Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns K3loo spune:

Hej! Nu mai spuneti nimic ? V-ati inzapezit ?
Eu m-am inscris la cursuri de suedeza. Incep undeva in jurul lui 15 februarie. Abia astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui K3loo

Hej! Nu mai spuneti nimic ? V-ati inzapezit ?
Eu m-am inscris la cursuri de suedeza. Incep undeva in jurul lui 15 februarie. Abia astept.


Pai sa stii ca nu esti departe de adevar! Ninge, ninge, ningeeee, viscolesteeee la noi, ma bucur ca am putut veni acasa miercuri, pana duminica ccc cand plec iar se mai potoleste macar vantul.

Super ca incepi suedeza, pana la urma tot spre nord tragi? Sa ne spui cum ti se pare incalcita .

Foxy cum mai esti cu scoala? kristian ce mai face? Sper ca sunteti bine cu totii!

Restul fetelor? Nu mai are nimeni noutati, vesti, povesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K3loo spune:

Tovarasa profesoara e ocupata asa ca incepem pe 27. In rest, tot liniste ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Ma scuzati ca intru la voi ca "musca'n lapte", dar as dori sa va intreb daca cineva dintre voi a fost cu masina din Suedia in Danemarca si apoi spre Germania. Care ar fi traseele cele mai ieftine ? Ne-ar interesa sa plecam in august si nu am gasit ( inca ) pe net preturile pentru taxe de autostrada in Danemarca.

Dar din sudul Suediei stiti cumva daca exista ferryboat la preturi acceptabile spre Germania sau e mai ieftin via Danemarca ?

Imi cer scuze inca o data daca am intrat nepoftita peste subiectul vostru si va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Un weekend placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

aiska sunt tare pe fuga acum, iti las link la blogul meu de calatorii unde am scris traseele facute de noi in fiecare an din Suedia spre ro: http://salmi-ladrum.blogspot.se/search/label/drum%20romania%20suedia
Daca ai intrebari, te ajut cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Mihaela, iti multumesc mult de tot pentru raspuns. Blogul vostru este super, iar fotografiile nu ne mai oprim sa le admiram ! Poate ma voi motiva si eu in viitor si voi scrie cate ceva despre vacantele noastre, ca tare folositor este un blog.

Tocmai am calculat si se pare ca este ceva mai scump prin Danemarca, deci vom urma si noi acelasi traseu la vara, fie Trelleborg-Rostock sau Trelleborg-Travemunde.
Voi ati luat bilete pentru ferryboat dinainte, prin Internet ?

Am observat cu placere ca ati fost si in Scotia. Noi intrebam de Germania pentru ca vom vizita de fapt Anglia si Tara Galilor :)
A fost de asemenea o surpriza sa constatam ca anul trecut am fost aproape in aceleasi locuri ca si voi, ce-i drept, mai tarziu, ca nici noua nu ne plac tantarii :)
Pozele cu "Mosul" costa in jur de 30 de euro si inregistrarea video cam 60 si ceva, daca imi amintesc bine, dar nu ati pierdut nimic. Totul este, cum probabil ati observat, foarte comercial gandit, fiidca s-a investit destul de mult in Santa Park si sincera sa fiu, "Mosul" este aproape singura atractie permanenta pentru turistii straini care viziteaza in Finlanda.

Daca aveti intrebari despre Finlanda, vom fi bucurosi sa raspundem oricand. Noi am fost de mai multe in Suedia, atat cu masina cat si cu vapoarele de croaziera, dar ar fi prima data cand ne vom aventura cu masina prin Europa si speram sa fie o experienta frumoasa.

Va trimitem tuturor multe salutari din tara vecina !
Sabina ( + familia :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sabina , da...asa m-am decis si eu sa fac un blog cu fotografii si calatorii, aveam demulte ori nevoie de informatii pe care le uitasem.

Da, de fiecare data am luat bilete pe net, inainte. Nu puteam risca sa nu mai fie locuri.

Ah da, stiam ca Mosul e atractia cea mai mare si cea mai comerciala acolo, noi ne-am delectat sa vedem totul impodobit de Craciun in iulie :).

