aparat pentru facut paine

aparat pentru facut paine | Autor: inapreda

Link direct la acest mesaj

Saluti,

Vreau sa-mi cumpar si eu un aparat pentru facut paine si cozonac.
Ceva recomandari? Pe forumuri am citit ca MOULINEX ar fi cele mai bune. Asa o fi? La ce caracteristici sa fiu atenta? Am mai inteles ca e important sa aiba cuva din inox. La fel, lumea spune ca si una ieftina face exact ce face si una scumpa; ce parere aveti?

Multu'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu am Moulinex de vreo 2 ani si sunt multumita. De alte marci mai ieftine nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna!
Orice marca ai cumpara sa sti ca face o treaba nemaipomenita.
Eu am una dintre cele mai ieftine(Orion) ,o exploatam de 2 ani si face treaba super buna.Trebuie doar sa fii atenta sa aiba cuva si palete din metal.
O zi buna!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Noi avem o masina de paine marca Carrefour. am ales-o pt ca avea cuva dreptunghiulara (am vrut ca painea sa aiba mai degraba forma de paine la tava decat de panettone) si era cea mai ieftina. Intr-adevar, face treaba buna, o folosim de vreun an jumate, uneori chiar in fiecare zi. Am facut la ea si aluatul pt cozonac si a iesit super.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

De ce sa aiba cuva din inox?
A mea n-are...s-o arunc?
N-are nici nume cunoscut...dar face o paine....
Cred ca daca ar fi sa-mi iau alta as alege una mai mare.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Tot de la magazinul din colt iau piine
Nu prea imi vine sa cumpar electrocasnie online iar "vasta" oferta din urbe nu prea imi ofera multe optiuni.

Va multmesc tuturor pentru raspunsuri
Astept si altele mai detaliate

PS. Rufus, raspunsul tau mi-a fost de un real ajutor. Sau...nu era pentru mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

Noi avem un aparat "moulinex" mare, pt paine de 1,5 kg. suntem f multumiti, iar painea e super buna.... si facem tot felul de combinatii, cu faina neagra, cu tarate ....
noi am luat masina de la magazin, am prins o oferta, dar am mai cumparat alte aparate on line de la emag si sa stii ca totul a fost ok.
succes la gasit aparatul potrivit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

PS. Rufus, raspunsul tau mi-a fost de un real ajutor. Sau...nu era pentru mine?




Pentru tine, pentru tine!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Si eu am un Carrefour Home, pret acceptabil, mai mic decat Moulinex. Are cuva de 1.3 kg, si 2 palete. La-m luat la Craciun anul trecut si de atunci absolut niciodata nu am mai cumparat paine in casa; doar faina si drojdie multa:))). De obicei mergem la Auchan si luam cate un bax de faina de 650 :)).
O recomand, merge o data la doua zile la mine, uneori zilnic si e in perfecta stare. E incomparabila paina asta facuta la masina cu cea cumparata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Multumesc tuturor.
Ieri mi-am comandat si eu un aparat pentru facut piine. De abia astept sa-l probez.
Aveti ceva ponturi/sugestii/retete testate si minunate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

In mod normal masina ar trebui sa vina cu o carticica de retete, deoarece programele prestabilite ale masinilor difera de la firma la alta;
Eu cel mai mult folosesc reteta urmatoare: 490 ml apa calduta, doua lingurite de sare, doua linguri de zahar (lingurita si lingura sunt masurile primite cu masina), 880 g faina (de obicei de 650 nu de 000) si 1 lingurita jumatate de drojdie uscata. Imi iese o paine in jur de 1500 grame, crescuta si crapata , pufoasa si compacta. Programul folosit e cel care se cheama "Paine alba" si e in jur de 3hsi40m.
Sunt si retete cu lapte praf, ulei sau oua. Eu personal de cate ori le-am folosit mi-a iesit painea sfaramicioasa.
Am mai facut cu seminte sau cu diferite feluri de faina, neagra sau integrala, daca vrei iti voi da si la alea reteta. Dar vezi intai ce retete are masina ta.
BTW, ce fel de masina ai comandat?

Mergi la inceput