Fiv Polisano Bucuresti

Fiv Polisano Bucuresti | Autor: daniella_29

Link direct la acest mesaj

Imi puteti spune va rog daca a facut cineva FIV/ Inseminare la Polisano Bucuresti sau cate ceva despre echipa medicala de acolo? Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna daniella_29,
Eu am facut FIV la Polisano Bucuresti. Nu stiu daca mai este cineva pe aici care sa fi facut, eu una nu prea am vazut scris.
La mine, a fost FIV1 cu protocol lung clasic (doza 3.75 diphe in Z21) si apoi stimulare cu Puregon. Din pacate, a fost oprit, pentru ca nu am produs; se pare ca am fost inhibata prea mult. Aceasta a fost concluzia.
FIV2 cu ICSI (la mine cauza principala fiind sotul) a fost in februarie in acest an, protocol tip flare, a fost reusit in sensul ca am ramas insarcinata, dar sarcina s-a oprit din evolutie.
Poate cauza a fost genetica, poate a fost din cauza mutatiilor de la semnatura... Pe acestea le-am facut dupa, pentru ca inainte facusem o parte si acelea au fost negative.

Am pus si o mica istorioara, ca sa vezi ca am ceva experienta cu ei.
Echipa (doamnele Doctor, dar si embriologii) au fost pregatite la Viena in clinica KW - poti citi detalii despre ea la FIV in Europa.
Eu m-am intalnit si cu Prof. Strohmer, pentru ca venea mai des si stiu ca el a stabilit protocolul meu. Din pacate, nu face punctii sau transferuri, insa eu nu am intampinat nicio problema in aceste proceduri.
Dr. meu a fost dna Anghelescu, care este foarte de treaba. M-am intalnit de cateva ori si cu Dr. Moise, cand doctorul meu a nascut in martie, si dumneaei a fost in regula. Am vorbit la mobil, mai ales ca in perioada respectiva am observat ca ceva nu mergea cum trebuia

A fost ok, insa eu una parca as vrea sa schimb decorul...

Sper sa te fi ajutat mesajul meu, iar tie iti doresc ca pe oricare cale ai merge, sa ti se indeaplineasca visul cat mai repede (din prima, daca e posibil).
Apropo, vezi Prof. Strohmer vine la Bucuresti intre 3 si 6 septembrie, iar daca intri pe site-ul lor poti beneficia de un talon pentru o consulatatie gratuita tocmai am verificat! tare!

Succes!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella_29 spune:

Multumesc foarte mult! Mergem maine la Dl. Prof. Strohmer cu dosarul. Am citit foarte multe lucruri despre Polisano Sibiu si nu stiu daca ar trebui sa merg acolo sau sa incerc aici. Pe de alta parte nici nu stiu daca Polisano ar fi cea mai buna varianta...Sper ca dupa intalnirea de maine sa putem lua totusi o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Depinde ce anume va doriti, tu si sotul tau... si care sunt problemele de cuplu care v-au adus in fata FIV.
Daca doriti FIV prin programul de la stat, atunci puteti merge la Sibiu. Clinica din Bucuresti, fiind mai noua, nu este inclusa in program.
De Prof. Strohmer, cred ca o sa va placa.

Important, parerea mea, este sa va intalniti cu mai multi doctori si sa vedeti care va sunt pe plac si a caror metoda merge mai bine pe cazul vostru.
Daca puteti merge in strainatate, atunci incercati si acest lucru. Puteti merge la o prima intalnire si acolo. Poti gasi detalii pe prima pagina de la FIV Europa (aici gasesti, de ex. detalii privind clinica din Viena a Prof. Strohmer ) sau FIV in Ungaria, etc.


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella_29 spune:

Anticorpi antispermatici cu titlu foarte crescut la el. Pana maine ma rog ca Dl Prof. sa-mi spuna ca se poate IA desi am citit ca doar ICSI se recomanda in astfel de cazuri. M-am tot documentat despre FIV in Ungaria dar as fi preferat momentan varianta cu subprogramul desi am inteles ca nu mai sunt fonduri. Am citit de reusite si la Promed si Biogenesis...sunt foarte stresata momentan de intalnirea cu D. Prof., nici nu stiu daca vorbeste lb. romana, daca mi-am structurat toate intrebarile...
Tu ce vei face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna,
Prof. nu vorbeste limba romana, insa cred ca vor fi in cabinet cu el si una din doamnele Doctor, care te/va vor ajuta.
In cazul nostru nu a fost necesar ajutorul.
Eu sunt intr-o perioada de asteptare, am mai fost si la niste intalniri in tara si in afara... astept sa treaca perioada concediilor si vedem pe ce drum o luam... posibil Turcia ;-)


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella_29 spune:

Multumesc mult pentru toate informatiile! Iti doresc mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Cu placere!
Poate ne spui si ce solutie vede in cazul vostru.

Succes!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella_29 spune:

Buna! Am venit de la intalnire si concluzia dansului a fost FIV sau 1-2 inseminari pentru care nu garanteaza insa (depinde de proba din ziua respectiva), in functie de decizia noastra. Ma asteptam la acest verdict si cel mai probabil asa vom proceda.
O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna Daniella,
Si eu cred ca inseminarea e cam apa de ploaie...
Daca nu sunt probleme, FIVul e mai potrivit, desi presupune un "efort" psihic mai ridicat, deci nu ma refer la costuri.
Oricum, succes in alegerea clinicii/doctorului/laboratorului/embriologului norocos!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella_29 spune:

Ideea este ca nu s-a uitat decat pe ultima spermograma desi i-am inaintat ambele dosare, si al meu si al sotului si am avut impresia ca a tras concluzia mult prea repede, nu am stat in cabinet mai mult de 5 minute si nici nu a pus intrebari legate de alte analize, nici el si nici doamnele dr.
Sincera sa fiu nu m-as incumeta sa incerc momentan vreo procedura acolo pentru ca nu am informatii despre competentele echipei si nici prima impresie nu a fost una tocmai ok din punct de vedere profesional. Nu am platit o avere ce-i drept pentru discutia de ieri dar nici nu am plecat cu o informatie noua. Ma gandesc ca cel putin ar fi trebuit sa se uite si pe analizele mele, poate nu sunt complete.
Concluzia mea finala a fost ca daca nu te duci foarte bine documentat ai senzatia ca totul este doar un business.
As incerca o inseminare cel putin pentru psihicul meu si macar pana pregatim dosarul pentru subprogram, nici macar nu stiu daca pentru anul acesta mai sunt fonduri disponibile.
Ma gandeam la Promed momentan...

Mergi la inceput