Sper sa ajungem mai in detaliu in Finlanda, o sa te intreb cand va veni vremea ce si cum. Anul asta va fi Italia si Sicilia, plus Ro desigur :). Sa vedem ce varianta alegem anul asta...de traversat adica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Tjéna! Imbratisez cu drag toate 'suedezele' si incep prin a va spune ca astazi este o zi speciala. Asa imi spune copilul, a invatat la scoala. 'Mami, e o zi speciala astazi, a doua ca importanta dupa ziua Suediei'. 'De ce, mama, pupa-te-as pe nasucul tau inghetat?' 'Pentru ca e soare!'
Sa rad, sa plang, poate voi, care sunteti mai trecute prin ierni suedeze, aveti mai multe de spus... Dar astazi este o zi cu adevar superba, e soare, din acela care vine la pachet cu temperaturi negative, dar care te lumineaza in adancuri, de parca n-ai mai vazut soare in viata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Buuun. Acum ca e soare, am ceva mai multa inspiratie, dar mai ales calm, la scris.

Ultimul schimb de replici aici mi-l amintesc fara sa fac vreun efort, a fost Mihaela bucurandu-se ca un copil de numerele cu pricina. Si eu m-am bucurat, insa bucuria n-a fost de durata. La inceput, noi am gandit numerele astea ca pe singura cale de a avea internet si legatura cu tara. Nu ne-a interesat nimic din celelalte 'binefaceri', voiam internet si atat. Cu ele in dinti, am revenit la ISP faloasa, am numere acum, pot sa va ofer banii mei? Stupoare: 'dumneavoastra trebuie sa aveti numere de 6 luni, si apoi discutam despre un contract'. Felul in care suedezii iti pipeteaza informatia (adica felul in care, atunci cand am sunat, nu de putine ori, sa discut...discutii, iar ei mi-au spus sa revin dupa ce am numerele, fara sa aminteasca nimic de 6 luni) imi da fiori in fiecare dimineata, cand incerc sa potrivesc piciorul drept.

Urmare, ne-am indatorat unor colegi si am cumparat internetul pe numele lor, fapt care a fost posibil prin comunicarea telefonica a numerelor acestora, ISPul neverificand nici astazi daca dumnealor sunt de acord. Mare, mare ciudatenie, dar cu rabdare, incepi sa le intelegi felul in care actioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Apoi a urmat deceptia, furia, facutul bagajelor si nedormitul la gandul ca m-as putea intoarce ACASA.

In turbulentele create de lipsa internetului, am aplicat pentru numere simultan cu aplicatia pentru rezidenta. La o luna dupa primirea numerelor, de rezidenta tot nu auzisem nimic. Dupa multe incercari nereusite de a obtine informatia telefonic, am trimis una bucata sot la ghiseu. Patru ore a durat sa ajunga in fata unui functionar, pentru a i se explica, frumos si calm, ca nu i se pot oferi informatii despre mine (aici incerc sa pun in context intamplarea cu numerele prietenilor folosite, posibil fara stirea lor, pentru deschiderea unui contract de internet). In fine, noroc ca omul nu e chiar nedus la biserica si cere sa i se ofere informatii despre el, ca si co-aplicant. Asa afla ca el si copiii au fost respinsi pentru ca eu am fost respinsa. Dar nu se pot comunica motive! (sunt secret de stat)

Una peste alta, am tunat si fulgerat, am facut bagaje, si cand putin mai lipsea sa se trezeasca Romania cu mine pe Otopeni, am primit nenorocita de rezidenta.

A fost greu, si mai ales mult, mult prea mult de inghitit, ca aproape nu ma pot bucura ca s-a sfarsit (ma rog, probleme mici apar zilnic, insa nu sunt comparabile cu ce am patit pana acum).

De aceea, am planuit o pauza de Suedia undeva in martie, zburam in Insulele Canare si speram sa ne intoarcem mai optimisti. Tips de vacanta: am constatat, jucandu-ma de-a rezervarile, ca nu mai exista locuri pe charter pentru revelionul urmator (oamenii astia chiar isi planifica totul cu un an inainte). Cu cat mai repede, cu atat mai bine, este recomandarea mea in privinta planificarii. Asa ca de midsommer suntem pe insula fericirii :) Mi-am facut cruce la pretul feribotului, sper ca tu Miha sa platesti a suta parte din el pe acel abonament... Daca mai aveti recomandari de vacanta prin preajma sau chiar mai departe, please shoot.

Mergi la inceput