despre vaccinul bcg

despre vaccinul bcg | Autor: bety_stan

Link direct la acest mesaj

buna mamici, sunt nou venita pe aici si am o problema cu baietelul meu din cauza vaccinului bcg. bebe are 9 luni si de la 3 luni tot umblam pe la spitale. din cauza vaccinului bcg i-a aparut la umar o galma pe care am operat_o si acum este pe tratament cu hidrazida si antibiotic. trebuie sa facem tratamentul 6 luni, este cumplit si pt bebe si pt noi. as vrea, daca mai sunt mamici cu problema asta sa stam de vb pentru ca eu as vrea sa dau statul in judecata. sunt niste imbecili care nu se gandesc cat rau provoaca acest vaccin importat pentru care ei iau spagi imense

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheboi spune:

Buna!
Si eu am aceeasi problema cu bebelusul meu de 5 luni: la 1 luna jumate a fost diagnosticat cu adenopatie axilara.Dupa 3 luni jumate de tratament, maine mergem din nou la spital sa vedem daca trebuie operat, pentru ca zona s-a inrosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns condrea spune:

Am avut si noi, dar in cateva luni a fost ok. Galma aia e proces normal al vaccinului bcg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety_stan spune:

Nu stiu daca ati vazut, dar in ultimele zile dau tot felul de reportaje referitor la aceasta probleme. Au oprit in sfarsit vaccinarea pentru ca sunt constienti de reactiile adverse ale acestui vaccin adus din Danemarca. Am inteles ca s-a facut o asociatie a mamicilor cu aceasta problema, daca stie cineva ceva as dori sa imi dea si mie detalii. Cat despre ceea ce imi spui tu, nu stiu exact ce inseamna dar sper sa nu fie reactia bcg-ului, pt ca noi din august suntem pe tratament cu izoniazida si rifampincina si mai avem pana in februarie. Ne-am saturat amandoi, eu de preparat si el de inghitit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Puteti descrie exact care a fost reactia organismului la vaccin? Eu stau deocamdata calma, am vazut ca n-are ggl axilari, dar Iulia are aproape 6 luni si inca e rosie zona (suprafata mica, cat o unghie mica), umflata si supureaza din cand in cand. Dr zice ca e reactia normala la vaccin si ca la 9 luni ar trebui sa ramana doar cicatricea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui condrea

Am avut si noi, dar in cateva luni a fost ok. Galma aia e proces normal al vaccinului bcg


Inflamatia de la locul vaccinului intra in marja de normalitate. Nu e deloc acelasi lucru cu ce descrie initiatoarea topicului. Adenopatiile declansate de tbc nu dispar de la sine.

Bety_stan, mult succes dar nu stiu ce sanse de reusita sunt. Fiecare vaccin e un risc pe care parintii si-l asuma cu atat mai mult daca pe prospect sunt prinse ca posibile reactii adverse.
Dar un avocat ar trebui sa stie mai bine.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety_stan spune:

Buna Anitta_O, ca raspuns la intrebarea ta, ce pot sa_ti spun este ceea ce am vazut la bb al meu care a avut o galma pe umar iar medicii la inceput au spus ca este chist sebaceu si sa stau linistita ca se opereaza dupa 3 ani, iar daca asteptam dupa ei o pateam mai rau pt ca infectia i-ar fi afectat organismul, asa macar l_am operat si au scos de acolo o punguta cu puroi. Am fost la Intitutul Marius Nasta si din august suntem pe antibiotic si mai avem pana in februarie, cred ca iti dai seama ce inseamna atat antibiotic si izoniazida in organismul unui bebelus timp atat de indelungat. Din ceea ce spui tu la tine pare a fi ok si iti doresc sa fie pt ca ceea ce am patit noi este cumplit. La 6 luni operatie cu anestezie generala, la 8 luni ingitea un furtun ca sa i se ia suc gastric din stomac pt nu stiu ce analiza si tot asa, imagineaza_ti. Cine a trecut prin asta ma poate intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Dragelor mamici, vreau sa va spun ceva important despre vaccinul BCG si despre tuberculoza.
Vaccinul BCG se numeste asa dupa initiatorii lui, Calmette si Guerin, adica bacilul Calmette-
Guerin, acestia au reusit sa obtina o tulpina (o varianta a acestui bacil) care sa nu produca boala dar sa stimuleze organismul vaccinat astfel ca sa lupte impotriva bacilului(BK=bacil Koch) producator de tuberculoza cand vine in contact cu el.
Necazul cu imunitatea in tuberculoza este ca daca nu exista un stimul constant aceasta nu actioneaza.
De aceea este nevoie de un bacil viabil in organism, introdus prin vaccinare, si de aceea apar si unele necazuri.
Vaccinarea este eficienta atunci cand exista o reactie locala si chiar una a ganglionilor axilari. Daca aceste reactii sunt moderate nu exista motiv de ingrijorare si in niciun caz de masuri de combatere a lor.
Reactiile descrise evidentiaza ca bacilul inofensiv a actionat si totodata a stimulat o reactie imunitara eficienta.

