Praline belgiene 54

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Carmen, sa va traiasca domnisoara!Stefi, La Multi Ani, papusa scumpa! Sa cresti mare si sa ai o viata frumoasa, alaturi de parinti si de surioara ce va veni pe lume! Te pupam si o aniversare minunata astazi! P.S. Carmen, vreau si eu sa va mai vad, daca nu pe FB, ca nu se mai poate, macar pe webshots!

Fetelor, ce mai faceti voi? Noi ne plimbam, cum bine stiti ... Vroiam sa va spun ca am ajuns la Vrijbroeck si am vazut lanuri de dalii, iar duminica am fost la arboretumul din Kalmthout si ne-am jucat cu frunze! E tare frumoasa toamna, dar cand ma gandesc la zilele mohorate care urmeaza... Va pup si mai spuneti-mi pe unde va plimbati voi, ca poate ma inspir de la voi!

Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

prixi si diana va multumesc mult pt urari.. imi cer scuze. dar intru tare rar aici .. si uite ce surpriza frumoasa ma astepta..

dia: cum de va mutati si ce decizie ati luat? sunt tare curioasa. pana una alta.. spor la mutat ..
prixi; ia zi-ne mai mutle de vizitele tale.. chiar imi lipsesc pozele tale .. im idadeai mereu idei unde sa merg in we

pupici tututorr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Carmen, La Multi Ani sanatosi si fericiti! Numai bucurii si o bebitza sanatoasa si mancacioasa! Cred ca un cadou mai frumos nici ca puteai sa primesti!!! O aniversare frumoasa astazi, alaturi de cei dragi tie!

Vicky, noi gasim idei de plimbat pe 365.be sau pe quefaire.be. Chiar sunt prea multe pentru cat avem noi timp liber!
Ceva deosebit s-a vrut vizita la Floriade in Olanda, care se organizeaza o data la 10 ani, dar nu am fost asa impresionati, tot mai frumos a fost la Keukenhof!
Iar in rest, ne-am specializat pe abatii...una care mi-a placut foarte mult a fost Abatia d'Aulne, si tot ceva ceva ce ne-a placut foarte mult a fost o plimbare cu tramvaiul turistic,tot prin zona, un tramvai ramas din anii '30 si condus de batranei simpatici...bine, ca activitatile noastre se centreaza pe ceea ce ii place lui Christian, dar ne bucuram si noi alaturi de el!

Pupici tuturor si o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

LA MULTI ANI Carmen!
LA MULTI ANI si d-soarei tale dulci
...tot zic ca-ti scriu un mesaj dar la cate se aduna acum tot aman...

Prixi, si noi tot din 365 ne inspiram pt iesiri; dar cu vremea asta superba nu-i asa de usor de planificat ceva.

Ardeiash, ne mutam ca asta e, aveam preaviz ca trebuie sa eliberam casa pana la sfarsitul lunii octombrie; si parttea nasoala e ca nu ne putem muta in casuta noastra (cu toate procedurile si preavizele tipice de aici)si ne-am mutat temporar, pt 5 luni altundeva.
Nebunie... cred ca pana termin de despachetat toate si ma prind care pe unde sunt trebuie sa le impachetez deja la loc.
Dar trece ea si perioada asta si pe urma sper sa ne mai linistim si noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Diana, curaj! Chiar ca e greu, in conditiile in care aveti si o bebitza! Dar daca apoi va mutati la casuta voastra, merita asteptarea, ca apoi veti fi linistiti la voi acasa! Spor la toate si numai bine!

Vicky, mai am cateva idei ...arboretumul din Kalmthout ( o nebunie de culori, pe noi ne-a dat gata) si abatia Villers la Ville...asta ieri am vizitat-o si am avut un soare minunat! E absolut superba, iar apoi berea lor bauta in moara de peste drum, cu ochii pe geam la apa care intra pe dedesubtul morii...eiii, o minunatie!

Pupici si o saptamana buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Si petrecerile se tin lant la subiectul nostru!

In primul rand, ii adresez Taniei, cu scuzele de rigoare pentru intarziere, un sincer La Multi Ani, cu multe urari de sanatate si de fericire si cu tot ce iti doresti tu, Tania, sa ti se indeplineasca!

La Multi Ani si lui Mady cu toate urarile mele de bine!

Si, nu in ultimul rand, celor care isi serbeaza astazi numele, numai ganduri bune si urari de sanatate si fericire! Sa petreceti frumos Mihai si Mihaele, Gabrieli si Gabriele!
E si onomastica piticului meu si dau de baut tuturor!

Va pup si o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninaM spune:

Hellou,hellou ....fete bine v-am regasit! Sa-mi fie rusinica,trec tare rar p-aici!
Pai incep cu sarbatoritii...un intarziat la multi ani dragelor (Madi,Carmen,Tanica si piticii din dotare),sa aveti parte de tot ce-i mai bun!La multi ani de ziua numelui si Mihaelei si puiului Cristian...beau o bere pt el inseara asta :))ca a zis ca da de baut :)

Noi tocmai ce ne-am intors din vacanta de sapt trecuta si vreau iar sa plec...ma termina vremea asta,si lectiile ,si activitatile de dupa scoala!Am fost la Milano si a fost SUPERB!!Bai,eu habar nu am avut ca Domul din Milano e asa friki...brrr...Reina saracuta a iesit un pic speriata de acolo...erau cardinali mumificati in sicrie de sticla,te puteai uita la ei...si erau multi,prea multi dupa parerea mea! in fine..lasand asta la o parte a fost perfect!Acum astept vacanta de iarna in Romania,da mai e pana atunci...

