez, deoarece citeam (pe vremuri) cu sfintenie, toate postarile ralucai, o mademoiselle pas de chance, din pacate..
as putea sa elaborez mult, dar, deocamdata iti spun cu siguranta ca, o mutatie MTHFR hetero, indiferent de alela (A1298C, C677T) nu necesita tratament cu heparina (clexane), necesita acid folic (!!), in forma sa imediat absorbabila in organism (metafolin) pt ca, reprezinta dificultatea organismului de a metaboliza acidul folic..dar, dire non plus..

p.s.: desi maman e profa de romana-franceza, eu fac cinste radacinilor mele anglo-saxone si vb lb acelea minunate (engl, germana, etc)..ador insa franceza si ..mais oui, ma mai risc din cand in cand..asa ca, indulgenta pls
p.p.s.: sunt extrem de incantata ce "nas fin" am pentru tinere talente...as putea sa devin model-scout..nanne, your next..


to be continued..

Mergi la inceput