Va spun toate acestea pt. este f. grav daca se va opri vaccinarea BCG!
In tara noastra incidenta tuberculozei este f. mare, tarile care nu vaccineaza probabil o fac pt. ca la ei nu sunt asa de multe cazuri deci nu sunt persoane care sa transmita usor bacilul.
Posibilitatea de a se infecta populatia este crescuta si va asigur ca aceasta boala nu are limite. Adica fara vaccinare, indiferent de conditia sociala, cetatenii si din pacate mai ales copiii, adolescentii si tinerii sunt f. expusi.
Daca nu ma credeti urmariti targeturi pe tuberculoza, vaccin bcg.

Pt. ca ma doare sufletul de nemerniciile care se fac in aceasta tara va atrag atentia si asupra criminalei atitudini fata de Inst. Cantacuzino!
Din lacomie, ticalosie si inconstienta acest institut de prestigiu este lasat sa moara. Nenorocirea face ca acesta si anexa acestuia din Baneasa sa fie extrem de ravnite de unii afaceristi imobiliari fara Dumnezeu!

Acest institut detine tulpina autentica Calmette-Guerin din 1926, tulpina cu care v-ati vaccinat si voi si care nu a dat reactii nocive cum probabil stiu f. bine generatiile vaccinate astfel.
O reactie motivata a mamelor din aceasta tara si a cetatenilor constienti ar putea sa ne salveze cat mai este timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

B.nica, apropo de mesajul tau, pentru mine e cel putin ciudat ca in Romania e un indice inca foarte mare de cazuri de tbc ( si tatal meu a avut acum cativa ani, eu deja nu mai locuiam acasa) si totusi inca se vaccineaza anti-tbc, iar aici, in Austria, sunt rare cazurile si s-a renuntat la vaccinare de ceva vreme, pe aceasta ramura.

Ce ma surprinde pe mine acum e chestia asta cu in Romania da, in Austria nu. As mai intelege daca la hotarele tarilor ar fi niste ziduri din astea care sa opreasca orice misca, la nivel microscopic, dar asaaa... cu ce trafic de oameni exista, mai ales dinspre Romania inspre occident, se cam omogenizeaza aerul respirabil cu toate alea care misuna si prin plamanii altora. In mod normal, ar trebui sa apara si aici mai multe cazuri de tbc, nu? :) Un purtator de bacil Koch nu trebuie sa fie neaparat bolnav, cu atat mai mult daca e vaccinat, insa vest-europenii nevaccinati vreodata anti-tbc ar trebui sa pice ca mustele, la intalnirea cu bacilii...romanesti.


In rest, pentru mesajul tau. Ma duc sa-l si aprob.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Fiindca veni vorba...la vaccinul bcg,eu am avut galma un an...a facut lichid si am avut galma....acum am o cicatruce uriasa desi sunt 35 de ani de atunci.Explicatia a fost ca eu aveam deja anticorpi formati.
Mama,deoarece lucreaza in medicina de 40 de ani,a facut anticorpi cam la tot ce boala si mi i-a transmis alaptandu-ma doi ani.De aia eu nu m-am imbolnavit de nimic.
Iar la Eva nu au fost probleme deloc.Reactie normala,fara adenopatii,fara galma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Si la noi reactiile au fost ponderate. E adevarat ca a existat o galma rosiatica care a trecut dupa 6 luni, insa am inteles ca e normala.
Nu a avut ggl inflamati, nu a supurat. Acum are o cicatrice destul de maricica pt varsta ei...
Eu, spre exemplu nu am avut niciun fel de reactie la vaccinul din clasa a 8-a (daca va amintit toti vaccinatii aveau reactii destul de urate de la vaccin), cicactricea de la cel din maternitate aproape ca nu se vede, asa ca in cazul meu cred ca nu s-a dezvoltat nicio imunitate...

Sanatate multa!

Mergi la inceput