Dia,spor la impachetat-despachetat si curaj...la casuta ta o sa fie cald si bine si vei uita neplacerile astea.pup

gata,timpul meu alocat computadorului a luat sf...plec la teme
Numai bine tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Nina, sa va fie de bine vacanta si iti urez sa treaca timpul cat mai repede, ca sa plecati in cealalta vacanta! Asa e frumosss...dintr-o vacanta in alta! Eu nu am ajuns la Milano, dar te cred pe cuvant! Vazusem poze frumoase si la Lucica, mai putin cardinali de aia impaiati , deci o retin ca pe o viitoare destinatie turistica! Dar la ce lista lunga avem...

Saru'mana pentru urari! Am baut si noi un pic! Ca de-abia a invatat ca il cheama si Mihai! El stia doar de Christian si era cam pierdut aseara...

Bafta la teme si ...te mai asteptam!

Pupici tuturor si un we frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

La Multi Ani, cu-intarziere, pt Mihai si Mihaele
La Multi Ani Tania si Mady! (mi-e dor de voi)

...de fapt eu am intrat pe aici si cu o alta intentie, mai putin nobila, de a-mi descarca nervii

Noi cu mutatul...daca am supravietuit cu bine experientei in sine, nu pot spune acelasi lucru despre formalitatile aferente.

Ieri am avut un meci pe mail cu o cucoana care ma suspecteaza complet aiurea ca as fi completat in sistem o adresa falsa.

Dar partea oribila tine de garantia locativa; noi ne-am mutat, am predat casuta frumsica si curata, noua proprietara a fost de acord ca ne putem recupera toata garantia ...DAR
1. La banca avem nevoie de formular semnat de amandoi noii proprietari; i-am spus proprietaresei, am completat cu ea totul si i-am lasat formularul sa il semneze si sotul ei; mi l-a pus in posta dupa 4 zile semnat tot numai de ea; acuma vin de la banca si zice banca, evident, ca nici vorba sa fie ok (dar ca sa-mi blocheze banii nu-i bai ca a semnat doar unul din fostii proprietari, nu amandoi);

2. Fiindca s-a vandut casa am nevoie de scrisoare de la fostii proprietari, ca renunta la garantie in favoarea noilor proprietari si ca n-avem datorii fata de ei.
Aparent nu pare complicat, dar este; ei au divortat, eu pe el nu mi stiu cum sa-l contactez ca si-a schimbat si tel., si mail si tot, iar ea nu vrea nici sa-l contacteze nici sa-mi dea o forma de contact.
In plus ea nu vrea nicicum sa faca nici o scrisoare (intr-un fel normal, ca ea nu mai are nici un interes, dar eu???), pe motiv ca a semnat la notar o hartie in acest sens.
Dupa n zile de cautari a gasit noua proprietara hartia cu pricina ... are un text stupid de tranfer al garantiei, o data scrisa de mana si o semnatura (fara nume) care nu corespunde deloc cu semnatura care apare in dreptul proprietarilor pe conventie de garantie. la banca mi-au zis ca o transmit asa la sediul central ...dar sansele sunt 99% sa o respinga..

Asa ca eu momentan sunt in prag de depresie ; am pierdut deja 2 saptamani cu chestia asta, cu disutii aiurea si in final fara nici un rezultat cu fosta si noua proprietara + angajata de la banca. Si nici macar nu ma apropii de a-mi putea recupera garantia, din motive complet idioate, in conditiile in care noua proprietara mi-a semnat ca e ok si vechea proprietara mi-a scris mail ca cedeaza garatia noii proprietare (dar deh, nu-i semnat, nu e scrisoare ...si oricume doar de la ea, nu si de la ex-sotul).

Si fiindca am ajuns chiar la limita cu nervii si cu rabdarea am rendez-vous peste 2 saptamani la avocat, fiindca incep sa ma conving ca asa cu frumuselul pierd vremea aiurea si nu o sa reusesc sa obtin absolut nimic.

...asa se intampla in mod normal in Belgia? sau am doar eu ghinionul de a da peste persoane incapabile sa inteleaga ce vrea banca si sa isi sacrifice 5 minute din timpul pretios pentru a completa cum trebuie o amarata de hartie? si toate bancile sunt asa de duse cu pluta sau am nimerit noi la cea mai cretina dintre toate?

Daca aveti cumva vreo idee, vreun sfat, mi-ar prinde tare bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna seara,

Diana, nasol cu garantia. Mi se pare o idee buna sa te adresezi unui avocat, din pacate nu cred ca va fi gratis. E vorba de rea vointa vad atat din partea fostilor cat si noilor proprietari. De ce nu vrea sa-ti dea adresa fostului sot si de ce nu scrie o scrisoare, o doare mana? Te inteleg ca esti suparata, ai tot dreptul. Incearca sa-l contactezi pe notarul lor, pana la urma e vina lui ca actul de transfer al garantiei nu este ok, de aceea ia ditamai taxa. Si nu mai coresponda prin email ci numai prins scrisori recomandate. Bafta, te pup


Mergi la inceput