Clubul "babelor" FIV-oase 59

Clubul "babelor" FIV-oase 59 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sper sa avem un capitol numai cu vesti bune ...
VA urez un weekend placut




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup fete.
sa avem un capitol fain.

sper ca ati fost cuminti azi...e mare sarbatoare si nu se face treaba.
sper ca ati fost la biserica.
Inaltarea Sfintei Cruci e o sarbatoare aproape la fel de Importanta precum Pastele.
azi se tine post negru,nu se taie cu cutitul si nu se mananca fructe care pot avea in interior format semnul crucii din seminte:nuci,struguri,pepeni,mere,pere.

eu am facut doar niste cumparaturi si atat....altceva nu mai fac azi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

si neaparat se imparte de post pentru morti.

eu l-am visat pe tata azi-noapte.
ciudat este ca dimineata cand m-am trezit...stiam cum l-am vista....acum nu mai stiu nici sa ma pici cu ceara...doar stiu ca l-am visat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

fete

un capitol plin numai cu vesti bune!

sami eu nu am fost cuminte-post nu tin niciodata,la biserica n-am ajuns si am mancat si struguri.nu stiu de-astea

altceva n-am facut,doar mancare-orez cu ciuperci si pulpe dezosate in sos iute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

velvet,nu-i nimic...n-ai stiut...dar anul viitor vei sti.
nici eu nu am tinut post...consider ca postul este mai mult o stare decat abtinera de la anumite alimente.
din punctul meu de vedere...a tine post nu inseamna sa papi cartofi prajiti cu salata...ca asta e chiar bun...si iarasi a tine post nu inseamna doar a nu manca alimente de origine animala si atat....in rest gandim rau,vorbim rau etc etc...lucruri care nu au ce cauta in starea de post.

cum ai facut sosul ala iute???ca suna bine.
eu am de mancare si azi si maine....abia Duminica gatesc.
maine dupa-miaza suntem oricum plecati la un gratar de peste si un sprit-pestele ala pe care l-au prins baietii in Delta saptamana trecuta...maine ajunge saramura si prajit in tigaie cu mujdei si mamaliga.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sami asta creed si eu in legatura cu postu.sa fim Oameni.

uite sosu meu http://www.cevabun.ro/sos-de-lamaie-cu-ardei-iute/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hmmm....suna bine sosuletul asta
poate il prestez si eu Duminica ca si asa nu aveam habar de un fel 2.
fac o ciorbita de vitel si la felul 2 pulpite la cuptor cu cartofi cu rozmarin si sos din asta.
senkiu de idee




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna fetelor!

Mi-a fost groaznic de rau noaptea trecuta, azi la fel, am dormit 3 ore si acum ma simt mai bine. Initial am crezut ca e o criza de bila, nu stiu exact cum e...aveam stare de voma, ma deranjasem la burta, ama durea stomacul ca si cum ma taia cineva cu cutitul sub coaste, in capul pieptului. Am avut usoara febra 37.6. Cred ca a fost totusi enterocolita, nu stiu de la ce...Acum mi-e frica sa mananc, o sa incerc paine prajita cu ceai.
Asa ca, fara sa vreau, am tinut post azi, cel putin pana acum.

Ar fi trebuie sa apara menstruatia ieri, dar nimic, si nu da semne...Ultima pastila de Duphaston am luat-o duminica seara, nu stiu ce se intampla. Nu ma gandesc ca sarcina, am facut beta in ziua 9 dupa ovulatie, ar fi trebuit sa se vada ceva, un beta crescut cat de putin.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

alex,sa papi si maine tot paine si ceai.

fetelor...cred ca ma bag la tele...am chef de o poveste de dragoste frumoasa.

i-am aruncat sotiorului pastila in seara asta...ca vreau sa merg la Ikea maine dimi sa mai cumpar cate ceva.
evident ca a protestat dar pana maine ii trece si o sa mearga.

o seara placuta fetelor





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ana, sunt aici. Va citesc din cand in cand ...mai exact cand ma lasa Ana mea :-)
Nu pot sa ma rup de voi fetelor, ca imi sunteti tare dragi!
Noi am facut azi 3 kg asa ca sarbatorim
Va pup tare pe toate!


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput